Last news in Fakti

1 Април, 2023 13:32 13 177 39

Маргаринът - от какво се прави и вреден ли е?

  • маргарин-
  • масло-
  • съставки-
  • вреден-
  • полезен

Запознайте се със съставките, от които се прави маргаринът, за да решите сами полезен или вреден за вас е този хранителен продукт

Маргаринът - от какво се прави и вреден ли е? - 1
Снимкa: Shutterstock

Използваме маргарина за закуска, готвене и сладкиши като заместител на масло или други мазнина, но знаем ли всъщност от какво се прави маргаринът и безопасен ли е той за здравето? Редица публикации предупреждават за вредата от маргарина и препоръчват употребата на масло, но други подчертават неговите ползи и оспорват информацията, че маргаринът е вреден за здравето и създава опасност от сърдечно-съдови заболявания, пише actualno.com.

Трети дори го сочат като по-здравословния продукт, който не води до повишаване на нивата на лошия холестерол в кръвта. Маргаринът дори е признат от редица здравни специалисти за здравословна мазнина, която е по-евтина алтернатива на маслото. Къде е истината няма да гадаем, още повече, че войната между маргарина и маслото е стара, колкото и тях, и се е водила със всички средства – включително чрез забрана на добавянето на оцветители, за да се запази белият цвят на продукта, който да отблъсне потребителите.

Ето защо ще ви запознаем със съставките, от които се прави маргаринът, за да решите сами полезен или вреден за вас е този хранителен продукт, намиращ често място на трапезата ни под формата на маргарин за мазане или като продукт за готвене и печене.

История на маргарина и от какво се прави маргаринът в зората на производството му

Маргаринът се появи на нашия пазар като заместител на маслото някъде след началото на демокрацията. Историята му обаче е далеч по-дълга и ни връща към 1813 година, когато е открита от Мишел Йожен Шеврьол маргариновата киселина, дала по-късно и името на маргарина. През 1869 г. Вилхелм Хайнц – немски химик – открива, че маргариновата киселина е комбинация от стеаринова киселина и преди непознатата палмитинова киселина.

По-новата история на самия продукт, а не на маргариновата киселина, е свързана с името на френския император Луи Наполеон III, който през 60-те години на 19 век се нуждае от заместител на маслото, по-евтин от него и подходящ за войската и бедните съсловия, поради което обявява награда за този, който го създаде.

Първият маргарин съдържа „олеомаргарин“, вещество, разработено от Иполит Меж-Морис, представляващо пречистена говежда мазнина, по-късно редуцирано до името маргарин. Първоначално продуктът не се приема добре от потребителите и бизнесът на създателя не е особено успешен, а САЩ дори въвежда скъп лиценз с цел ограничаване на производството и продажбата на маргарин през 19 век, за да се задоволят исканията на производителите на масло, видели в продукта евтин конкурент, застрашаващ бизнеса им. По време на и след Втората световна война обаче маргаринът се превръща в пъти по-консумиран продукт, тъй като цената му е много по-ниска, а обедняването е толкова осезаемо и масово, че малко хора могат да си позволят масло.

Именно това е периодът, в който стартира масовата консумация на маргарин, продължаваща и днес. Продуктът обаче се е променил като състав и освен че има жълт цвят, а не бял, както е било, той има и различни полезни за здравето добавки. Какво съдържа и от какво се прави маргаринът всъщност?

От какво се прави маргаринът днес?

Произвеждат се два основни вида – индустриален, предназначен за хранително-вкусовата промишленост, и такъв, който е за трапезна употреба и е обогатен с Омега 3 и Омега 6 мастни киселини, които са незаменими и безценни за здравето. След 90-те години на миналия век маргаринът става все по-изчистен от вредни добавки и добива по-полезни качества и свойства. Премахнати са например частично хидрогенизираните (транс) мазнини от формулата и съставките на маргарина, които, както знаете, не са особено полезни за здравето.

Започва употребата на слънчоглед за производството на маргарин. След промените в състава на маргарина – добавянето на незаменими мастни киселини и премахването на транс мазнините, които са вредни, световни организации, заети със здравето, признават маргарина като полезен заместител на маслото, сред тях WHO, International Heart Association и други.

Дали обаче това наистина е така, или този път е победило другото лоби – не масленото – оставяме на вас да прецените. Ще ви кажем само, че съвременният маргарин е обогатен с витамини А и D и е с ниско съдържание на наситени мазнини, без холестерол е, изчистени са до минимум трансмастните киселини, а диетичният маргарин, подходящ за онези, които се стремят към тънката талия, е и с намалено съдържание на мазнини и калории.

