Преди повече от месец отправихме покани към всички парламентарни групи да намерим минимум съгласие по, за нас, най-важният въпрос в момента – приемане на бюджет за 2023 г., който да осигури на хората повишаване на доходите и спокойствие заради инфлацията, която изяде предишното увеличение, на икономиката – гаранции, за да могат да продължат да работят, особено малките и средните фирми и да не уволняват хора през зимата. Да обмислим едни параметри на бюджет.
Очевидно служебният кабинет няма да внесе нов, но поне между първо и второ четене на така внесения удължителен – каквото можем да постигнем, така че да гарантираме финансовата стабилност на страната, но и да работим за повишаване на доходите – за нас това е абсолютен приоритет. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова на инициираната от левицата поредна среща за бюджета с „Български възход”, съобщиха от пресцентъра на партията.
„Ние ви представяме нашите предложения за параметри на бюджета и социални мерки. Макрорамката е съобразена с европейските практики и състоянията на европейските държави. Всички сме наясно, че нашата икономика е свързана и че процесите там се отразяват на нас. И, разбира се, един стабилен социален пакет, който сме изчислили, че е в рамките на 3 милиарда разходи, които можем да си позволим.“, каза Нинова.
„Тези наши предложения са вече внесени като законопроекти преди месец, но, за съжаление, няма движение по тях. Отклони се общественото и парламентарно внимание към тема, която не е съществена, що се отнася до доходи, инфлация, обедняване и рискове пред икономиката.
Нашите предложения са насочени към три групи. Деца, млади хора и майки, на първо място. На второ, работници и особено работещите бедни на минимална заплата – това са около половин милион българи. Третата група са пенсионерите.“, посочи лидерът на БСП.
„Предлагаме увеличаване на минималната заплата на 850 лв., което представлява 50% от средната и със същия размер да се увеличи майчинството през втората година. Да има безплатни учебници и лекарства за деца. Младите хора до 26 години да бъдат освободени от данък върху доходите – знаете, че на младите им е най-трудно за първата работа, така че да им помогнем в тези първи стъпки, а и е някакъв стимул да не напускат България.
Искаме да се изясни понятието „енергийна бедност”. Това, което предлага служебният кабинет – понятие „енергийна бедност” от януари 2024 г. – за нас е абсолютно неприемливо. Сега да се опитаме да определим критериите и хората, които са енергийно бедни, да получат подкрепа.“, подчерта Корнелия Нинова.
Нашето предложение за таван на цените на енергоносителите стои. Това е една добра европейска практика, но засега единствено ние сме на тази позиция, отбеляза тя.
„Що се отнася до пенсионерите, предложили сме два варианта – от 1 януари изравняване на коефициента, по който се изчисляват пенсиите, защото сега са различни и не е справедливо за различните групи. И вторият вариант – от средата на годината преизчисляване на всички пенсии със средноосигурителния доход от 2021 г.
Слава Богу, за икономиката вече реагирахме и сме я осигурили с приетото решение за 200-те лв. и по наше предложение за училища, болници, църкви, музеи – тези организации, които бяха подложени на натиска на свободния и либерализиран пазар.“, каза по време на срещата лидерът на левицата.
Нинова отбеляза, че започват да вървят и данъчните закони в комисиите, те са част от законите за бюджета. „Виждаме обаче и някои несъответствия. Приемат се закони, които, примерно, вчера се увеличава акциза на определени стоки, а това в удължаващия закон за бюджета не е нито отразено, нито предвидено. Вече, под нашия натиск, се говори, че служебният кабинет може да преосмисли и да увеличи минималната заплата на 850 лв., но това в закона за удължаване не е предвидено. Предупреждаваме от опит, че това ще предизвика сериозни колизии. Ще удължим сега действащия уж закон за бюджета, но ще се натовари с допълнителни решения, които няма да съответстват на този закон.“, допълни още тя.
„Казвам ви всичко това, за да аргументираме необходимостта между първо и второ четене да постигнем едно разумно съгласие за промени в удължителния закон, но с гаранции, че това няма да доведе до финансови затруднения.“, завърши Корнелия Нинова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Тиква
16:29 18.11.2022
2 Тити
16:32 18.11.2022
3 Само да ви кажа
Вижте кой е мазал последно да си го оправи.
16:32 18.11.2022
4 А ангажиментът към ГЕРБ бюлетината
16:32 18.11.2022
5 23787
Те могат да направят нещо само за Финансовата нестабилност...
Помним 1996-1997 година Жанвиденовата зима...
16:35 18.11.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 ДАСКАЛ ГЕНЧО
Тази пишман партиика закопа цяла партия.
Няма ли разумни от тази партия да я изгонят.
Тя е вредна
17:01 18.11.2022
8 Бай Онзи
17:10 18.11.2022
9 Под 32%
17:27 18.11.2022