Преброяване чрез електронни устройства на гласовете при провеждане на изборите предлага инициативна група за промени в Изборния кодекс. Това е гражданска инициатива, отбелязват предложилите промените. Въпреки това сред имената има бивши депутати и IT специалисти, разказват от БНР.
Промените предлагат да се запази гласуването както на машина и на хартия, но да се включи електронно устройство, монтирано в урната, което показва как избирателят е гласувал, преди да пусне бюлетината, с възможност за корекция. Така биха се избегнали възможностите за манипулации и броя на невалидните бюлетини.
Бившият депутат и заместник-министър на електронното управление Благовест Кирилов обясни, че предложението не е за тези избори, а цената на устройствата би се изплатила след 3-4 проведени избора. Това ще улесни и администрацията, аргументират се предложилите промените, защото в края на деня устройството отпечатва протокол с всичките гласове. А този протокол ще се е подписва от секционната избирателна комисия.
Цветелина Пенева от обществения съвет към Централната избирателна комисия припомни за техен анализ на изборите, който показва, че грешките се дължат на премахването на машинното отчитане на гласовете от специализираните устройства за машинно гласуване. Това принудило членовете на секционните комисии да направят ръчно преброяване на контролните разписки, което довело и до грешки. Затова Пенева призова въвеждането на електронни устройства в изборния процес да става постепенно.
Бившият член на ЦИК Александър Андреев припомни, че машинно преброяване е било провеждано през 2016 година по време на изборите за президент и вицепрезидент. В момента законодателството не е съвместимо с предложението. В момента се гласува с химикалка. Промяната на отбелязването би довело въобще до преосмисляне на начина на гласуване. Андреев обясни и че трябва да се помисли как сканиращото устройство ще работи при гласуването с интегрална бюлетина.
Серия идеи дойдоха и от участващите партии. Христо Дончев от партия "Зелените" каза, че ще има нужда от допълнителни скенери. Финансистът и бивш депутат от ИТН Любомир Каримански заговори за нуждата от интегрирането на електронната идентификация за гласуването.
IT специалист Атанас Шарков, който работил в ЦИК при първото по-масово приемане на технология, каза, че е нужно да се обмисли дали в Изборния кодекс да не се запише, че софтуерът за изборите е обществена собственост.
Към момента вносителите на предложенията за промени в ИК залагат няколко етапа на обсъждане. Или общо около месец. За да може да има нови предложения. Към момента обаче за промени в изборните правила политологът и експерт по изборни системи Даниел Стефанов каза, че за всяка промяна и за въвеждане на машините трябва политически консенсус. Затова трябва да има проучване на ефекта от въвеждането, каза той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Тома
16:06 21.07.2023
2 провинциалист
16:06 21.07.2023
3 костов
16:08 21.07.2023
4 Цирк
16:57 21.07.2023
5 За протокола
Хмм, каква корекция, какви 5 лева? И къде е тайната на вота?
Броят на невалидните бюлетини може да се избегне с обучение и като се спре с промените на всеки избори, а автоматичното преброяване е задължително. Така ще се избегнат манипулациите при преброяването на гласовете.
17:27 21.07.2023