Диетичният маргарин е създаден в САЩ през 1964 г. Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) поставя под въпрос законността на продукта, но губи последвалото съдебно дело. Изискването е било маргаринът да е с 80% мазнини, ако не е диетичен, и с 40%, ако е, но това не пречи да се появи на пазара и продукт, който не отговаря на нито едно от тези изисквания и е с 60% мазнини. Постепенно се произвежда и маргарин с различно съдържание на мазнини – за нуждите на всеки.

Маргаринът днес е добре дошъл и за веганите, тъй като в него няма съставки от животински произход, а основното, което ще откриете в него, са: вода и растителни масла (соево, царевично, палмово, рапично, зехтин), както и сол, аромати и оцветители.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 46 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Пулен боклук

    71 10 Отговор
    водещ до една камара болести. Забрана липсва, "бизнеса" да не бъде засегнат.

    Коментиран от #15

  • 2 Карнивал Роу

    41 20 Отговор
    Едно време и хляба беше истински и маргарина Калиакра, като си купиш прясно изпечен топъл хляб и намажеш с маргарин и червен пипер и се топи в устата 😜

    Коментиран от #7

  • 3 Вкусно и точкъ

    17 26 Отговор
    Руската салата в вредна, която всъщност е Френска, заради майонезата.

    Коментиран от #10

  • 4 Алфа херинга

    59 8 Отговор
    Направили нещо евтино за раята, обаче било много хубаво. Затова ли после са премахнали сумати и неща и са добавили други? Защо се опитате да ни убедите, че този боклук е много хубав? Хубавите са натуралните продукти, а не нещо набъкани с десетки неща вътре, за да го докара на вкус и търговски вид.
  • 5 Публикувате неистини

    64 8 Отговор
    И заблуждавате хората.
    Истината за маргарина:
    Високата температура при обработване на растително масло за получаване на маргарин унищожава антиоксидантите, при което се образуват свободни радикали, които могат да причинят рак.
    Растителното масло се втърдява с агресивен химичен метод - хидрогенизация или промяна на мастните киселини. В този процес се използват опасни химикали, чиито остатъци се намират в крайния продукт, който след това се намира по рафтовете на магазините.
    Голям проблем е това, че и хидрогенизацията, и промяната на мастните киселини водят до промяна на молекулите на мазнините в такива форми, които изобщо ги няма в естествените мазнини и са напълно непознати за човешкия метаболизъм.
  • 6 шири

    62 8 Отговор
    Не казват че маргаринът през първата световна и втората световна война, за да се изхранват войските на САЩ и Англия, по пристанищата са го правели от нефт. За това се мълчи. Тогава не е имало палмово масло.

    Коментиран от #9

  • 7 бешебеше

    28 14 Отговор

    До коментар #2 от "Карнивал Роу":

    Защото си бил млад и гладен а сега сит и богат за това не ти харесва..! А тогава нямаше 10 вида а 1 вид маргарин и нямаше още инфо за неговата вреда или обратно , въпрос на вкус и средства е всичко.
  • 8 Некой си

    54 8 Отговор
    Авторката да си го яде маргарина.
    Пропуснала е да спомене, че статията е платена.
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 един от стадото

    29 12 Отговор

    До коментар #3 от "Вкусно и точкъ":

    та коя салата е полезна сега. Шопската ли, с турски домати, гръцки краставици и индонезийска палма направена на сирене, полята със зехтин трета цедка пречистен със бензин/да бензин, провери/. Затова си пийвам ракийката само със вода и минавам към основното. И то не е стока, ама за него другия път
  • 11 шири

    25 10 Отговор
    За цигарите не ми се говори. Цигари бяха едно време. Сега дори и тютюн в тях нямат. С електонни ги замениха. Нагряват никотинов разтвор.
  • 12 Ха ха ха

    3 21 Отговор
    Това е най полезното нещо на света
  • 13 Малчо

    23 12 Отговор

    До коментар #9 от "дрфтгъхуй":

    А мислите ли, че ядете истинско масло?

    Коментиран от #23

  • 14 Некой си

    24 8 Отговор
    А може би статията е някакъв майтап, нали днес е 1-ви Април.
  • 15 Тошко

    13 3 Отговор

    До коментар #1 от "Пулен боклук":

    Докато не започнах да отпускам заеми и да вкарвам определени стоки в страната, за което е и едно от обвиненията ми, за които ме издирват - все това съм ял и не съм умрял.
  • 16 реване

    16 13 Отговор
    Мазана мас на филия по-добра ли е от маргарин? ТКП-ка ни препоръча да ядем асфалт и да ходим пеш,боси.
  • 17 алооо

    40 1 Отговор
    Венелинчеее, абе маргарин в България имаше и преди да дойде демокрацията бе мойто момиче!Казваше се Калиакра.Явно не ги помниш тия времена,мъничка си.

