Твърде критичните родители непрекъснато посочват грешките и неуспехите на децата си. Натъртват и акцентират върху тях постоянно. Негативни са, понякога дори жестоки в упреците си. Рядко са доволни от постиженията на децата си. Критичните родители често използват фрази, в които се усеща, че подценяват детето и дори го обвиняват за трудностите и неуспехите му. Изискват изключително много от децата си и го представят като загриженост и строгост.
Но всъщност това поведение е много по-вредно и обсебващо, затова е важно да проследим до какви последствия може да доведе при децата. За това как бихме могли да го ограничим, ако усетим, че ние сме от типа твърде критични родители, пише az-jenata.bg.
Този модел на родителско поведение често се прилага от контролиращи личности, нарцисисти и авторитарни хора.
По какво ще разпознаете критичния родител?
По начина на реакция, който е предимно обвиняващ и критикуващ. Жестоките коментари, които този тип родители отправят към децата си, създават неподкрепяща обстановка в дома, дори токсична атмосфера, която вреди на най-малките. В следващите редове ще разгледаме основните вреди, които критичните родители могат да нанесат на семейството си:
Токсична обстановка
Конфликти и скандали са често срещани в семейството на много критични родители. Вечното им недоволство създава токсична атмосфера, отчуждава децата и може да доведе до тяхното изолиране от родителите. А дистанцията и затварянето в себе си разрушава доверието във връзката дете-родител и това може да доведе до сериозни проблеми в живота на детето.
Поведенчески проблеми
Прекалено критичният модел на възпитание често се свързва с развитието на поведенчески проблеми при децата. Това може да е форма на неподчинение в дома или в училище, проява на агресия, разрушаване на различни видове имущество. Подобни проблеми в поведението не бива да се подценяват и подминават в никакъв случай с обяснението „той/тя е дете или тийнейджър“. Това са сигнали, че нещо важно се случва в живота на детето и трябва да се вземат мерки.
Липса на самочувствие
Изключително строгите и взискателни родители невинаги осъзнават и може би, ако осъзнаваха, щяха да променят модела си на възпитание, че с критичния си поглед влияят негативно на самочувствието на децата си. Подрастващите младежи, които живеят с толкова критичен и недоволен родител много често изпитват съмнение в себе си, подценяват се и не вярват, че могат да се справят с поставените им задачи. Тази липса на самочувствие може да окаже пагубно въздействие върху децата, особено в периода на пубертета.
Понижена мотивация
Друг негативен ефект, който може да се появи вследствие на този родителски метод на възпитание е липсата на мотивация. Когато едно дете почти не получава похвали, без значение от постиженията си, то постепенно започва да се демотивира, казвайки си: „Какъв е смисълът да се старая, когато не правя нищо, както трябва?“.
Перфекционизъм
Докато при някои деца се наблюдава понижена и дори отсъстваща мотивация, то при други подрастващи се забелязва формирането на перфекционизъм. Може би ще си кажете „какво толкова, тъкмо ще има по-високи изисквания към живота си“, но всъщност перфекционистите почти никога не могат да бъдат задоволени от нищо в живота и това е техният голям проблем. Както в повечето области в живота, така и при моделите на възпитание важи максимата, че балансът е най-добрият начин и път към хармония.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Българин
Коментиран от #3, #5
17:37 26.10.2022
2 емили с тротинетката
17:37 26.10.2022
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Хасан
18:46 26.10.2022
5 Идън
До коментар #1 от "Българин":
В случая става дума за психически тормоз над децата. Това води до увреждане на детската психика за цял живот и няма лечение. Тези деца имат слаб имунитет и често боледуват.Боят не е средство за възпитание - има друг начин.Коментиран от #6
19:01 26.10.2022
6 Пешо
До коментар #5 от "Идън":
Само времето ще покаже. Тази методика е млада на няколко десетиления. А суровата методика е на хилядолетия и то много! Суровите условия пораждат характери... а децата се увреждат от идеологиите на запада... лгбт джендъри и постоянната пропаганда по изкофялата телввизия. Пошлото образование и липсата на професионалисти. Сега за всичко се обвиняват родителите и според мен с цел.... да се стигне до отчуждаване. Никой не се вглежда и не се дава гласност на цялостното отношение на обществото към децата. Това вкл. Учители треньори лекари и всякакви пРодавач консултанти, дори полицаи и т. н. И т.н. само родителите са в устата на критиците. Кига н1кой направи забележка на пушещо дете?!Коментиран от #7
20:01 26.10.2022
7 Идън
До коментар #6 от "Пешо":
Има много неща в коментара ти за които си прав- но темата е за отношението между родители и децал По- точно за грешки при възпитанието на децата и до какво водят тези грешки.Детето е като бял лист и когато самите родители са недостатъчно грамотни /в буквален и преносен смисъл/ , на този бял лист ще има също много грешки.Някои родители грешат при възпитанието несъзнателно и тук е описан точно такъв случай. Ако родителите не могат да пресяват нещата- детето също няма да може да пресява това, което му се предлага от улицата- от медиите- от училището и най- вече от интернет.09:48 27.10.2022