4 Март, 2023 20:04 2 938 10

Как алкохолът въздейства на съня?

  • алкохол-
  • сън-
  • въздействие-
  • качество на съня

Той променя баланса на невромедиаторите в мозъка

Как алкохолът въздейства на съня? - 1
Снимка: Shutterstock

Сънят е от съществено значение за протичането на процесите в организма, формирането на поведението и осигуряването на когнитивните способности. Фазите на съня са свързани с различни пътища на активиране на нервната система и последващо освобождаване на невротрансмитерите. Отделянето на много от тези вещества, които участват в регулацията на цикъла сън-бодърстване, се нарушава при консумация на алкохол, пише puls.bg. По този начин се променя и качеството на съня. При консумация на алкохол се наблюдава развитие на толеранс и повишен риск от зависимост, които са свързани с адаптация на секрецията на невротрансмитери. Това може да се осигури чрез модулиране на тяхното отделяне или промяна в чувствителността и отговора на тъканите.

Невромедиаторите в мозъка са вещества, които осигуряват предаването на нервните импулси между невроните в нервната систмема. Те имат значение и за опосредстване на ефекта на алкохола върху качеството на съня. Медиаторите се отделят от определени неврони в синапсите - пространството между нервните клетки и след това взаимодействат с рецептори по повърхността на други неврони. За някои невромедиатори има повече от един подходящ рецептор. Те осигуряват предаването на нервните импулси и контрола на клетъчните функции. Алкохолът има влияние върху качеството на съня, тъй като променя баланса на невромедиаторите в мозъка. Консумацията на алкохол е свързана с повишаване на действието на гама-аминомаслена киселина, която има потискащо действие в централната нервна система. От друга страна, той понижава действието на глутамата, който има стимулиращ ефект върху нервната система.

Седативният ефект на алкохола се дължи именно на тези промени. Понижената активност на ацетилхолина в мозъка, която се дължи на консумацията на алкохол, води до промени във фазите на съня. Прекомерната и продължителна консумация на алкохол води до дългосрочни промени в адаптацията на невроните към действието на невротрансмитерите. При прием на високи количества алкохол се наблюдава пренастройване на процесите в централната нервна система, което цели компенсация на токсичното действие на алкохола върху нервната тъкан. Високата консумация предизвиква повишаване на действието на глутамата и намаляване на ефекта на гама-аминомаслената киселина. Освен това, алкохолът причинява увреда на нервните клетки в мозъчната кора и прогресивна загуба на клетъчна маса. Установено е, че продължителната консумация на алкохол води до атрофия на клетките в различни зони на мозъка. При временно преустановяване на консумацията, нарушенията в процесите в централната нервна система продължават, което е свързано и с продължително влошаване на съня.


Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Анонимен

    12 1 Отговор
    Предлагам на авторката да се нафиркаме и да видим реално какво се случва
  • 2 Леля Гошо

    11 0 Отговор
    След умерена консумация спя добре, а сутринта малкия Гошо става голям и твърд. Невроните и трансмитерите трябва да са доволни
  • 3 Помак

    16 0 Отговор
    ...Аз нищо не разбрах ..някав гогле транслате статия ...за това продалжавам да пия всяка вечер докато ми е сладко
  • 4 Сънчо

    7 0 Отговор
    Алкохолът въздейства предимно върху съня на комшиите, особено в старите панелки.

    Коментиран от #6

  • 5 Накозен американец

    7 0 Отговор
    Всяка вечер комбинирам дим със изпарения над 40 градиусъ. Спинкам като клошар под Бруклински мост. Будя се по някога стресиран от вой на сирени или от чалгата на комшията. Сутрин невроните са се концентрирали в една точка желаеща да се отдели от кораба носител. Сблъска с отрицанията се засилва със сутрешното кафе. Винаги съм се питал какво ме прави толкова свеж- пренебрегването на нормите или липсата на режим.
  • 6 Управител

    4 0 Отговор

    До коментар #4 от "Сънчо":

    А в новите как е?
  • 7 Ром Бакарди

    7 0 Отговор
    Кат са напукам кат змей, нищу ни санувам, ама ставам сомнамбул вървя кат разкопан фараон из кащата да диря шишету сас вода. Подир, кат са разсъня-удрям идна п...а...т...к...а на жината докат тя ма зяпа кат утървана да ни са шибна вав пулюлея или ръба на масата и ай пак у кревата.
  • 8 байПън

    4 0 Отговор
    Като се напия спя като пън
  • 9 от личен опит

    1 0 Отговор
    много добре !!!
  • 10 Добре

    2 0 Отговор
    ми действа. Но по-добре заспивам, като съм утрепана от работа - спя като бебе.