    Коментиран от #19, #39

  • 18 1111

    34 8 Отговор
    Вече има достатъчно изследвания за това, че в умерени количества сланина и мас са изключително полезни. Вие си пишете за изкуственяка...
  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Как

    27 8 Отговор
    Баце Бойко каза : " филия със свинска мас"
    Не е казал филия с маргарин!
  • 21 случаен

    24 7 Отговор
    що така мимоходом споменхте прекрасната палмова мазнина,и никакъв коментар за нея,а наблегахте на история,пратете го в украйна
  • 22 пенсионер

    20 11 Отговор
    Най-вкусен е маргаринът със скакалци , хлебарки и бели червеи.

    Коментиран от #24

  • 23 Няма такова нещо

    6 10 Отговор

    До коментар #13 от "Малчо":

    Като истинско масло.
  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Дедо

    27 7 Отговор
    Хвърлете на кучето ,една филия с маргарин и една с масло/свинска мас и ще видите коя ще изяде. Животните не са глупави ,като хората.
  • 26 Грета

    14 7 Отговор
    Коментаторите са прави, че всичко е фалшиво. Вече и селскостопанските животни се хранят с ГМО, кое е здравословно в замърсената ни планетата.
  • 27 Хахаха

    5 11 Отговор
    Той и шоколадът бъка от аломиний, ама никъде няма превод на български!!!

    Коментиран от #29

  • 28 Хахаха

    7 8 Отговор
    Тя и вянилията не е истинска ванилия, а е синтетичен щам.
  • 29 Шоколад - аломиний!!!

    3 8 Отговор

    До коментар #27 от "Хахаха":

    Има 16 mg алуминий на 100 g шоколад!

    При 17-дневна седмица за човек 10 mg алуминий на ден.

    Със средно 16 mg алуминий на 100 g шоколад, тази граница е незабавно превишена.

    Трябват 50 години, за да се изхвърли от тялото.
  • 30 Факт

    19 7 Отговор
    Само една молекула дели маргарина от пластмасата!Отворете една кутия маргарин и я оставете някъде.Нито мравки ще я налазят,нитоще загние или някаква плесен ще се развие.Защото е мъртъв продукт.Някой ще си разтопи ли пластмаса да я намаже на филия и да я изяде?
  • 31 Канелата не е истинска канела!

    3 9 Отговор
    Канелата също не е истинска канела, а касия! Всичко вече е фалшименто!

    Коментиран от #32

  • 32 Върос за канелата

    9 0 Отговор

    До коментар #31 от "Канелата не е истинска канела!":

    А защо мирише и има вкус на канела?

    Коментиран от #34

  • 33 Всичко е менте вече.

    4 9 Отговор
    А бирата съдържа мононатриевия глутамат Е621, добавка, която се сипе в големи количества и в храните, за да усили вкуса им, което води до блошаване на зрението, гадене, повръщане, слабост, световъртеж, болки в гърдите и сънливост.

    Коментиран от #36

  • 34 Разлика в канела и касия

    4 9 Отговор

    До коментар #32 от "Върос за канелата":

    Цейлонската канела е по-сладка, а касията е по-пикантна. Когато помиришете двата вида те имат и разлика в миризмата. Истинската канела е със светло кафяв цвят, докато Касия е с червеникаво-кафяв до тъмнокафяв цвят. Касията съдържа кумарин, което е токсично вещество е 1000 пъти по-голямо в касията, отколкото в истинската канела.
  • 35 Сфинкска мас

    9 7 Отговор
    Не се е появил "в зората на демокрацията" и при соца си имаше маргарин, а вие си яжте пържени скакалци и хлебарки на скара, както съветват трансмазните джендъри от ЕС.
  • 36 Ахъ

    8 1 Отговор

    До коментар #33 от "Всичко е менте вече.":

    До сънливост води хмелът в бирата. Та той има седативно действие.
  • 37 Ани

    3 0 Отговор
    О..ле..ле..те ни мислят за много прости и неграмотни!
  • 38 Мдааа

    4 0 Отговор
    Соево, палмово и царевично ГМО, сол, оцветители, стабилизатори, аромати.... Ама то много полезно, бе, хора, да се чудиш и маеш защо кучето не го иска
  • 39 Този коментар е премахнат от модератор.