Въпросът изглежда странен, тъй като повечето пиячи не оставят бутилка недопита. Все пак, хората често пазят някои специални питиета и пийват от тях само при специални случаи. Отворена бутилка скъпо уиски седи полупразна (или полупълна, според оптимистичната гледна точка) месеци и години наред. Това се случва и с някои подбрани стари отлежали ракии. Много хора си поддържат колекция от уискита и други питиета, опитват и споделят при специални случаи с приятели.
На Запад в някои уиски клубовете всеки член на клуба има своя бутилка с плочка с верижка с името му, тя седи затворена в специален шкаф и се отваря за него при посещението му. Става дума например за шотландски уиски клубове, с членове от цял свят, от САЩ, Япония и Австралия, които идват в клуба си веднъж или два пъти годишно. През това време бутилката седи и го чака. Какво се случва с уискито в отворена веднъж бутилка?
Същото важи и за ракията.
Всеки ще каже на пръв поглед елементарната истина, че високоалкохолна напитка би могла да се пази …вечно. И става по-хубава. Ракия, уиски, водка, ром, джин, каквото и да е питие с 40 процента алкохол и нагоре, не се разваля във времето, както се разваля бирата, не става на оцет или на ошав като старо вино. Уж остарява добре в бутилка (макар че практически в добре запечатана бутилка няма промени с десетилетия). Но има някои особености. На практика уиски и ракия не траят вечно. Веднъж отворена такава бутилка, или изложена на светлина, започва да променя цвета и аромата си, на етапи настъпват промени и във вкуса. Те даже са към по-добро, ако става дума за месец-два след като се отвори бутилката – усеща се по-мек, по-равен, по-добре построен вкус. Ако при отварянето е имало някои остри нотки, някакви изпъкващи елементи във вкуса, те са обрани, изгладени. Но какво става след по-дълъг период?
Най-видими са промените в цвета.
Масовите уискита са боядисани с карамел. Те избеляват във времето, ако се държат на светло. Отлежалите уискита или ракии, оцветени от бъчвата, са по-бледи по принцип, но също избеляват на силна светлина. Който се е заглеждал по бутилките в павилионите за алкохол и цигари, каквито има под път и над път из България, може да е забелязал избелели спиртни напитки зад стъклото. Заседели на витрината на слънце, наситеният им карамелен цвят е станал блед.
Със сигурност има промени и във вкуса без да са отваряни.
При отворена бутилка започва окисляване от контакт с въздуха, последователно се губи от аромата и вкуса. Според някои специалисти в алкохола, отворена бутилка уиски е необходимо да се изпива до 1-2 години. Други смятат, че границата е до 5 години след отваряне. Но при всички положения, който поддържа колекция високоалкохолни питиета, трябва да се спазва някои изисквания:
1. Бутилките да се държат на тъмно или да се ограничи доколкото може светлината. Някои видове уиски са в тъмни бутилки точно поради тази причина. Може да се ползват оригиналните картонени кутии, в които се продават някои видове уиски.
2. Да се съхраняват в хладна стая или шкаф, да се избягват големи промени нагоре-надолу в температурата, да се избягват отоплителни уреди наблизо, пряка слънчева светлина върху шкафа. Повечето колекции скъпи питиета са за показване, а не да се крият по мазета. Но, все пак, най-добре в мазе. Още повече, че така колекционерът ще ги опази за по-дълго време от изпиване.
3. Бутилките да се затварят херметически, да се ограничи достъп на кислород. Може да се ползват специални запушалки, които изпомпват въздуха и създават вакуум. Такива се продават за вино, за да може бутилката, след като се отвори, да изтрае поне няколко дни. За високоалкохолни напитки такава запушалка гарантира дълъг период.
4. Бутилките да се държат прави. Докато вината се държат легнали, за да може виното да мокри тапата и така да намалява възможността за проникване на въздух, при високоалкохолните напитки ако има тапа, те могат да я разядат. И други видове запушалки под въздействие на алкохола, ако е легнала бутилката, могат да пострадат.
