Европейската комисия дава България на Съда на Европейския съюз по три случая, свързани с европейското законодателство. Какви ще са последиците от това отговаря в Аудиокаста на "Фокус" "Това е България" Зинаида Златанова, бивш заместник министър-председател и министър на правосъдието и ръководител на представителството на Европейската комисия в България.
"Това е една съвсем обичайна практика. Тя се основава на договорите за Европейски съюз и Договора за функциониране на Европейския съюз, и мисля че широката общественост вече е доста запозната с т.нар. наказателни процедури. Съдебната фаза всъщност е вторият етап от наказателната процедура. В административния етап първо се отправя запитване до потенциалната държава нарушител. След като Европейската комисия получи този отговор, в зависимост от това дали той е задоволителен или не, или се прекратява процедурата в административната ѝ фаза, или се преминава към втората част на административната фаза, когато Европейската комисия излиза с обосновано становище затова, че смята себе си за права, а не съответната държава потенциален нарушител.
В нашия случай, вече сме в съдебната фаза, на два пъти сме обяснили на Европейската комисия нашата позиция, тя не е приета и затова вече Европейската комисия отнася спора към Съда на европейските общности. Т.е. ние се намираме в последната съдебна фаза. И това означава, че досега не сме успели да обясним или пък не само да обясним, но и ефективно да въведем, или да приложим някакво законодателство, в случая говорим за тези три европейски акта, за които вече широко се разбра", поясни Зинаида Златанова.
Ако ние междувременно, докато тече съдебното дело в Съда на европейските общности срещу България, въведем тези 3 директиви в националния правен ред, делото ще се върне в административна фаза процеса и ние ще нотифицираме към Европейската комисия, че сме изпълнили вече изискванията. И ако Европейската комисия каже, че няма повече нарушения, тогава няма никаква опасност делото да приключи с вреда за България. Ако това не се случи, делото ще си продължи и такива дела обикновено завършват с глоби към съответната държава. Каква ще е тя, не може все още да се каже.
Златанова обясни още, че два от нормативните акта, които са в транспорта, са съответно от 2014, 2019 година. Т.е. имало е достатъчно време да бъдат въведени в националния правен ред. Двата акта в транспорта са съответно за чисти автомобили и за електронно таксуване, като цяло те имат много важно бизнес измерение. И тук България не е изпълнила целта за определеното количество поръчка на чисти автобуси, което е в услуга на всички нас, тъй като въздухът ще бъде по-чист в градовете без съмнение, а това ще допринесе за декарбонизацията. А във втория случай - електронното таксуване не сме сами, а заедно с Полша сме изправени пред съда. Това затруднява свободното движение на търговския трафик на територията на Европейския съюз, тъй като България и Полша са въвели свои собствени режими на таксуване, които не са съвместими с европейските.
Комисията отчита и неизпълнение на правилата за експлоатация и предлагането на пазара на натуралните минерални води. Това е малко странно обвинение за нас. Това е въпрос, по който България отдавна спори с Комисията, десетилетия вече. В този спор е замесен вътрешен търговски въпрос. "Това, което е важно да кажем, е, че това неизпълнение няма пряко отношение към здравето или правата на потребителите, както и към качеството на минералната вода", поясни Зинаида Златанова.
21 Април, 2023 06:45 2 648 16
Зинаида Златанова: Обвиняват ни за експлоатацията и предлагането на натуралните минерални води
ЕК съди България за невъвеждането на чисти автобуси и електронно таксуване, заяви бившият министър на правосъдието
Снимка: БГНЕС
Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 10 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ХАХАХА
Коментиран от #4, #12
06:50 21.04.2023
2 И водата
06:59 21.04.2023
3 Мляко Елена
Нула. Корупция в ЕК и поръчки.
07:13 21.04.2023
4 Пешо
До коментар #1 от "ХАХАХА":
От статията не става ясно за същността на въпроса. Насажда се мнението , че ние не сме изпълнили ЕС закон, но не се разбира каква е същността на закона. Дали той е в наша полза или не. Разбита се обаче, че ще плащаме глоба. И тик се проявява същността на ЕС. Идеята не е за свободното придвижване на стоки и хора, а икономически интереси от глобално спуснати директиви. И питам аз... в един парламен където броят депутати е на квотен принцип спрямо населението на държавите, колко депутата имат малките страни и колко големите?! Ако има закон положителен за БГ и отрицателен за Франция, дали френските депутати ще гласуват против собствените си интереси?! Например пакета мобилност!!! Той пряко ограничи свободното движение в Съюза ;)))07:24 21.04.2023
5 Сух
07:26 21.04.2023
6 Сандо
Коментиран от #11
08:06 21.04.2023
7 Хоп
08:24 21.04.2023
8 Валентин
Коментиран от #9, #10
08:53 21.04.2023
9 Сандо
До коментар #8 от "Валентин":
Проблемът е прост:в недалечно бъдеще водата ще по-скъпа и от златото!Сам можеш да си представиш каква сила ще притежават тия,които владеят водоизточниците.Между другото една от причините за западния кръстоносен поход срещу Русия е именно богатството и от сладка вода,но това старателно се крие от стадото.10:10 21.04.2023
10 Истината!!!
До коментар #8 от "Валентин":
ЕС иска ""един извор - един бутилировач - една марка"!!!Сега Европейската комисия отчита, че българското законодателство не е в съответствие с правилата, защото Не забранява предлагането на пазара на натурални минерални и изворни води, които произхождат от един и същ извор, под повече от едно търговско описание, както се изисква от директивата.
Виновен е Боко и неговото управление! Заради него и приближени до него фирми лъжат ЕС и се правят на ударени с мокър парцал. За тях не е важно интереса на страната, а интересите на няколко "бизнесмена"!!!
11:33 21.04.2023
11 Напротив
До коментар #6 от "Сандо":
Българските шмекери не искат да спазват правила, искат да си лъжат-мажат както винаги.11:35 21.04.2023
12 Хахаха
До коментар #1 от "ХАХАХА":
Искаш да си бананона република и шепа олигарси да правят на маймуни цял народ?!Коментиран от #16
11:36 21.04.2023
13 Факт
Това не е в съответствие с ЕС!
11:43 21.04.2023
14 Против правилата в ЕС
11:44 21.04.2023
15 Истината
11:45 21.04.2023
16 Сандо
До коментар #12 от "Хахаха":
За какви правила говориш?Още ли не си разбрал,че тези правила ги променят както им е угодно!Те и затова са правила,а не договори,закони или нещо подобно.Какво още ви трябва за да разберете някои азбучни истини?12:15 21.04.2023