Русенският митрополит Неофит е новият патриарх на Българската православна църква. Той бе избран законно и канонично с 90 гласа на втори тур. За ловчанския митрополит Гавраил са гласували 47 делегати и една невалидна бюлетина, от общо гласували 138 делегати. Това бе оповестено с камбанен звън.
Имаме патриарх, Неговото име е Не-о-фит, избран от клира и народа. За пръв път от 600 години патриарха бе избран не в робство и тиранство. Да ни е честито. Радвайте се. Това заяви митрополит Йосиф.
Светското име на митрополит Неофит е Симеон Николов Димитров. Роден е на 15.10.1945 г. в гр. София. След завършване на основното си образование, през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсът на която завършва през 1965 г.
От септември 1967 г. е студент в Духовната академия „Св. Климент Охридски" в София, която завършва през 1971 г. От есента на 1971 г. до 1973 г. той е на богословска специализация в катедрата по „Църковно пение" при Московската духовна академия.
От 01.09.1973 г. е назначен за преподавател по източно-църковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия „Св. Климент Охридски" в София.
На 03.08.1975 г. в Троянската св. обител е постриган в монашество с името Неофит от Българския патриарх Максим, под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий. На 15.08. с. г. патриарх Максим го ръкополага в иеродяконски чин, а на 25.03.1976 г. в столичния катедрален храм „Св. Неделя" и за йеромонах. От 30.09.1975 г. той е диригент на Софийския свещенически хор. а от 15.07.1977 г. е и старши преподавател по източно-църковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София, какъвто остава до края на 1980 г. По време на това негово служение, на 21.11.1977 г., в столичния катедрален храм „Св. Неделя" е възведен в архимандритско достойнство от Българския патриарх Максим. От 01.01.1981 г. до декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия. Като такъв на 08.12.1985 г. в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски" е хиротонисан в епископски сан с титлата „Левкийски" и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит. От 01.12.1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия „Св. Климент Охридски" в София, а на 26.07.1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения от 01.07. с. г. Богословски факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски". Този пост той заема до януари 1992 г. От 27.01.1992 г. е назначен за главен секретар на Св. Синод и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП „Св. Александър Невски". На 27.03.1994 г. е избран, а на 03.04. с. г. е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. От 17.12.2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенска епархия е разделена на Русенска и Доростолска епархии, а той се титулува Русенски митрополит .
В храм Александър Невски е президента Росен Плевнелиев, делегации на православните църкви, политици, както и миряни.
В 14,31 часа новоизбраният патриарх тръгна от Светия Синод към храм Александър Невски в шпалир на военни от различни видове войски.
Към 15,00 часа бе извършена церемонията по интронизацията, след като три пъти бе произнесено "Достойни", Достойни", "Достойни". От името на Свещения събор се отправи Богословение, след което патриарх Неофит произнесе и първата си молитва на духовен водач на нацията. В 15,44 часа патриархът седна в патриаршеския трон, което има юридическо значение.
Тежък е кръстът, който Светата ни църква възлага на скромните ми плещи
Новоизбраният Български патриарх и Софийски митрополит Неофит направи обръщение към присъстващите в храм-паметника "Свети Александър Невски", в което изрази смирение, отбеляза като светъл пример покойния патриарх Максим и изрази надежда, че държавата ще се грижи за храмовете.
"Аз, недостойният, бях въздигнат на българския патриаршески трон, за да поема пътя на високоотговорното служение". Тежък е кръстът, който Светата ни църква възлага на скромните ми плещи. Изпросвам божията сила, която се проявява в немощ; когато съм немощен, тогава съм силен. Патриаршеското служение изисква отричане от всичко, което би препятствало неговата мисия, готовност за следване на Христа. Убеден съм в подкрепата на високопреосвещените събратя - епархийски митрополити, каза патриарх Неофит.
Светъл пример ми остава патриарх Максим, чийто наследник ставам днес. Грижата за свещенство остава приоритет, ще подкрепям благотворителността и щедростта. Със задоволство ще отбележим грижата на държавните ръководители за поддържането на храмовете, каза патриарх Неофит. Той благодари на представителите на поместните православни църкви, които присъстват днес.
Президентът Росен Плевнелиев изрази искрената си радост, като се обърна към новия патриарх Неофит с респект, и заяви, че се надява гражданската енергия да доведе до нещо по-градивно, повече свобода. Той отбеляза, че патриархът е свободно избран и достоен да пребъде Неофит. Плевнелиев призова да приемем патриарха в сърцата ни и той да ни води в духовния ни път. Дали се е опазило сърцето на българското православие само вярващите миряни могат да дадат отговор, каза Плевнелиев и подчерта, че на българският патриарх е отредено православното единство и укрепване на българската църква. Президентът призова да запазим и достолепието на институциите.
Неочаквано реч бе произнесена и от министъра на външните работи в оставка Николай Младенов от името на министър-председателят в оставка Бойко Борисов. Живеем във време с много предизвикателства - състоянието на икономиката, духовната криза на нашето общество поставят и духовните лидери в ситуация да се търси начин за преодоляване на трудностите и намиране на най-верния път. Преодоляването на трудностите заема изключително важно място в демократичното развитие на България. Бог да пази България.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 глуа ку4ка у бъзе
Коментиран от #2
14:42 24.02.2013
2 БУМЕР КАМОР
До коментар #1 от "глуа ку4ка у бъзе":
ti si ateist19:29 24.02.2013
3 баба Илийца
20:12 24.02.2013
4 Камората
23:25 24.02.2013