25 Януари, 2012 12:57 595 1

Правителството предлага разширяване на правомощията на омбудсмана

  • омбудсман-
  • правомощия

Правителството предлага промени в Закона за омбудсмана. Основната им цел е да регламентират задълженията на България, поети с ратифицирането на Факултативния протокол към Конвенцията на ООН против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание.

Съгласно протокола всяка държава, страна по него, следва да изгради, определи или поддържа на национално ниво орган за предотвратяване на изтезанията и друго жестоко, нечовешко или унизително отнасяне и наказания, наречен "национален превантивен механизъм" (НПМ). Законопроектът предлага това да бъде институцията на омбудсмана, каквато е практиката в повечето държави-членки на Европейския съюз.

Със законопроекта се въвеждат текстове, които гарантират независимостта на НПМ и на неговия персонал, правото редовно да инспектира в местата за задържане отношението към лишените от свобода с цел неговото подобряване, достъпа до цялата информация относно броя на лишените от свобода, както и за броя и местонахождението на всички места за изтърпяване на наказания (вкл. килиите и общите помещения).

Сред задълженията на омбудсмана като НПМ е изготвянето на годишен доклад, който всяка държава, страна по Протокола, е длъжна да публикува и разпространи публично.

Със законопроекта се регламентира също така правомощието на омбудсмана да защитава правата на децата. С тези изменения се цели по-пълна и всеобхватна защита на правата на гражданите и засилена закрила на една от най-уязвимите групи. С тях се постига пълно съответствие на правомощията на омбудсмана като национална институция за защита на правата на човека с Принципите относно статута и правомощията на националните институции за защита на човешките права, приети от Общото събрание на ООН през 1993 г.

Дава се възможност на институцията да отправя препоръки до Министерския съвет и Народното събрание за ратифициране на международни актове в областта на човешките права, както и да дава становища по законопроекти, които се отнасят до защита на правата на човека. Становището на Омбудсмана относно съответствието на нормативния акт с международните стандарти в областта на правата на човека на етап проект на акта ще гарантира в по-голяма степен защита на основните права на гражданите и ще доведе до по-качествено и ефективно законодателство в тази област.

Новите текстове създават възможност омбудсманът да бъде сезиран от юридически лица, създадени в обществена полза, в чийто предмет на дейност попада защитата на правата на човека. Тази промяна е продиктувана от практиката по прилагането на закона до момента. Често към институцията на омбудсмана се обръщат с жалби и сигнали за нарушения представители на НПО, които работят в сферата на човешките права. Предвид сегашните разпоредби на закона, съгласно които жалби могат да подават само физически лица, в подобни случаи Омбудсманът трябва да отхвърля тези жалби и сигнали като недопустими.
 


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Европеец

    0 0 Отговор

    Комитетът по човешките права на ООН заяви, че свободата на мнението е "мета-право", което е в основата на всички човешки права. Дългоочакваният документ от комисията от 18 юристи заявява също, че свободата на мнение, и като следствие свободата на религиозните убеждения, не трябва да бъде ограничавана при никакви обстоятелства. Правителствата, които правят това, ще нарушават основополагащо споразумение на ООН. Независимите експерти са изразили позицията си в "общ коментар" за прилагането на Пакта на ООН за гражданските и политически права. Свободата на мнение включва обаче и мненията, които други смятат за обидни. С документът се нанася удар срещу антитерористичните закони, монополните медии, забраните за богохулство и законите, които забраняват отричане на историята. В някои европейски страни, включително Германия и Австрия, действат закони, наказващи изявленията, че Холокостът не е съществувал. /Ройтерс /