Паметници в цяла Европа днес потънаха в мрак, с което беше отбелязано световното събитие Часът на Земята, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Сред тях беше и Бранденбургската врата в Берлин, където светлините изгаснаха като част от световното движение, което насърчава държавите да изключат осветлението си в 20:30 ч. местно време за един час, за да привлекат вниманието към проблемите на природа и изменението на климата.
В Германия, наред с подчертаването на екологичните проблеми, събитието имаше за цел да коментира политическия климат.
"Духът на времето е напрегнат. Кризите, конфликтите и войните държат хората много заети", заяви Вивиан Радац, ръководител на отдел "Климат" във WWF Германия, в навечерието на събитието.
"Тази година искаме да използваме Часът на Земята като момент един за друг, за нашата планета и да покажем, че сме единни: Ние се застъпваме за по-добра защита на климата, за взаимно уважение, за демокрация."
Тя заяви, че тазгодишното затъмняване на паметника е начин да се заеме позиция срещу изместването на политиката вдясно и свързаното с това отричане на климатичните катастрофи.
Много хора в Германия заемат по-твърда позиция по политически въпроси, показвайки подкрепата си за свободата и демокрацията, след като доклад разкри планове на крайната десница да организира масови депортации на германци с чуждестранни корени.
В отбелязването на Часът на Земята се включиха и други паметници по света - от Лондонското око и Айфеловата кула до Операта в Сидни.
Тазгодишната кампания започна в Нова Зеландия, където в 20:30 ч. потънаха в мрак паметниците в Оукланд, включително кулата Скай Тауър и моста Харбър Бридж, и сградите на парламента в Уелингтън.
Вече 18-та година WWF International също призовава хората да дадат своя принос към инициативата "Дарете час за Земята" и да прекарат 60 минути, правейки нещо положително за планетата.
"Изключително важно е да се включим, ако искаме да повишим осведомеността за екологичните предизвикателства и да огънем кривата на загубата на биоразнообразие до 2030 г.", каза генералниият директор на WWF International Кирстен Шуиджт.
"Опазването на нашата планета е споделена отговорност и изисква колективни действия от всяко кътче на обществото."
Инициативата започва през 2007 г. в Австралия и в резултат на нея цели улици, сгради, забележителности и градски силуети стават тъмни.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ненормалници
06:31 24.03.2024