Вендинг машините не са панацея, със сигурност няма да решат всички проблеми, но ще решат някои от тях. Това заяви проф. Андрей Чорбанов от "Има такъв народ" в студиото на "Денят ON AIR".
"Всяка телевизия рекламира лекарства, добавки, витамини. Половината реклами са на такива средства, което показва, че фармацията е бизнес. Много сериозен бизнес. В това няма нищо лошо, ако този бизнес достига до всички. Вендинг машините решават част от този проблем, заяви проф. Чорбанов пред Bulgaria ON AIR.
Един от основните проблеми, който вендинг машините могат да адресират, е липсата на аптеки в малките населени места. Проф. Чорбанов отбеляза, че в цели 33 общини на България няма нито една аптека. Освен това, над 2,5 милиона българи живеят без достъп до денонощни аптеки, което е сериозен проблем при спешни случаи.
"Ако през нощта детето ви вдигне температура, обаждате се на общопрактикуващия лекар и той ви посъветва да си купите най-елементарното нещо - аналгин, нурофен или каквото и да било, вие просто няма откъде да го купите", добави той.
Разкриването на аптека е значително скъпа инвестиция, особено в по-малки села и отдалечени региони. Проф. Чорбанов посочва, че тази дейност не е рентабилна, тъй като поддръжката на аптека изисква значителни разходи за персонал, оборудване и инвентар. Още повече, денонощните аптеки се считат за социална дейност и рядко носят печалба. За разлика от аптеките, вендинг машините имат значително по-ниски разходи за инсталация и поддръжка.
Проблемът с достъпа до базови лекарства като аналгин, аспирин и нурофен може да бъде разрешен с вендинг машините, които ще предлагат тези продукти на места, където няма аптеки. Чорбанов отбелязва, че при закупуването на такива лекарства обикновено не се изисква консултация с фармацевт, тъй като те са широко известни и лесно използваеми.
"В Канада лекарствата се доставят по пощата, пощата играе роля на аптека. В САЩ тези лекарства си ги купуват от супермаркетите, от магазините и от дрогериите. В Западна Европа има и други прекрасни примери", посочи проф. Чорбанов.
Един от основните аргументи срещу вендинг машините за лекарства е свързан със сигурността. Някои критици посочват, че тези машини могат да представляват риск, особено ако дете злоупотреби с медикаменти, закупени без надзор. Чорбанов обаче отбеляза, че много хора държат лекарствата си у дома без специални мерки за сигурност, така че рискът не е по-голям от този при съхранението на лекарства в домовете.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Игрите на глада
06:21 21.09.2024
2 Стига
06:34 21.09.2024
3 Доктор Ох сърби
Идва време, обаче, когато аптеките в днешния им вид ще изчезнат. Лекарствата без рецепта не се нуждаят от фармацевти, а с електронните рецепти и подходяща идентификация се решава проблема и с предписаните лекарства. Консултациите могат да се осъществяват автоматично преди продажбата.
Така, че скоро ще има бай-бай- на фармацевтичната мафия.
Борбата с лекарската е малко по-сложна, но и там има лек. Представете си частно здравно осигуряване. Там, лекари-специалисти ще гледат под лупа всяка стотинка, която лекарите им искат и ще оспорват всички ненужни манипулации, защото така им се намаляват печалбите. Няма да има източване нз здравната каса и лекари с десетки хиляди лева заплати от машинации.
06:37 21.09.2024
4 Просветен илюминат
Болестите и проблемите са ксерокопие на вашия характер.За това един характер не заболява от всички болести а от определени и това се доказва като повтаря болеста на предците си три поколения назад.
08:57 21.09.2024