16 Ноември, 2018 15:03 40 326 9

Защо сърцето излиза от ритъм?

  • сърце-
  • здраве-
  • сърдечни проблеми-
  • сърдечно здраве-
  • сърцебиене-
  • пулс-
  • аритмия-
  • ритъм-
  • кръвно налягане
Защо сърцето излиза от ритъм? - 1
Снимка: Shutterstock

“Есента“ в живота, както и есента през годината, трябва да приемаме с благодарност, но и с повече внимание. Затова ще обърнем внимание и на болестите, които изтощават сърцето ни през есента. По-специално на това защо в този сезон му е особено трудно, и то често е превъзбудено и излиза извън ритъм. Кардиолозите са по-малко склонни към емоции, когато говорят за сърцето, наричайки го обикновен сърдечен мускул, биологична помпа. Обаче човешкото сърце все пак не е просто един мускул. Хората го наричат основен двигател на живота. Все пак природата е надарила този орган с невероятно трудолюбие, крайна издръжливост и чувствителност. Сърдечният ритъм придружава човек през целия му живот. Сърцето ни бие по-често, когато изпитваме радост, когато общуваме с любим човек. А ако се случи нещо неприятно или го налегне скръб, сърцето боли.

Сърцето на здравия човек тупти с честота от около 70-75 удара в минута, 100 000 пъти на ден. Само с едно съкращаване сърцето изхвърля 60-70 милилитра кръв в аортата, за една минута изпомпва около 5 литра кръв, за час - 300 литра, за едно денонощие - над 7000 литра. Така че през средно 70-годишния човешки живот сърцето пренася по кръвоносните съдове над 175 милиона литра кръв. Това количество течност е достатъчно, за да запълни повече от 4 хиляди железопътни цистерни.

Нормалното съкращаване на сърцето се определя главно от възрастта, здравословното състояние на човека и неговия начин на живот. Ако например човек се занимава професионално със спорт, сърцето му бие по-бавно, не със 70-80 удара в минута (каквато е нормата), а с 60. За него бавният ритъм е норма. Но при други сърцето бие много по-бързо от нормалното, при трети - периодично бие под формата на кратки пристъпи, при четвърти - бие ускорено почти постоянно. А за това, разбира се, трябва да се направи нещо: първо, отидете на лекар.

Когато сърцето бие неравномерно, това говори за такова сериозно разстройство като аритмия. За да може главният орган на живота на даден човек да работи безпроблемно, природата е създала в него нещо като “регулатор” - той задава сърдечната честота. Но ако човек не е здрав и нещо много сериозно се е случило в организма му, сърцето излиза от ритъм, в резултат на което "двигателят" не работи ритмично или действа на предела на възможностите си.

Друга сериозна причина за нарушения в ритъма може да бъде липсата на калций в кръвта. Тази болест е получила името “тетания”. И ако в организма липсва калций, може да се появи повишена невромускулна възбудимост, последвана от гърчове, конвулсии на отделни мускулни групи. Всъщност, говорим за дефицит на мастноразтворимия витамин D, който е необходим на организма, за да регулира абсорбцията на калций. Ето защо недостигът на витамин D повишава риска от развитие на сърдечносъдови заболявания и дори депресия.

Хората смятат, че дефицитът на калций в организма е лесно решим проблем: достатъчно е да се промени начинът на хранене. И отчасти те са прави: организмът трябва да бъде снабдяван с витамини, които способстват оптималната абсорбция на калций. Но би било хубаво да знаете, че калцият от храната се усвоява само наполовина, следователно, за да поддържате нормалните метаболитни процеси в тялото, е необходимо да увеличите приема му: да ядете повече мляко и други храни, съдържащи калций.

Въпреки че в по-тежките случаи, за да се облекчи сърдечният пристъп, регулираната диета не е достатъчна, ще са необходими лекарства. Например, интравенозно приложение на разтвор на глюконат или калциев хлорид. Понякога се налага и приемането на лекарства, които овладяват нервната раздразнителност.

Хиперфункцията на щитовидната жлеза е другата сериозна причина за сърцебиене: може да доведе до силно сърцебиене, други аномалии във функционирането на сърцето и дори смърт. При това много хора описват състоянието си като усещане за тласъци в гърдите и дори в гърлото. Заедно с това човек се изпотява повече, страда от замаяност, задух, главоболие.

Има и една много сериозна и дори опасна патология - сърдечносъдовата недостатъчност, която се проявява при сърдечни заболявания, инфаркт, и т.н. В този случай лекарите препоръчват нискокалорични храни с ограничение на солта, разтоварващи диети.

Важността на сърцето като орган предполага да се грижим за него по специален начин. За съжаление обаче, много от нас смятат, че то ни е дадено от природата за цял живот, затова ще се справи и само. А то наистина реагира на всичко: трепери от радост и плаче от скръб. И, разбира се, не е безразлично към времето навън. Уви, природата има и не съвсем благоприятно за сърдечния мускул време. Затова обръщайте внимание на най-неуморния орган в тялото и при съмнения за проблем задължително посетете лекар.


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Borislav Popov

    5 12 Отговор
    Моето лично излиза от ритъм когато се усамотя и си отворя папката със снимки на Владимир Путин. Особено любима ми е където язди сибирски тигър гол до кръста.

    Коментиран от #2

  • 2 Бориславчо

    7 8 Отговор

    До коментар #1 от "Borislav Popov":

    Вземи една снимка на Путин,залепи я на стената и започни да я блъскаш с глава.Блъскай,блъскай докато почервенее и пусне кръв.После ми я донеси и ще ти дам половин вчерашен хляб.А статията е добра,и полезна за нормалните хора.
  • 3 ежко бежко

    7 0 Отговор
    Защото има много стресови ситуации в живота...!!!
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 иванова

    1 1 Отговор
    Здравейте, баща ми страдаше от сърдечна недостатъчност и лекарите го бяха отписали. Моята лична лекарка ми препоръча да му вземем Венус Форте и ние започнахме да му го даваме всеки ден близо 1 година, Той беше отслабнал много и се задушаваше. За 3 месеца пиене всеки ден с Венус Форте започна да се изправя и да става. Баща ми вече 3 години от поставената диагноза сърдечна недостатъчност е жив, здрав и не пие лекарства. От пълен труп, той сега отново е здрав и му се радваме. Има лечение на сърце и то е във Венус Форте. Горещо го препоръчвам на хора с проблеми със сърцето.
  • 6 Радева

    1 1 Отговор
    Това излиза ужасно скъпо..
  • 7 Ина

    2 0 Отговор
    Само да питам, тоя коментар на Иванова за Венус форте, в друг сайт от Ели, в трети Елена Петрова, но копи/пейст един и същ, та тия трите сестри ли са?

    Коментиран от #8

  • 8 Иван Минев

    1 0 Отговор

    До коментар #7 от "Ина":

    Много сте злобна госпожо, малко по-полека с изказванията! Явно още не сте закъсали със сърцето но мозъка ви е доста увреден! Вместо да пишете злобни коментари се хванете на истинска работа !

    Коментиран от #9

  • 9 Ивелина Трифонова

    0 0 Отговор

    До коментар #8 от "Иван Минев":

    Аз пия Венус Форте вече 7 месеца и съм оперирана от сърце. Освен, че ми помогна да се изправя доста бързо на крака след операцията, сега ми помага да си закрепя сърцето. Горещо го препоръчвам