17 Октомври, 2022 14:25 1 384 22

Над 2 млн. души в България живеят в риск от бедност и социално изключване

  • българи-
  • бедност-
  • социална политика

Доц. Желязкова посочи, че откакто България е член на ЕС, мястото й в класацията по бедност не се променило значително

Над 2 млн. души в България живеят в риск от бедност и социално изключване - 1

“Борбата с бедността е тема, свързана тясно с развитието на нашето общество. Бедността е дълбок проблем на всяка една нация и затова ние всички трябва да признаем правата на хората, които живеят в бедност. В изпълнение на европейските мерки до 2030 г. трябва да намалим бедността в България с над 700 000 души. Планът по Европейска детска гаранция е готов, очаква се да бъде гласуван в НС.“ Това заяви служебният заместник-министър на труда и социалната политика Надя Клисурска, предаде БГНЕС.

Клисурска уточни, че тази година ситуацията е критична, породена е от множеството кризи. Необходимо е гласът на хората да бъде чут по темите, които ги засягат, затова трябват мерки в образованието, доходите, здравеопазването.

Над 2 млн. души в България живеят в риск от бедност и социално изключване, ние сме на второ място в ЕС. Всяко трето дете е засегнато, затова вярвам, че с общи мерки ще решим проблема с бедността”, допълни още тя.

“Основаната цел на мрежата е да се обърне внимание както на националните така и на европейските институции да приемат насериозно проблемите с бедността. В моменти на упадък е още по-важно да имаме отношение в това как пребивава обществото. Много е важно, отбелязвайки този ден, да търсим ясни пътища за преодоляване на неблагополучията и да поставяме гражданите в центъра на публичните политики, подчерта доц. д-р Мария Желязкова от Изпълнителния комитет на Европейската анти-бедност мрежа.

Тя отбеляза и че данни от Евростат показват, че в България 31,7% от населението живеят в риск от бедност и социално изключване, което ни поставя на второ място в ЕС, след Румъния. “Страната ни е само с 1,9 пункта по-ниско в сравнение с 2020 г.”, коментира още доц. Желязкова.

Доц. Желязкова посочи, че откакто България е член на ЕС, мястото ѝ в класацията по бедност не се променило значително. "България не успя да използва годините на европейска интеграция, за да намали нивата на бедност и от 2007 г. показателите ѝ са в критични стойности. По втория показател тежки материални и социални лишения България отново е втора след Румъния, има траен спад от 2015 г., но и двете страни са на много голямо разстояние от средното за ЕС, което е 6,3.

Ако коментираме обаче острата материална депривация един индикатор дълго време използван от ЕС, България дори задминава Румъния с 11,4% за 2020 г., в който средният за ЕС е 5,9%.", заяви още доц. Желязкова и допълни, че и страната ни за 2021 г., преди да започнат кризите и повишаването на цените на енергоизточниците, е с висок показател по дял хора, които не могат да отопляват домовете си.

"Важно е да се обърне внимание и че по този показател сред страните с високи стойности са Кипър, Гърция и Португалия, които са с доста добри климатични условия. От другата страна, държави с ниски показатели са Швеция, Финландия, където климатичните условия са много тежки. Следователно въпрос на държавна политика е дали в дадена страна хората ще стоят на студено през зимата или пък напротив ще посрещнат студа в благоприятни условия."

Желязкова засегна и коефициента на Джини, който показва разликата между 20% най-богати и същият процент най-бедни граждани в една страна. "От 2017 г. България има най-големият показател на Джини, около 40% и се намира на огромно разстояние от средното за Европа, което е около 10%", заяви още тя и допълни, че първичното и вторичното преразпределение при равнищата на заплащането имат малко общо със съвременните европейски правила за преразпределение.

Пиер Колио, директорът на Френския институт и Ливия Отал, главният координатор на сдружение “Лекари на света” също отчетоха необходимостта от дискусията за достоен живот и справедливи доходи. “Бедните би трябвало да знаят, че не са забравени и изоставени от обществото и те трябва да бъдат ангажирани”, отбеляза директорът на Френския институт. Ливия Отал уточни, че без да бъдат подкрепени действията ни от държавата, те няма как да бъдат ефективни. “Ние сме убедени, че когато се обединим ще намерим устойчиво решение на проблемите”, отбеляза още тя.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 А колко

    13 7 Отговор
    От тях са братчеди

    Коментиран от #8

  • 2 АНДРЕШКО

    28 2 Отговор
    БЕДНИ НО ЗАТОВА ЩЕ ПЛАЩАТ СКЪП ТОК
  • 3 Къв риск бе

    14 2 Отговор
    Те са си бедни
  • 4 ББ от Банкя

    9 5 Отговор
    И аз съм в паника, в чекмеджетата почнаха да се появяват фуги, ше треба да зема ремонта на ремонта на Тракия
  • 5 Никой

    12 11 Отговор
    Че българските 2 милиона бедняци нямат нищо против да живеят в мизерия.То , ако беше обратно живота им щеше да е друг.Европа не ни е виновна.Вината е единствено у нас. Прост народ ,беден народ.
  • 6 Една

    16 6 Отговор
    Благодарим ти, САЩ!
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Сократ

    14 6 Отговор
    Голям праз. По-важното е да изхранваме украински "бежанци".
  • 10 Няма не искам!

