Last news in Fakti

30 Август, 2020 19:15 4 657 9

В Перу откриха гора, погребана преди 10 млн. години

  • гора-
  • перу-
  • откритие

Всяка подобна находка е голямо събитие за палеонтолозите и биолозите

В Перу откриха гора, погребана преди 10 млн. години - 1
Снимка: Shutterstock

Геолози са открили в южните части на Перу, на територията на платото Алтиплано, вкаменена гора, погребана от вулканична пепел преди около десет милиона години, когато височината на Андите е била приблизително два пъти по-малка от настоящата, съобщи ТАСС, цитирани от novini.bg.

"Тези находки ни говорят, че височината на местността, както и видът растителност, са се променили рязко за много кратко време. Това потвърждава популярната теория, че тектоничните подеми в този регион на Андите са били бързи и кратки", казва Карлос Харамило, научен сътрудник от института Смитсониън, САЩ.

Обикновено древната растителност се съхранява в геоложката летопис под формата на отпечатъци от листа или от стволове на дървета, както и в залежите на въглеродни изкопаеми.

Много рядко учените се натъкват на т.нар. вкаменелости на гори, в които са запазени вкаменени стволове на дървета и кореновата им система. Всяка подобна находка е голямо събитие за палеонтолозите и биолозите, защото им позволява да разкрият подробности от живота на растенията от отдавна отминали епохи и да изучат климата през тези периоди.

Такова е откритието и на Харамило и колегите му на платото Алтиплано, която е една от най-младите части на Андите. Възвишението възниква относително скоро, преди около десет-дванадесет милиона години, след което височината ѝ се увеличава почти два пъти. Геолозите все още не могат да кажат точно колко бързо се е формирало платото и при какви климатични условия се е случило това. Погребаната от вулкан гора е открита на няколко десетки километра южно от древната столица на инките Куско.

"Стволовете на дърветата, образците от вкаменена дървесина, листа и клони, които събрахме по време на експедицията, сочат, че тази флора е живяла в доста по-влажна среда, отколкото сочат климатичните модели, описващи онази епоха. Днес на Земята не съществува аналог на такъв климат, като се има предвид, че средните температури по време на миоцена са били значително по-високи от температурите на планетата днес", каза Камила Мартинес от института.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Чичо

    6 1 Отговор
    До Сливен има едно такова блато,има цели вкаменени дънери,заедно с клоните
  • 2 Behemoth

    9 2 Отговор
    Леле како голема си признах та!Туй науката ти е на сърцето а та мъчат с анални извращения!
  • 3 Моркоф

    5 1 Отговор
    Там да търсят дипломата за средно образование на тулупа.
  • 4 до Венелина

    3 0 Отговор
    Издигна ми се в очите.
    Мислех, че пишеш само среднощни статии с мръсотии.
    Похвално
  • 5 ИМПЕРИАЛИСТ

    6 2 Отговор
    Венелинчи, напиши нящо за метал-сепараторите по ВЪГЛЕПОДГОТОВКАТА на лигнитите в "Марица-Изток".........
  • 6 Евала за новината

    8 0 Отговор
    Най-накрая нещо интересно и несвързано с политика, смърт и клюки.
  • 7 Хубаво е да се чуе, че е открита гора,

    4 1 Отговор
    пък макар и вкаменена. У нас горите чезнат и на тяхно място се появява бетон. Както е тръгнало, ще гледаме скоро дървета само на картинки.
  • 8 кълвач

    3 1 Отговор
    Явно еколозите преди 10млн. год. са били същите боклуци като днешните!
  • 9 Хайл

    1 0 Отговор
    Значи "глобалното затопляне" е полезно-що ревът така наречените еколози???