От няколко години лидерът на БСП Корнелия Нинова изведе като приоритет в своята работа борбата с неравенствата.
На срещи със световноизвестния нобелист по икономика Джоузеф Стиглиц двамата обсъждат най-подходящите мерки, които могат да бъдат въведени в България, за да се затвори ножицата между бедни и богати и да има устойчиво икономическо развитие.
На една от първите им срещи Нинова му дава програмата на партията, която е преведена специално на английски, за да може той да ѝ даде своите бележки.
Част от препоръките му по време на разговорите им са залегнали в днешните конкретни решения, които тя предлага по отношение на тази ключова за всяка развита икономика политика, съобщават от пресцентъра на БСП.
"Знаем кои са най-наболелите проблеми на българското общество и знаем как да ги решим. Имаме готовност и можем да ги решим. Ние казваме - единият от най-големите проблеми е бедността и неравенствата. Имаме доказателство само от миналата седмица от доклада на БНБ - по един милионер всеки ден в последните три месеца и в същото време - намалели 483 хил. депозити до хиляда лева в банките. Това означава, че хората с най-малки депозити са си ги изтеглили, защото не могат да оцелеят в кризата, а милионерите са се увеличи. Това означава увеличаващо се неравенство. Това не е партиен проблем, а държавнически и проблем на националната сигурност. Имаме предложения да го решим.
Идентифицирахме групите на най-засегнатите - млади семейства с деца и възрастни хора. За младите семейства предлагаме семейно подоходно облагане с намаляване на данъците за родители с деца, които работят и се осигуряват.
За възрастните - преизчисляване на всички пенсии. Това означава увеличаване на всички пенсии трайно с 20-30%, а не предизборно с по 50 лв. Предлагаме прогресивно подоходно облагане за физическите лица без промяна в корпоративния данък. Това е справедливо и се прилага в цял свят. През данъчната политика могат да се смекчават неравенствата", обясни Нинова вижданията си по БНТ.
Джоузеф Стиглиц e икономист, автор и професор в Колумбийския университет. Носител е на нобелова награда за 2001 г. Бивш старши вицепрезидент и главен икономист на Световната банка. Най-известният съвременен икономист с леви убеждения и с критични виждания за глобализацията и „фундаменталистите на свободния пазар“.
На български има няколко издадени книги. Най-известната от които е "Цената на неравенството – как днешното разделено общество застрашава бъдещето ни“, подарена лично на Нинова.
-13 +22
-35 +34
Коментиран от #11
-22 +28
-19 +38
-16 +21
-10 +30
Коментиран от #23, #45
-24 +14
-8 +13
-30 +21
-11 +13
До коментар #3 от "ТаУмВзе":
До сега преброих, около 10 бушона на Мутрата, които си заминават. И на Уж изборчета, ще ви го Нарисувам, вместо глас.
-9 +6
-9 +3
-5 +20
Коментиран от #20
-5 +14
-12 +11
-6 +12
-6 +12
-3 +5
-7 +8
До коментар #14 от "hdhr":
пръдла!:)))))...духаш ли на снимката на Бат ти Бою Симитлийски ?:))))))
-6 +7
-8 +18
НАРОДА. Изгони катилите ОТ БСП.
БЪДИ СМЕЛА. Жените по някога
сте по смели от някои мъже.
-14 +11
До коментар #7 от "Българка":
Тоест да повишим данъка на работещите хора(ДОД), а данъците на милионерите(корпоративен и данък дивиденти) да не ги пипаме?!
-4 +15
-5 +14
Коментиран от #27
-11 +7
Ами като знаеш Нинова,напиши си програмата и в нея черно на бяло да видим,че още през есента при приемането на бюджет 2022 година ще преизчислите всички стари пенсии със средно осигурителния доход за 2020 година.В противен случай пенсионерите ще ви бием шута!
-2 +10
До коментар #25 от "Не съм икономист":
Крибчовци,домусчии и други не плащат ДОД, а плащат корпоративен данък и данък дивиденти. За тях обаче никой не говори, а се говори само за прогресивен ДОД - тоест да се повишат данъците само на работещите хора, а на собствениците на корпорации и фирми да се оставят ниски...
Коментиран от #32, #33
-3 +14
-1 +4
-1 +12
Коментиран от #31
-5 +2
До коментар #30 от "Ей,ама много":
БСП не предлага вариант като в "белите държави":
1) БСП не предлага неболагаем минимум
2) БСП предлага корпоративния данък и данък дивиденти да останат същите - 10% и 5%. В "белите държави" тези са по 30% 40%, защото това са данъците, които се плащат от милионерите с фирми.
-1 +9
До коментар #27 от "Жоро":
И ДУК са по 10 процента , облагаеми, а корпоративен 10 плюс дивиден 5 процента, прави 15! Познай как се декларират богатите, отдавна.
-0 +0
До коментар #27 от "Жоро":
Крибчо и домусчии.Там всеки знае,как е.Но те са единици.Стотици холяди са в " сянката" на 10% ,със сериозни доходи в различни видове бизнес.Не са корпоративи,холдинги или други.Имат работници,служители.Но плаща 10%. Колкото и бачкача със заплата примерно хиляда лева.На запад, при другата система,същия със абсолютно същите условия,приходи,ще плаща в пъти повече данъци.
Коментиран от #36
-5 +3
-1 +9
-1 +6
До коментар #33 от "Няма се предвид":
Ама те всички фирми плащат корпоративен данък и всички собственици данък дивидент, не са само крибчовци и домусчиеви.
-0 +6
-2 +10
-1 +9
-0 +2
-2 +9
-1 +7
-2 +7
-2 +3
-0 +3
До коментар #7 от "Българка":
Социални дейности може да провежда само богатата държава, а богата държава се прави от богати граждани, а не от тези разчитащи на социалните мероприятия. При тоталитарните държави подходът е по-друг. Независимо дали тази държава се титулува социалистическа..., народно-демократична..., народна република... гражданите се обират от властта, като им се дават средства колкото да преживеят и контролирано възпроизвеждат. С окрадените пари тоталитарната държава финансира своята социална политика. За да реализира тази си дейност се разчита на огромен идеологически апарат за овладяване съзнанието на масите, а за по-коравите глави и на огромен репресивен апарат в началните етапи. След пречупването на населението, репресивният апарат се реорганизира. Премахва се системата на трудови лагери, като този акт се завоалира под някаква форма на борба с култа на личността или грижи на партията за ....... Възприемат се по-меки методи за контрол, като се набляга на скритите форми. Ограбването демотивира хората да работи за благото на обществото, а започват да търсят други алтернативи като част-пром , незаконна емиграция , черна борса, корупция и т.н., което води до тотално икономическо изоставане и крах на системата.
-0 +1
-0 +1
-0 +1
-1 +0