6 Ноември, 2023 14:19 2 186 11

Анализираха как слънчогледите следят слънцето

  • слънчогледи-
  • слънце-
  • учени-
  • проучване

Ново изследване на учени показва, че те използват различен, нов механизъм от този, който се смяташе досега

Анализираха как слънчогледите следят слънцето - 1
Снимка: Shutterstock

Слънчогледите са известни с това, че следват движението на слънцето. Но как "виждат" слънцето, за да го следват? Ново изследване на учени от Калифорнийския университет в Дейвис показва, че те използват различен, нов механизъм от този, който се смяташе досега, съобщи Физ.орг, предава БТА.

"Това беше голяма изненада за нас", казва Стейси Хармър, професор по растителна биология във висшето училище и водещ автор на проучването, публикувано в PLoSBiology.

Повечето растения проявяват т.нар. фототропизъм - способността им да се развиват, насочени към източник на светлина. Учените предполагат, че хелиотропизмът на слънчогледа - умението да следва слънцето, се основава на същия механизъм, ръководен от молекула, наречена фототропин, и реагира на светлина в синия край на спектъра.

Слънчогледите се въртят според положението на слънцето, като през деня растат малко повече от източната част на стъблата си, а през нощта - това се наблюдава от западната им страна.

При други проучвания на Хармър е установено как този растителен вид използва вътрешния си циркаден часовник в очакване на изгрева на слънцето и координира отварянето на цветчетата при появата на опрашващите насекоми сутрин.

При новото изследване биоложката и екипът ѝ разглеждат кои гени се активират при слънчогледи, отглеждани на закрито в лабораторни условия, и при такива на открито.

На закрито слънчогледите растат, насочени право към светлината, което активира гените, свързани с фототропина. Но при растенията на открито се наблюдава съвсем различен модел на генна експресия. Няма видима разлика във фототропина между едната и другата страна на стъблото, отбелязват учените.

Те все още не са идентифицирали гените, участващи в хелиотропизма. "Изглежда, че сме изключили пътя на фототропина, но не сме открили ясна следа от него", обяснява Стейси Хармър.

Блокирането на синята, ултравиолетовата, червената или далечната червена светлина не оказва влияние върху реакцията на хелиотропизма. Това означава, че вероятно съществуват множество пътища, които реагират на различни дължини на светлинната вълна за постигане на една и съща цел.

Учените планират в предстоящо изследване да разгледат регулацията на протеините в растенията.

Слънчогледите се учат бързо. Когато растенията, отглеждани в лабораторни условия са преместени на открито, те започват да следят слънцето още в първия ден, казва Хармър. Това поведение е придружено от рязко нарастване на генната експресия от засенчената страна на растението, което не се повтаря през следващите дни. Това предполага, че се случва някакво "пренастройване", отбелязва тя.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хасковски каунь

    3 2 Отговор
    Слънчогледът е се върти. Гъзъна БОКО се върти
  • 2 Кую

    4 0 Отговор
    Аз пък мислех, че имат фотоклетка.
  • 3 Знаещ

    13 0 Отговор
    Де факто слънчогледите са по-умни от харвардците.
  • 4 Да бе

    4 0 Отговор
    А ся и часовник имали слънчогледите?
    Ава да ва таковам във учените
    С махало ли е часовника?
  • 5 Претакане от пусто в празно

    6 1 Отговор
    Ей с това се занимават учените - с пълни дивотии, но това струва милиони на данъкоплатците.
  • 6 УСА боклук

    7 2 Отговор
    Слънчогледът гледа винаги изток - изгрева. Не се върти като Бойко Борисов
  • 7 Русенец

    6 0 Отговор
    Влакнести клетки, подобно на мускулни влакна. Съкращават се по дължина, когато са огряни от слънцето и се отпускат, когато не са огряни. Така, влакната от страната на стволът, която не е огряна, се отпускат, а онези влакна, от огряната страна, се съкращават и слънчогледа се завърта.
  • 8 Наблюдател

    6 1 Отговор
    От сутрин до вечер са обърнати на изток. Обърнете внимание!
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Констатираща

    0 1 Отговор
    Слънчогледите с нарастването на стъблото и пъпката още преди цъфтежа, постепенно се обръщат на изток, от където започва изгревът. Те не движат цветовете си и винаги са обърнати на изток, но когато ги отглеждам в саксия на южна тераса, защото много ги обичам, те гледат на юг, т.е. накъдето е най-светло и от където идва първо светлината.
    Интересно, че в САЩ се правят много открития, но повечето такива като преоткриването на топлата вода.