Месечното равнище на даваните подкупи в България е между 2 до 3 пъти по-високо от средните равнища на ЕС. В практически измерения, това означава, че имаме по 1500 такива транзакции на месец, като броят на тези сделки надхвърля капацитета на всякакви контролни институции в държавата.
Това заяви Александър Стоянов, директор по научната дейност към Центъра за изследване на демокрацията.
Дори при добро желание тези институции не са в състояние да се справят с един проблем, който е толкова широко разпространен в обществото, посочи Стоянов.
Според него сегашният подход не е в състояние да подейства на това, много по-смислен е подходът да се промени средата, в която действат обществото и институциите. "Под това се разбира преструктуриране на интересите в различни сектори и области. Хората, преследващи собствените си интереси могат да предотвратяват корупцията", разясни той.
Необходим е един много внимателен преглед на интересите и те да бъдат съставени така, че никой да няма интерес от това да има корупция, допълни Стоянов.
Оказа се, че в голямата част от случаите, инициатор на корупционните сделки е администрацията, конкретизира се статистикът. "Поведението на администрацията е решаващо за това дали има или няма корупционни сделки. Това, което наблюдаваме в последните години е, че съпротивата нараства, но се увеличава броят на хората, които отиват с нагласата, че ще дадат подкуп", разясни той.
Фактор "политически назначения" прави процеса доста по-различен, в този смисъл преследването на корупция стига само донякъде, описва ситуацията Стоянов. Това създава предпоставки по политически път да се намеква, че подкупи се очакват и се увеличава броят на гражданите, които дават подкупи, без да им се поиска, коментира той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 неутрален
12:02 24.09.2012