Евродепутатът Станислав Стоянов, избран от “Възраждане” и част от групата “Европа на суверенните нации”, в изказване от трибуната на Европейския парламент поиска Европейският съюз да подпомогне България в опазването на границите ѝ.
Конфликтът в Близкия изток се разраства, налице са предпоставки за още по-голямо ескалиране, а с това и опасността за сериозна мигрантска вълна към България. “Възраждане” подчертава спешната необходимост от предприемане на превантивни предпазни мерки за укрепване на границите на България.
Считаме, че Европейският съюз трябва да подпомогне България финансово, тъй като границата е външна и за съюза и на пътя на основни мигрантски потоци. Опазвайки границата си, България подпомага сигурността и на целия ЕС. Подобряването на инфраструктурата в граничните райони, техниката и оборудването ще засили способностите на страната за опазване на границата.
“Свободата на движение e едно от основните достижения на съюза и е предимство за нас, и за икономиките на нашите страни. Шенгенското пространство действително е инструмент в тази насока. ЕС обаче трябва да е загрижен не само за свободата на движение, а и за сигурността на своите граждани. А днес Шенгенското пространство е в тежка криза и не отговаря на нуждите именно по отношение на сигурността. Не отговаря на геополитическите реалности и рисковете пред, които сме изправени. Шенгенското споразумение трябва да бъде реформирано, за да гарантира сигурността на страните членки и нулева нелегална миграция.
Това означава, на първо място, да се укрепят външните граници на съюза, а страните членки, натоварени с тяхната охрана, да бъдат подпомогнати финансово, защото няма сигурни вътрешни граници без сигурни външни такива. Европейският съюз, разбира се, трябва да следи за правилното изразходване на тези средства.
Подходът към сигурността и миграцията трябва да бъде напълно преосмислен, ако наистина искаме безопасност и стабилност. Времето за цялостна, координирана реформа е сега!”, каза Станислав Стоянов от трибуната на Европарламента.
Тази седмица "Възраждане" бе ротационен председател на редовната среща на делегацията на българските депутати в ЕП. Представителите на "Възраждане" поставиха въпроса по време на заседанието и предизвикаха ползотворна дискусия за подготовката за предстоящите предизвикателства. Имаше единомислие, че сега е добър момент за укрепване на българската граница, явяваща се външна за ЕС. Ще търсим възможности за реализация на това намерение.