Last news in Fakti

31 Октомври, 2022 14:22 2 691 11

Най-самотният човек на планетата

  • най-самотният човек-
  • майкъл колинс-
  • луната-
  • нийл армстронг-
  • бъз олдрин

Прякорът на Майкъл Колинс се ражда от факта, че, докато Нийл Армстронг и Бъз Олдрин правят първите крачки по Луната, той остава да обикаля в орбита около естествения земен спътник сам в продължение на часове

Най-самотният човек на планетата - 1
Снимката е илюстративна. Източник: Shutterstock

Най-самотният човек на планетата - това словосъчетание се превръща в често асоциирано с името на астронавта Майкъл Колинс, който през 1969 г. е един от тримата астронавти, които летят на легендарната мисия до Луната „Аполо 11“.

Прякорът на Майкъл Колинс се ражда от факта, че, докато Нийл Армстронг и Бъз Олдрин правят първите крачки по Луната, той остава да обикаля в орбита около естествения земен спътник сам в продължение на часове.

Най-самотният човек на планетата
Снимкa: Shutterstock

Самият Майкъл Колинс обаче неведнъж е казвал, че това определение не описва съвсем точно преживяването му по време на тези часове, които прекарва сам в модула.

Ролята на Колинс в мисията „Аполо 11“ е често пренебрегвана, заради което той е наричан и „забравеният“ астронавт. Затова днес, в деня, в който се е родил астронавтът, ще ви запознаем с повече подробности относно неговата роля в мисията, завела хората на Луната за пръв път в историята.

Няколко минути след изстрелването на мисията именно Колинс отговаря за управляването на командния модул „Колумбия“ и извършването на маневрите за отделянето от третата фаза на ракетата-носител „Сатурн V”.

След този процес се освобождава и лунният модул „Ийгъл“, който до този момент е скрит в третата фаза на ракетата-носител. Колинс трябва да завърти „Колумбия“ и да го скачи с „Ийгъл“.

„Това, разбира се, беше една от критичните маневри в полетния план. Ако отделянето и скачването не бяха сработили, трябваше да се върнем на Земята. Съществуваше и възможност за сблъсък в космоса, последван от декомпресиране на кабината ни. Затова бяхме все още в скафандрите си, докато Майкъл ни отделяше от третата фаза на „Сатурн V”, спомня си Бъз Олдрин.

Няколко дни по-късно, докато Олдрин и Армстронг се разхождат по Луната, Колинс обикаля в орбита около спътника на борда на „Колумбия“ в продължение на 21 часа и половина.

На всеки 48 минути Колинс се озовава на обратната страна на Луната, без радио контакт със Земята или с колегите си. На всеки 48 минути една огромна скална топка го разделяла от всички останали хора, съществували някога.

Самият Колинс обаче споделя, че не се е чувствал толкова самотен, колкото развълнуван.

Това, което повече го притеснявало по време на тези над 21 часа, било дали неговите колеги астронавти ще се завърнат.

Никой не бил напълно сигурен, че лунният модул „Ийгъл“ ще може да се издигне от повърхността на Луната.

Двигателят му никога не бил тестван на лунна повърхност. Самото излитане било под въпрос, какво остава възможността за успешно скачване с „Колумбия“.

Помежду си астронавтите от „Аполо 11“ оценявали шансовете за успешно протичане на тази част от мисията като 50 на 50 и въпреки това отишли.

След като лунният модул се откачил от „Колумбия“ и започнал да се спуска към лунната повърхност, Колинс се свързвал по радиото с колегите си: „Продължете да ми говорите“.

Няколко минути по-късно обаче орбитата на „Колумбия“ завлича Колинс в точката без радио сигнал с Армстронг, Олдрин и всяко друго човешко същество във Вселената за следващите 48 минути.

През следващите 21 часа и половина единственото, което може да прави Колинс, е да гледа и да чака. Той прекарва времето си, като записва мислите си на диктофон, включително и това съобщение, което записва малко преди „Ийгъл“ да излети от Луната: „Тайният ми страх през последните шест месеца се състоеше в мисълта, че ще трябва да ги оставя на Луната и да се върна на Земята сам; сега остават няколко минути да разбера каква ще е развръзката“.

В същото положение са били и всички на Земята, а НАСА е била подготвена за най-трагичния вариант. Президентът Никсън имал подготвена реч, в случай че „Ийгъл“ не успее да излети от Луната.

Колинс също е размишлявал върху това какъв би бил животът му, ако трябваше да се завърне на Земята сам, оставяйки колегите си мъртви или още по-зле, обречени да чакат последната си глътка въздух на Луната.

