Осем процедури за набиране на проекти от Плана за възстановяване и устойчивост, по които могат да кандидатстват общини, вече са в различна степен на напредък. На свое заседание УС на НСОРБ разгледа хода на кандидатстване и подготовка на общините и обсъди възникналите проблеми в процеса на усвояване на средства. По три от процедурите от ПВУ набирането на проекти вече е приключило, по една - срокът за кандидатства изтече, а четири са активни за потенциалните бенефициенти, съобщи Actualno.com.
Обществените обсъждания по други пет процедури от ПВУ вече приключиха и се обявява на кандидатстването по тях. Въпреки огромното натоварване на общинските екипи, ангажирани с подготовката на проекти по програмите с национално и европейско финансиране, специалистите вече очертават няколко специфични проблема, които бяха дискутирани от членовете на УС на НСОРБ.
По процедурата за подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление настоящата покана предвижда директно предоставяне на средства на 74 общини от резервния списък с проекти по аналогична процедура на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021. Редица въпроси пораждат изискванията към бенефициентите, свързани с необходимостта от възстановяване на 50 % от бюджета на проектите в рамките на първите пет години след приключването на инвестициите.
Средствата трябва да бъдат внасяни в Националния декарбонизационен фонд. Това изискване на практика намалява безвъзмездната помощ до едва 50 % от общия размер на проекта, споделят кметове. Забавянето на възможностите за финансиране също са сред факторите, които намаляват интереса към мярката, т.к. значителна част от общините вече са инвестирали собствен ресурс.
Кандидатите в процедурата „Младежки центрове (в областни градове)“ - 19 общини областни центрове, обръщат внимание на усложнената комуникация със Структурата за наблюдение и докладване. Проблемът има предистория и поради невъзможност да бъде намерено друго решение, от януари цялото управление на процедурата, както и на всички останали инвестиции в ресора на МОН, бяха прехвърлени към Управляващия орган на Програмите за образование, т.е. Изпълнителната агенция „Програми за образование“.
Все още не са отстранени техническите проблеми в електронната система за кандидатстване, за която НСОРБ е сигнализирало вече. Експертите на НСОРБ обръщат внимание, че проблемите в управлението на процедурата са довели от оттегляне на част от потенциалните кандидати. До момента едва 10 общински съвета са взели решение за кандидатстване.
По отношение на процедурата „Модернизация на образователна среда“ някои общини вече са отправили писма до МОН с апел за допълнително удължаване на срока за кандидатстване.
Сериозни дебати продължава да буди мярката за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, която провокира и най-голям интерес у гражданите. Съвпадането на сроковете за кандидатстване по множество процедури е сериозен натиск върху експертите в общините, ангажирани с подготовката и кандидатстването. Паралелно с ПВУ се интензифицира работата и на оперативните програми.
В същото време приетите правила не позволяват допълнително възнаграждение на общински служители. Предвидените във всеки проект средства за управление могат да бъдат плащани само на външни консултанти, което поражда основателно напрежение. Значително трябва да бъдат подобрени механизмите за комуникация и взаимна информираност между отговорните за съответните интервенции институции и потенциалните бенефициенти.
Във връзка с тези и други специфични проблеми на подготовката, кандидатстването и управлението на проекти, УС реши да потърси среща с премиера и заместник министър-председателя по управлението на европейските средства за представяне на констатираните проблеми и за търсене със съвместни усилия на своевременното им решаване.
По решение на УС на НСОРБ Постоянната комисия на НСОРБ по европейски фондове, национални и международни програми и проекти, с подкрепата на Постоянната комисия по административно обслужване и общинска администрация ще подготви предложения за изменение на националната нормативна уредба по Плана за възстановяване и устойчивост.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ти да видиш
07:38 21.02.2023
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Четете кметове
"Препоручения за бъдеща деятелност към онези мераклии-поданици на княжеството, които веч са кандисали или все още се назландисват да се надпреварват за кметове и общинари", от 1890г :
1. Откъм Финансиалност.
Лицето-поданик требва да бъде задължително финансиално състоятелен. Туй ще рече, че отнапреж требва да е струпал и заделил парици, имот и добитък, та га седне на кметский или чиновнический стол, да не посегва скрито и тайно в общинската хазна, орезилявайки по тоз начин себе си, челядта си, родата и достлука си (приятелите) пред гражданството и своите душмани.
2. Откъм Външен изглед.
Кога се възправя пред людете, лицето-поданик требва да се напрегва с цел сдобиване на достолепен вид и да придава на ликът си ведро и благо изражение. Одеждите му следва да са в опрятно състояние, взорът бистър, чомбазът вчесан, а мустаките неразчорлени. От само себе си се подразбира за каяфетът (тоалета), тъй щото кошулята да е прана и добре подгащена, поясът пристегнат, беневреците закопчани и опети, а горната дреха –изчеткана и нелекьосана. Ще е добре, ако не личат кръпки тук таме, а ако ги нема хич – още по-добре.
Кога се падне да посетува сборища, вечеринки, градското театро, а също по празници и на черкуване, лицето да е облечено и натъкмено в най-новий си кат дрехи и обязателно с лъснати чизми.
Кога лятос е много жежко и лицето се запотува бая, не вреди по начесто да си мий табаните, чаталът, под мишците, ушите и
20:43 22.02.2023