Музикалният сектор в България на кръстопът

6 Декември, 2024 11:28 1 433 8

  • музикален сектор-
  • българската музикална асоциация-
  • профон-
  • кръстопът-
  • календар

Възнаграждения, образование и липса на ресурси – Българска Музикална Асоциация представи шокиращи резултати от проучване

На 5 декември 2024 г., Българската Музикална Асоциация (БМА), с подкрепата на ПРОФОН, представи шокиращи резултати от двугодишно проучване, озаглавено „Картографиране на музикалния сектор в България“.

Проектът е част от секторните инициативи на БМА и разкрива критични проблеми, които изправят професионалните музиканти в страната пред сериозни икономически и социални предизвикателства. Освен това систематизира данни за сценични пространства, фестивали и финансиращи програми, които могат да бъдат полезни за професионалното развитие на музикантите.

Сред най-тревожните изводи от изследването е фактът, че мнозинството от българските музиканти получават месечни възнаграждения между 1000 и 1500 лв., въпреки дългогодишното си образование и професионален опит, който надхвърля 20 години. Това подчертава сериозната социално-икономическа нестабилност на сектора и необходимостта от спешни законодателни промени.

Основни резултати и заключения:

  • Ниски доходи на музикантите: мнозинството от музикантите в България получават месечно възнаграждение между 1000 и 1500 лв., като голямата част от тях са на свободна практика, развивайки основно концертна дейност.
  • Недостатъчно образователни и правни познания: Музикантите изпитват сериозни дефицити в разбирането на данъчно-осигурителната система и авторските права, което ограничава тяхната професионална устойчивост.
  • Липса на международна мобилност: Много български музиканти нямат средства за участие в международни прояви, което възпрепятства глобалната им конкурентоспособност.
  • Образователни дефицити: Макар 80% от активно работещите музиканти да имат професионално музикално образование, съществуват сериозни нужди от актуализиране на учебните програми и интегриране на бизнес модули в тях.

Голяма част от сценичните пространства в страната се намират в читалищата, а материалната база и техническото оборудване са остарели и амортизирани .

Като част от проекта Българската Музикална Асоциация създаде мобилното приложение „Музикален гид на сценичните пространства в България“. То съдържа информация за всички установени музикални пространства в страната, включително какви са условията за ползването им. Приложението е много полезно за музиканти и организатори на събития, защото им помага лесно да намират места за концерти и да планират събитията си.

Всички пространства със сцени за жива музика могат да се включат абсолютно безплатно в новото мобилно приложение, с интегриран събитиен календар: calendar.bgma.bg.

Това приложение е важен помощник за всички, които работят в музикалната сфера, и помага да се използва пълноценно наличната инфраструктура в България.

Проучването „Картографиране на музикалния сектор в България“ подчертава нуждата от цялостна стратегия за подкрепа на музикалния сектор, включваща законодателни промени, които да регламентират статута на музикантите, както и от създаването на стабилни и устойчиви финансови и социални условия. Българската Музикална Асоциация настоява за създаване на специализирани инструменти за финансиране, подобряване на инфраструктурата, и подкрепа за развитието на музикантите в страната.

БМА планира да продължи работата си по изследването на музикалния сектор. Това включва проучвания на техническото състояние и оборудване на сценичните пространства от публичния сектор, както и на техните кадрови нужди и маркетингови стратегии, в партньорство със Съюза на артистите в България.

Българската Музикална Асоциация призовава институциите и културния сектор да обединят усилията си за устойчивото развитие на музикалния сектор в България. В този контекст, проектът „Картографиране на музикалния сектор в България“ и новото мобилно приложение „Музикален гид на сценичните пространства в България“ са важни стъпки към разрешаване на тези предизвикателства.


Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 истина ти казвам

    8 4 Отговор
    Боли ма к.... за музикантите!
  • 2 Миризлив пор

    14 1 Отговор
    В крайна сметка ако се направи една ревизия, ще се установи, че за заплати и подобни анализи в асоциацията и ПРОФОН се дават в пъти повече пари, от колкото да се разпределят към изпълнителите.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Празни приказки

    7 0 Отговор
    Хонорарът от 15 000 лв. за 2-3 часа за чалгаджия включен ли в проучването?
  • 5 Пурко

    0 0 Отговор
    “ Драги слушатели, вие всичко разбирате,
    но за нашия труд не подозирате
    как се потим, как се мъчиме здравата
    не за парите и не за славата.
    Има ли мисъл, има ли чувство,
    само тогава става изкуство.”
  • 6 бабаяга

    2 0 Отговор
    Тъпи, гнусни фашисти!
  • 7 ЮЮЮ

    2 0 Отговор
    Много български музиканти нямат КАЧЕСТВА за участие в международни прояви, което възпрепятства глобалната им конкурентоспособност.
  • 8 Оня с лопатата

    1 0 Отговор
    Доживях някой, който е завършил "Славянски филологии" и от сутрин до вечер пише за aнaлен секс плюс някоя друга рецепта за яйца на очи,ч, да ми пише и за образование и музика.