Той записва: „Идвам си у дома, незабавно, но ще бъда белязан за живот и го знам“.

Но отчасти благодарение на това, че Армстронг и Олдрин изхвърлят една камара ненужни вещи от модула, „Ийгъл“ успява да излети и да влезе в орбита около земния спътник.

„Ийгъл“ и „Колумбия“ се срещат от „тъмната“ страна на Луната, където Колинс точно завършва поредните си 48 самотни минути.

Кацането на Луната било отговорност на Армстронг, но маневрата по скачването на „Колумбия“ и „Ийгъл“ отново била изцяло в ръцете на Колинс. Това е бил моментът, за който Колинс тренирал, докато Олдрин и Армстронг се учели да управляват модула за кацане и се упражнявали за разходката върху Луната.

Всички тренировки се отплатили, защото след многото часове в очакване и напрежение тримата астронавти успешно потеглили обратно към дома, заедно.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 12 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Приказки за лека нощ

    20 10 Отговор
    " Ян Бибиян на луната" от Елин Пелин е в пъти по стойностно произведение.
  • 2 Браво на аФтора

    15 8 Отговор
    21 часа на Луната без да пикаят,но и скафандрите,о чудо,пълни с кислород .Жалко,че не могат да си спомнят как са ги направили на времето.
  • 3 тфедс

    13 13 Отговор
    Лъжат, тези кравари освен да лъжат и крадат, друго не е сигурно дали могат да правят. През 1969 уж ходили на луната, а сега 2022 г. още нямат ракета която да ги изведе в космоса. Още работят по костюми против радияцията а лъжат че са били вече там. Такива мошенници, безсрамни. Все още се молят на руснаците да ги качат в космоса. Плащат на лъжливи джурналисти и лъжат кои колкото може. Като ви смъмри Христа Бога, отатък луната ще отидете лъжци.

    Коментиран от #6, #10

  • 4 !!!?

    9 4 Отговор
    Голям кураж, знания и физически способности са необходими човек да стане космонавт. Браво !!!?
  • 5 аустрия

    10 1 Отговор
    ще бъда белязан за живот...явно превеждат буквално, сигурно оригиналът е marked for life, което е по-добре да се преведе до живот/завинаги. Но карай...
  • 6 АМИ ОНЯ ТАМ......КАЖИ ГО

    4 7 Отговор

    До коментар #3 от "тфедс":

    ....ГАГАРИН ....ТЕ ЗА ТОВА ГО (.......)ЩОТО ЗНАЕШЕ ЧЕ Е БИЛ ВЪВ ВОСТОК1...В....КИНО МОСФИЛМ😀
  • 7 Велики са американците!

    3 3 Отговор
    Велики!
  • 8 Голем смех

    3 3 Отговор
    Злобните и завистливи ушанки и това човешко постижение не признават. Нищи хора.
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 ИМПЕРИАЛИСТ

    4 2 Отговор

    До коментар #3 от "тфедс":

    Програмата АПОЛО доведе, като страничен ефект, до напредък в много области, което не можеше да стане с холивудска имитация.
    Като за начало ще започна с Мрежовия план-график, ако разбирате от тази материя.
    Тази методика за планиране на дейностите е разработена именно за да се организира много-обхватната програма Аполо.
    За ваше сведение, един от конструкторите на лунния модул Ийгъл е БЪЛГАРИН,- карловецът Иван /Джон/ Ночев, но за този факт комунистическата пропаганда мълчеше……… Негово ЛИЧНО изобретение са ВЗРИВЯВЯЩИТЕ СЕ АНКЕРНИ БОЛТОВЕ при излитането на модула от Луната. Тези анкери свъзват модула с опорите му, които остават на Луната……
    Шведската фирма за фотоапарати Hasselblad печели търга за фотоапарат за мисията Аполо и създава Lunar Module Pilot Camera...За програмата Аполо е създадена гигантската ракета Saturn V. Общо са изведени 16 космически кораба с нея.....Такива примери има много.......
    Полетите до Луната бяха спряни, защото беше и все още е икономически неизгодно да се влагат милиарди, а резултите да са главно журналистически репортажи......Програмата спря и заради войната във Виетнам, където потънаха колосални средства.

    Коментиран от #11

  • 11 хихи

    0 0 Отговор

    До коментар #10 от "ИМПЕРИАЛИСТ":

    И едните и другите(СССР) благодарение на Фон Браун.
    Само че под мъдрото ръководство на другаря Путин Русия(наследник на СССР) от космическа сила се превърна в червено джуде.