26 Март, 2019 22:29 1 875 7

Улесняват съсипването на културни ценности

  • културни ценности

Всичко това е маскирано като намаляване на административната тежест

Законови промени, които обричат на още по-голяма разруха недвижимото културно наследство, са лансирани тихомълком, зад гърба на съсловните организации. Това се прави по обичайния за управляващите ред - чрез проект за преходни и заключителни разпоредби на Административнопроцесуалния кодекс, които променят закона за културното наследство, съобщи "Сега".

Всичко това е маскирано като намаляване на административната тежест, и то толкова добре, че общественото обсъждане на сайта на правителството отмина на 20 март, без съсловните организации да успеят да изразят позиция (поправката, отнасяща се за съдбата на архитектурното наследство, не е в раздел "Култура", както е редно, а в "Държавна администрация").

С промените се скъсява срокът на съгласувателните процедури при изявени инвестиционни намерения към сгради - паметници на културата. Според тях задъхващият се от недостиг на кадри Национален институт за недвижимите паметници на културата (НИНКН) занапред ще трябва да дава становищата си за съдбата на недвижимото културно наследство в рамките на един вместо на досегашните четири месеца. От два месеца на две седмици пък се намалява времето, в което общинските комисии ще трябва да дадат становищата си при наличие на инвестиционното намерение към недвижими културни ценности от категории „местно значение", „ансамблово значение" и „за сведение".

Ако институциите не отговорят в тези срокове, се приема, че искането за събаряне на архитектурната ценност получава негласно разрешение или т.н. мълчаливо съгласие.

Въпреки че законът предвижда и създаването на публичен регистър за инвестиционните разрешения, въпросът за ефективността на държавния контрол остава да виси. Националният институт за недвижимо културно наследство и сега не успява да се справи с основната си задача - опазването на недвижимото културно наследство, въпреки че има четири пъти по-дълъг срок за даване на становище.

В критичен доклад към НИНКН и ресорното му министерство Сметната палата посочи, че архитектурното ни богатство е съсипано, а ценните сгради са занемарени и се рушат. Според одиторите в момента един експерт на НИНКН трябва да следи 3 хил. паметника на културата и при този обем от работа няма как да се справи с разрухата.

Общинските комисии, които трябва да дават становищата си при заявени инвестиционни намерения към недвижимо архитектурно наследство от местно значение, също ще бъдат притиснати от новите срокове.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Интересно

    3 8 Отговор
    Какви културни ценности имаме....

    Коментиран от #2

  • 2 ОпознайРодинатаСи

    10 1 Отговор

    До коментар #1 от "Интересно":

    От последните 1400 години!

    Коментиран от #3

  • 3 Ами така като гледам

    3 3 Отговор

    До коментар #2 от "ОпознайРодинатаСи":

    Всичко интересно е или римско или византийско или турско. Нали Кремиковци и Бузлуджа не ги смяташ за културно постижение?

    Коментиран от #4, #5

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Орфей

    5 6 Отговор

    До коментар #3 от "Ами така като гледам":

    Ако искаш нещо по накратко да ти пледставя : най-старото обработено злато в света е българско дело и надвишава хиляди пъти като количество намерените обработени златни съкровища за период от 2000 години след това .
    Най-старото колело , което в посредствие е причина за създаването на колесницата е българско дело .
    Най-старите рудници са българско дело .
    Календарната система е българско дело , като се подразбира ,че най -старият календар отнова е тук .
    Всички могили са българско дело (около 60 000) само на територията на днешна България .
    Всички керамични и всякакви други находки на Балканския п-в и черноморските степи от периода 15000 -700 г.пр. хр. Са българско дело . Няма да продължавам със великите ни столици и хилядите храмове които отново са строени от българите . Всичките културни ценности от турци , данайци (гърци) и римляни са една капка в морето ат българската култура обхващаща териториятя от Унгария на запад ,до Източна Украйна на изток , и до о.Крит на юг . Севера е малко размит но е до аколо Северна Полша .
  • 6 Да да да

    7 0 Отговор
    Българските закони за култупното наследсво са лобистки и не го опазват ! Ползата е за полицаи и политици да прибират комисионни !

    Коментиран от #7

  • 7 Да да ама не

    5 2 Отговор

    До коментар #6 от "Да да да":

    Препишете само английския закон и всичко ще си дойде на мястото !
    Да но на господата не им отърва ! Няма да има лапачка !!!!!!