С тържествено честване художествената галерия "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил отбеляза 140 години от рождението на своя патрон. За годишнината в галерията е подредена изцяло нова експозиция, в която са включени около 350 творби на художника, различни от постоянната изложба. Всичките са собственост на кюстендилската галерия, отбелязаха от там. За изложбата бяха реставрирани 55 произведения на Майстора, а други 280 - поставени в нови рамки, предава БТА.
За първи път три четвърти от експозиционната площ е затъмнена със специална материя над оберлихта, за да бъде възможно експонирането на творби, които са на хартиен носител. Представени са подготвителни рисунки на Майстора, акварели, тушове, цветни моливи, като не по-малко от петнадесет са непоказвани досега творби.
Събитието съвпада с ежегодното връчване на Националната награда за живопис "Владимир Димитров - Майстора" на 1 февруари, в деня на неговото рождение. От 2013 година насам с престижната награда са отличени Андрей Даниел, Свилен Блажев, Ивайло Мирчев, Станислав Памукчиев, Николай Майсторов, Анета Дръгушану, Захари Каменов, Елица Тодорова и Йордан Кисьов. Връчването на наградата се превърна в празник и събитие от национална величина, каза директорът на галерията Валентин Господинов. Новият носител на наградата е Атанас Парушев.
По традиция награденият от предходната година показва изложба в деня на обявяването на следващия носител на наградата. Изложбата на Йордан Кисьов, носител на Националната награда за живопис на името на Майстора 2020 година също бе открита в незавършената част на галерията.
Честването на годишнината на Майстора започва с поднасяне цветя пред паметника на Владимир Димитров - Майстора и посещение на неговата къща-музей в село Шишковци, община Кюстендил, последвано от поклонение и пред паметника на Майстора пред галерията в Кюстендил. Честванията в галерията са придружени от концерт с класическа музика, както и церемония по връчване на Националната награда за живопис на новия лауреат.
По повод 140 години от рождението на Майстора, Общината в Дупница и Историческият музей в града също организират изложба на графики на художника от художествения фонд на Община Дупница, която е разположена в малката зала на Общинската художествена галерия в Дупница.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 proi4o
11:26 02.02.2022
2 Абв
Коментиран от #4, #5, #10
11:43 02.02.2022
3 BAI NOODLES
11:49 02.02.2022
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Gucci x Balenciaga
До коментар #2 от "Абв":
Наистина не разбираш,по тъжно ми че този човек не е придобил известност защото има банда некадърници които са заели грешно постове и не е в световни изложби хората да видят и да чуят за България. Със какво е по добър Пикасо например ?Ако можеш да ми разбереш въпроса за което се съмнявамКоментиран от #7
12:46 02.02.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 456
До коментар #5 от "Gucci x Balenciaga":
Това, че не ми допада не значи, че не разбирам. Предпочитам Вазари или Микеланджело например. Въпрос на вкус.Коментиран от #8
13:55 02.02.2022
8 Gucci x Balenciaga
До коментар #7 от "456":
Пак обърка плетката нещо 😉Вазари разделя времето си между Венеция, Рим и Неапол,той става великият архитект на флорентинския артистичен живот.Проектира и строи коридора, свързващ Палацо Векио с Палацо Пити: този покрит проход позволява на Медичите да пресичат Арно, да циркулират между дворците, без да слизат по улицата.художник, архитект, историк на изкуството, писател, Джорджо Вазари умножава дейностите. Той е един от онези велики хуманисти от Ренесанса,по-ясен в архитектурата и историята на изкуството, отколкото в живописта. Неговият брилянтен успех през 16-ти век във Флоренция ни оставя днес паметници и първата история на изкуството, но малко наистина интересни картини.
Коментиран от #9
15:42 02.02.2022
9 456
До коментар #8 от "Gucci x Balenciaga":
Еми неговите картини повече ми харесват. Няма значение кога е живял. 😉16:29 02.02.2022
10 еще един неразбиращ
До коментар #2 от "Абв":
Коментарът ти е много спорен. От една страна ние като народ имаме нужда от икона с която да се гордеем. Е, избрали сме си Майстора. Нищо лошо. От друга, аз лично преди доста години бях шокиран от твърдението на търговец на картини, че Майстора не може да се продаде на Запад за повече от 500 долара.Не искам да правя изводи. Мога да съжалявам, че живея далече от Кюстендил и не мога да видя изложбата.
12:10 03.02.2022