5. Не е необходимо да се пази дълго наполовина пълна бутилка за специални случаи. Най-добре да се изпива по-бързо, докато не е започнала да губи от вкуса и аромата, пише actualno.com.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 един от стадото
12:27 18.09.2022
2 свидетел
12:31 18.09.2022
3 Преди
Коментиран от #5, #11, #12
12:31 18.09.2022
4 сила
12:33 18.09.2022
5 джак
До коментар #3 от "Преди":
Сигурно е било от царКиро затова.12:37 18.09.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Механик
Нали така, джендита?
13:10 18.09.2022
8 неразбиращ
13:12 18.09.2022
9 Капитан Кърк
13:12 18.09.2022
10 Пепи
13:29 18.09.2022
11 Соваж бейби
До коментар #3 от "Преди":
Добрата новина, за разлика от виното, докато бутилката не се отвори, уискито няма да мръдне. Каквато и да е температурата в стаята, нейната осветеност и нейния наклон, уискито няма да се движи. Само за информация , през 2010 г. в Антарктида е намерен цял сандък, след като е прекарал повече от век при екстремни температури. Извадени от дебелия слой лед, а след като ги отвориха, експертите бяха единодушни: уискито е било изключително!Отворената бутилка изисква повече внимание, за да не се окаже прекалено бързо на дъното на мивката. Принципът е прост, веднага щом извадиш тапата, кислородът нахлува в бутилката и ще как да кажа погъделичка уискито до такава степен, че да стане негодно за пиене. Поради явлението окисляване, в този момент започва надпревара с часовника. Прост принцип, колкото повече уиски има в бутилката, толкова по-бавно ще протича окисляването.Имаш между 1 и 3 години, преди да го консумираш. Без майтап, не отваряйте верижно бутилките си с уиски или ром скъп алкохол, ако смяташ, че няма да ги свършиш в рамките на годината.Съвет от барманските години и съхранение на скъп алкохол : препоръчва се да държите бутилката наклонена от време на време, за да навлажнете корковата запушалка, за да стане херметична.Коментиран от #14
13:52 18.09.2022
12 Нане
До коментар #3 от "Преди":
Елементарно - не е било истинско, а от Царкировите резерви ;)Коментиран от #13
14:12 18.09.2022
13 Рошко
До коментар #12 от "Нане":
Па вие, да не е от винпром карнобат, то и там са специалисти15:18 18.09.2022
14 един от стадото
До коментар #11 от "Соваж бейби":
спомена барманските години. Що ме връщаш толкова назад. Когато както всички храни, така и алкохола беше истински в Бя. Имах приятел, съученик преди това барман на дискотека Шипка на Златните. Често ходех да му помагам. Първо на шведския, когато беше в силата си, в кафето. Торта Гараш, еспресо и една Метакса за отскок и после на Шипка/хотела разбира се. И там едно две Курвоазиета/оригинал/, коняците още бяха на мода и..мача свършваКоментиран от #15
15:51 18.09.2022
15 Соваж бейби
До коментар #14 от "един от стадото":
Едно време имаше профисионалости ,сервитьори ,бармани през зимата се кара курса и се явяваш пред комисия ,практика и ти задават въпроси .Горна зона в Албена не знам дали я знаете ,има много стълби до долна зона ,пълнят чинии с пясък и ходом марш по стълбите ,Пикник Орехите -Албена водеха туристите там да гледат и нестинарките голяма емоция ,там бяха най добрите сервитьори с 50 до 100 чинииИ повече от глина .На много места в ресторантите ходихме и с две пълни табли ,Златните ,Слънчака лелеееее златни години и туристи в България.Сега са аматьори 90%отворил някой си бар или дискотека и нищо не разбира ,селекция на персонал и облекло хигиена нулева големи нокти ,миризма на пот обаче полата къса и балкона голям .....Хубави спомени от едно време .Най ми се плаче за Албена не знам дали я знаете ,преди няколко години се върнахме на почивка в Златните минах покрай Албена съсипана ,грозни бараки и постройки голям рев му дръпнах от спомени.Слънчака е малко по добре не е напълно съсипан ,Златните само че кухня ,алкохол ,персонал нула
16:13 18.09.2022
16 Този коментар е премахнат от модератор.
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Този коментар е премахнат от модератор.