В съвременната епоха, определяна като “информационна ера“, "информационно общество" или „общество на знанието“, бързото развитие на човешката интелектуална дейност води до създаването на уникални творчески продукти - резултат от иновативността на човешката личност. Затова на дневен ред е проблематиката, свързана с интелектуалната собственост, особено в УниБИТ – университета, пряко свързан с разпространението на информация и знания. С тези думи проф. д-р Ирена Петева, заместник ректор на УниБИТ, откри вчера Третия Национален семинар с международно участие на тема „Интелектуалната собственост – формула за успех, творчество и иновации”. Той е посветен на Международния ден на интелектуалната собстевност – 26 април, и на две годишнини - 65-г. Държавен библиотекарски институт – УниБИТ, и 70-г. ЮНЕСКО.
Форумът, иницииран от екипа на доц. д-р Тереза Тренчева и Университетска младежка академия за управление на знанията /УМЛАУЗ/, се провежда в зала „Тържествена” във вуза. Аулата е препълнена със студенти, преподаватели, докторанти, за които този форум е поредната стъпка в осмислянето и активната работа в областта на интелектуалната собственост в академичната общност.
Научният семинар е в рамките на Проект, финансиран по Наредба № 9 на МОН с Договор ПЧФНП 2015-01.
Горда съм да отбележа, че тази инициатива е включена за трета поредна година в календара на честванията на Световната организация по интелектуална собственост, и е видима чрез неговата интерактивна карта. А плакатът на събитието е включен в Галерията на СОИС, подчерта в словото си – поздрав и пожелание за ползотворна работа, проф. д-р Петева.
Сред официалните гости на форума са:
Красимир Влахов – Заместник-председател на ВКС и председател на Гражданската колегия, адвокат Атанас Костов – Председател на Кантора за защита на интелектуална собственост „ЮСАУТОР” – България, инж. Иван Иванов – Координатор на IP – България – Национален портал за интелектуална собственост, доц. Д-р Марияна Лазарова – Юрист и преподавател в Катедра „Кинознание и драматургия”, НАТФИЗ „Кpъстю Сарафов” и др.
Поздравителни адреси към форума пристигнаха от: Фондация «Право и интернет»; IP Bulgaria – Национален портал за интелектуална собственост; Проф. д.ф.н. Иванка Янкова – Председател на АУБ; Българския национален комитет на ИКОМОС
Първата лекция „Управление на авторските правомощия върху музикални произведения в интернет в България”, представена от доц. д-р Тереза Тренчева от Катедра "Библиотечен мениджмънт", УниБИТ, беше красива увертюра към сутрешната пленарна сесия „Станете и се изправете. Отстоявайте Вашата музика”. Това мото е превод на посланието на Международната организация за интелектуална собственост, което прозвуча в зала „Тържествена” в УниБИТ.
Тя впечатли аудитория с няколко акцента в областта на свалянето на музика от интернет и легалното й използване – тема, която все още прохожда в България. Но има огромно бъдеще, защото „няма малка и голяма кражба, няма малък и голям закон, всички права трябва да бъдат защитени”.
„Българският модел на колективно управление на авторски и сродни права върху филми и други аудиовизуални произведения в дигиталната епоха” беше лекцията на доц. д-р Марияна Лазарова, Катедра "Кинознание и драматургия", НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Тя акцентира върху проблемите, които възникват при управление на авторските и сродните права, грешките на прехода в създаването на родни практики, разграничи начините, по които се използват видовете обекти, върху които се управляват правата, разясни методиките за тарифиране на заплащането на интелектуалния продукт с цел избягването на нелоялна конкуренция. Доц. Лазарова обърна специално внимание на неуредените все още права на изпълнителите, които предлагат своите аудиовизуални продукти в хотели, болници, хостели, тъй като законът ги третира като произведения, каквито пренасят кабелните оператори. Факт е, че у нас се сформира скрит частен монопол. Тя се спря на важността от третиране на ползвателите на авторските права от една и съща категория равнопоставено. Доц. Лазарова обясни статута на организациите и дружествата за управление на колективните права като алтернативен източник на креативното мислене у нас.
Предстои динамична дискусия, в която всеки да открие и отсее своята нова идея – това е задачата на Третия научен форум, посветен на възпитанието на младите хора във важността на интелектуалната собственост, обобщава целите на семинара доц. д-р Тренчева. Участниците ще коментират новите технологии и обучението по интелектуалната собственост в университетска среда, проблемите и съвременните тенденции на интелектуалната собственост в информационните и творческите индустрии, свобода до информация и отворен достъп, електронното правтелство и дигиталното разделение.
Третият Национален форум с международно участие „Интелектуалната собственост – формула за успех, творчество и иновации” продължава следобед и утре. Акцентите са върху електронното правителство, предизвикателствата пред интелектуалната собственост в XXI век, съвременни тенденции на интелектулната собственост в информационните и творческите индустрии.
Семинарът продължава и днес
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 хнтц
09:52 28.04.2015