Министърът на отбраната Ангел Найденов: Министерството на отбраната притежава възможности за стимулиране на икономическия растеж
При бюджет от 1 млрд. 45 млн. лв. за тази година, 44 000 военнослужещи и цивилни служители, заети в отбранителната система, 12 търговски дружества с 2 200 работещи в тях и с годишен оборот от близо 50 млн. лв., възможностите на Министерството на отбраната за стимулиране на икономиката заслужават внимание. Това каза министърът на отбраната Ангел Найденов на националния форум „Бизнес – Правителство“, който се провежда по инициатива на министър-председателя на Република България.
Министър Найденов подчерта, че основен приоритет за Министерството на отбраната е осигуряването на условия за изпълнение на конституционно възложените отговорности и задачи на Въоръжените сили, които да гарантират необходимата среда на сигурност и стабилност за постигането на икономически растеж и привличане на инвестиции в икономиката.
„Процедурите, по които Министерството на отбраната работи, са в съответствие с правилата на Закона за обществените поръчки и вътрешните норми относно реда за планиране и организация при възлагането на обществени поръчки и за контрол върху изпълнението на сключените договори“, каза Найденов и подчерта, че това е и механизмът, по който министерството стимулира пряко бизнеса, а оттам и икономическия растеж.
В изказването си пред гостите на форума Найденов акцентира на предстоящото прилагане на приетия пакет от 55 Цели за способности, утвърдени за периода до 2028 г., на стойност 2,3 млрд. лв., който представлява един огромен по същество ресурс за инвестиране в българската икономика. По линия на инвестициите – осигурени от НАТО са близо 60 млн. лв. за проект на модернизация на авиобазата Безмер. След споразумението със САЩ от 2006 г. досега в съвместните българо-американски съоръжения на полигона Ново село са инвестирани над 60 млн. лв., а ефективното им използване с участието на трети страни ще стартира през 2014 г.
Министърът на отбраната каза, че през 2014 г. за капиталови разходи и за основен ремонт на въоръжение и техника са предвидени близо 31 млн. лв. Финансовите средства за ангажименти по вече сключени договори са близо 130 млн. лв. Средствата за нови процедури по Закона за обществените поръчки са около 30 млн. лв., затова през 2014 г. поставяме акцент върху т.нар. „малка модернизация“. „При реализирането на по-малки по стойности иновационни проекти ще се вземат под внимание възможностите на българските производители на въоръжение, технически и други средства“, подчерта министър Найденов.
Като част от приноса на Министерството на отбраната за растежа и инвестициите в икономиката министър Найденов посочи решителното ускоряване на процедурите по освобождаване от излишно имущество и освобождаване от имоти с отпаднала необходимост. „За 2013 г. са реализирани продажби на стойност 12 млн. лв., от които половината са от продажби на имоти, а другата половина – от продажби на въоръжение и на техника“, каза още Найденов.
Той определи като „очевидна необходимост“ усъвършенстването на законовата уредба, за да се реализират намеренията на ръководството на Министерството на отбраната в подкрепа на българския бизнес. „На отбраната не трябва да се гледа като на сектор, който само генерира бюджетни разходи или консумира реални средства“, подчерта още Найденов. Той обясни, че средствата от годишния бюджет на ведомството практически се връщат в българската икономика под формата на разходи за текуща издръжка, представляващи инвестиция в социалната сигурност на значителен брой хора, заети в сектора „отбрана“, в потреблението на стоки и услуги и в стимулирането на вътрешния пазар.
В заключение Найденов заяви, че предстоящото международно изложение на отбранителна техника „Хемус - 2014“ е в интерес на българския бизнес и съответно в подкрепа на икономическия растеж, защото популяризира българските изделия от сектора отбрана и сигурност.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Монго
15:11 11.02.2014