    7 2 Отговор
    Казано по друг начин,почти половин България. Иначе сме част от Европа, а живеем като азиатци. В една европейска държава народа не би позволил да го докарат до такова състояние, но у нас на никого не му пука. Даже сме доволни и ще гласуваме без да мислим и до дупка, само и смо да е на инат.
  • 11 БеГемот

    1 5 Отговор
    Няма страшно , Тиквата ще оправи работата...
  • 12 голяма демагогия

    9 0 Отговор
    Как по целия свят се появиха толкова бедни и толкова богати.
    Някои се къпят в лукс, а други нямат и коричка хляб. Милиони тонове храна се изхвърля най-безрасъдно. Най-страшното за мен е да си работещ беден. Работиш, не подвиваш крак, работиш на две, на три места, едва успяваш да си отгледаш децата. И в същото време работодателят ти за година става милионер, а за пет мулти милионер. Животът не е справедлив, знаем го, но трябва да има все някакъв баланс. Има ли нещо по-стихийно от гладни, онеправдани, измъчени и отчаяни хора. Защо елитите по света, не мислят за това ?

    Коментиран от #21

  • 13 гост

    9 0 Отговор
    В България беден значи има риск да умреш от глад и студ,някъде навън свит като курабийка...... Нека погледнем примерно в капиталистическа Германия какво значи да си беден ... Държавата ти плаща наема,тока, водата, отоплението,дава ти възможност да се усъвършенстваш,чрез безплатни курсове, плаща ти и картата за автобуса,за да може да достигнеш тези центрове, плюс всички тези неща ти дава и 500 евро всеки месец,джобни пари...... Е,сега, според вас някой беден в капиталистическа Германия би ли умрял от глад и студ...или некъпан.......В една страна виждаме нашия капитализъм, който е изцяло дело на комунистите, които свалиха Живков,а от друга страна виждаме истинския капитализъм, където човек означава с главно Ч, където си Човек, където не те оставя държавата. Където държавата е Майка,а не Мащеха. Много поздрави на всички, които мислят, че немеца е гладен, некъпан и гол

    Коментиран от #18

  • 14 23456

    11 0 Отговор
    Работещи бедни на 1-во място в Европа.Затова терминала е като на митинг.
  • 15 Шабан

    5 1 Отговор
    С тази галопираща и неконтролирана инфлация, бедните и мизерстващите са много повече от 2 милиона, някъде около 6 милиона са.............
  • 16 Исторически парк

    3 3 Отговор
    От тия 2млн. 600000 гласуват за гроб 400000 за дпс а останалите не гласуват..
  • 17 поръчкови стъкмистики

    5 0 Отговор
    когато ти казват 2 разбирай поне 3 и даже 4 или повече от половината население в територията
  • 18 Ивелин Михайлов

    1 5 Отговор

    До коментар #13 от "гост":

    В никоя държава хората не й викат майка.. само балгаретата цял живот са некви бебета дето чакат майка си да се грижи за тях,щото те сами не могат или ги мързи..
  • 19 Спас

    2 1 Отговор
    Е това са всички тези които нито са изучили, нито са научени на труд.Дори и глад да дойде трудно се хващат на работа братовчеди и българи.Могат дсамо да реват.А пък пенсионерите трябва да са доволни щом никой от тях не протестира па даже са и против протестите.В големите градове е пълно с работа и парите са добри.Дали съм беден защото съм прост или съм прост защото съм беден.Това е въпроса.
  • 20 небрежнев

    3 3 Отговор
    Не знам как изчисляват тези индекси, че и сложили България с най-голяма разлика м/у бедни и богати. Ако приемем, че най-бедния американец има 5 000 долара годишен доход и го сравним с най-богатия Илън Мъск, който има над 100 милиарда, то разликата е 100 000 000 000 / 5 000 = 20 000 000 (20 милиона пъти, или 2 милиарда процента). Как при разлика в БГ от 40%, може да сме преди неравенството от 20 млн % на САЩ? У нас няма такива хора и компании, които да генерират милиарди печалба годишно, а в САЩ и ЕС са хиляди... Как може те да са с по-малка разлика м/у бедни и богати? Това са някакви стъкмистики, които да замажат положението. Защо са взели топ 20% по доход, а не 1%, или 5%, или 0.1%? Тогава тази разлика ще е в полза на България.
    Истината е, че в София стандарта е както в Берлин или Виена, но това никой не го казва, а непрекъснато се оплакваме и хулим БГ.
    В момента заплата за продавачка в МОЛ е над 1500 лв, касиерка в Лидъл 1800 лв, общ работник на строеж е с 100 лв. надница... Ако някой иска да работи, то може да намери десетки възможности веднага. Чистачката вкъщи взема по 30 лв на час и календара й е пълен с месец напред; За слагане на 1 кв.м. плочки майсторите искат около 100 лв, и с лекота могат да сложат 20 кв.м. дневно; Мангъров иска по 200 лв. за консултация от 20 мин; масажистките искат по 80 лв/час; адвокат под 100 лв/час няма... Не разбирам, защо трябва човек да работи на МРЗ, или да ходи в чужбина, при условие, че цитираните позиции са свободн
  • 21 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 22 ха ха

    0 0 Отговор
    явно пак отиваме на ;избори ; , такава загриженост за бедните , е верно че е само на приказки ама все пак не е случайно
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове