Значението на частния пристанищен оператор „БМФ Порт Бургас“ е все по-голямо – не само за България, но и за целия Черноморски регион. Това става ясно след обявяването на резултатите на дружеството за първата половина на годината, а те показват рекорден брой обработени контейнери, съобщи economic.bg. Общият обем на товарооборота в порта достига 3 милиона тона, което демонстрира способността на оператора да се адаптира към променящите се пазарни условия и да запази лидерската си позиция.
Детайлен поглед показва, че пристанището е регистрирало увеличение с 12% в обемите на обработените контейнери в сравнение със същия период на миналата година. Дружеството е увеличило пазарния си дял в България до 49% от общия обем товари в страната. По този начин затвърждава позицията си като движеща сила в морския сектор, която спечели още 5% от своите конкуренти през посочения период, казват от "БМФ Порт Бургас".
"Постигнатите нива, подхранват волята ни да продължим да предоставяме най-добрите услуги, както и иновативни и гъвкави решения за нашите партньори“, коментира главният изпълнителен директор на оператора Борис Балев.
Данните за първата половина от годината бяха представени на специална пресконференция с участието на Полската Банка за Развитие (BGK) – инициатор, съосновател и основен акционер в инвестиционния фонд към инициативата „Три морета“ (3SIIF), който преди година придоби значителен дял от компанията. Представители на банката посетиха пристанищните терминали и се запознаха лично с развитието на порта.
Представители на инвестиционния фонд пък разказаха за сключването на сделката – малко след избухването на войната на Русия в Украйна. Те посочиха, че са били поставени в изключително сложна ситуация предвид затрудненото корабоплаване в Черно море, но решението за финализиране на преговорите се е оказало правилно, "тъй като дори в затруднените условия заради COVID и войната, "БМФ Порт Бургас" успя да запази доброто ниво на товарооборотите си – нещо, с което не много пристанища в региона могат да се похвалят“.
От Фонда посочиха още, че обичайната им практика при подобни сделки е да сменят значителна част от ръководството на компаниите, но в този случай не са усетили необходимостта да търсят по-добър екип от ръководители и специалисти на място.
В последните години операторът завърши и редица инвестиции, като разработването на специални съоръжения за контейнери, меден концентрат, пропан-бутан, сярна киселина, зърно и проектни товари. Това позволява на „БМФ Порт Бургас“ да с превърне и в своеобразна морска врата на България с около 7 млн. т товари през изминалата година.
Операторът продължава развитието си и тази година започна строителството на първото в България дълбоководно корабно място за контейнеровози, предназначено за обслужване на последно поколение контейнеровози, оборудвано с най-съвременни съоръжения и първокласни услуги, за да отговори на нуждите на клиентите. С новия кей пристанището не само ще може да приема контейнеровози, които не могат да акостират другаде в България, но и ще направи първите стъпки за внедряване на решения за електроснабдяване на пристанището и на корабите от брега.
Проектът ще създаде нова пристанищна зона, предназначена за движение на контейнери, обработвани със зелени кранове и превозвани чрез железопътен транспорт в цяла Европа. Част от проекта е посветена на възстановяване на функционалността на железопътните линии, разположени вътре в терминала, като се използват електрически маневрени локомотиви за подготовка на конвоите, повишавайки модалния дял на железопътния транспорт в пристанището.
С това разширяване БМФ цели да укрепи позицията на пристанището като водещо при контейнерите в Черноморския регион и да предложи по-добра свързаност за бизнеса, който иска да внася или изнася стоки. Това ще увеличи възможностите за превоз на товари по международните коридори, обработвани от "БМФ Порт Бургас", като Европейски коридор „Ориент/Източно Средиземноморие“, Коридор TRACECA и Транс-Каспийски Международен Транспортен коридор (Среден коридор). Освен това, въглеродният отпечатък ще бъде значително намален, за да се насърчи екологичното боравене и транспортиране на стоки.
"Предвид събитията от последните месеци значението на пристанището не само за България, но и за целия регион на „Три морета“ се увеличи значително. Благодарение на по-нататъшното разширяване на пристанището, възможностите за търговия и обмен за цяла Централна и Източна Европа и след това ще се увеличават“, смята един от директорите в BGK Кшищоф Сенгер.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ДаНеБи
10:43 14.09.2023
2 Дернев
12:18 14.09.2023