„Реално недоволство има както в Гърмен, така и в „Орландовци”. То е и ядрото, от което започва всичко. Оттам нататък има насилване на проблема и ръчкане на проблема. В снимките, които ние направихме, се виждат лица, които са едни и същи по време на протестите срещу цените на горивата преди 3-4 години и февруарските протести. Цялата тази крайна ескалация на напрежението, в която се стига до насилие, се прави от деца на 13-14 или 15 години, които са от агитката на „Левски”. Това са деца, които са в такава социална среда, че лесно се подвеждат по техния лидер. Достатъчно е да платиш на двама, трима, петима и те ще поведат по още десет души със себе си. В момента 30-40-50 души, деца между 15 и 18 години определят приоритетите на българската политика”, заяви пред Нова телевизия журналистът Владимир Йончев.
„Ние не знаем каква е ромската престъпност, защото такава статистика не може да се води. В Гърмен, където има битова престъпност, има едва четири жалби. От хората, които са пострадали, само четирима са се оплакали. Имаме проблем с престъпността като цяло. Ние не вярваме, че държавата ще ни пази”, коментира журналистът Полина Паунова.
Софийският районен съд (СРС) остави в ареста и четиримата задържани за боя между роми и българи в столичния квартал "Орландовци". Съдът се позова на свидетелски показания, че именно тримата братя Жони, Асен и Георги Коцеви, и непълнолетният Даниел Колев са участвали активно в сблъсъците в първата нощ на конфликта в "Орландовци". Киров обаче отрече това и показа рани по гърба си, за които обясни, че получил по време на мелето:
Момчетата от квартал "Орландовци" ме свалиха от колата и започнаха да ме бият. Не ги познавам. Първо някакъв бой е станал и мен ме обвиниха.
Решението на Районния съд беше взето късно снощи след близо петчасово заседание. То обаче не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския градски съд (СГС).
И снощи около двеста души протестираха мирно в "Орландовци" заради липсата на адекватни мерки на държавата срещу престъпността.
|
„Има ромски проблем, типичен за една разделена нация. Има около 15% малцинство, което драматично не може да се интегрира в практиките на мнозинството. Ако ние не направим нещо, за да ги интегрираме, ще продължим да си говорим за ромска престъпност. Някои от тях наистина умират от глад, как да не крадат”, попита реторично Владимир Йончев.
Според него има малка промяна в политическата игра: „Ако преди имахме няколко стари, големи партии, които си сменяха кметовете, сега имаме уникален шанс на много дребни играчи да яхнат проблема и да провокират местни лидери, които след това могат да се продават, след като станат кметове”, заключи Вледимир Йончев.
По думите на Полина Паунова „ние сме част от проблем и с платените протести, и с това, че придавайки важност на 30 души, те започват да изглеждат като 300, след една седмица започват да изглеждат като 3000”.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Lider
11:37 17.06.2015
2 абе
12:16 17.06.2015
3 журналист
21:28 19.06.2015