13 Септември, 2024 14:58 2 147 12

Кучетата променят мозъка на стопаните си

  • куче-
  • кучета-
  • мозък-
  • мозъчна дейност-
  • стопани-
  • връзка

Мозъчната дейност между кучето и стопанина може да се синхронизира, разбраха учени

Кучетата променят мозъка на стопаните си - 1
Снимка: Shutterstock

Учени откриха, че ако се взирате в очите на домашния си любимец, може да накара мозъка ви да се синхронизира с техния. Този вид синхронизиране на мозъчните вълни, известно като свързване на междумозъчната активност, е наблюдавано преди при взаимодействия между хора и между представители на други видове. Но сега е наблюдавано при двойки човек-куче, според нова статия в списанието Advanced Science.

Това е първият път, когато се наблюдава способност за синхронизиране на мозъчната дейност между два индивида от различни видове.

Авторите на статията пишат: „Това изследване е първото, което съобщава и характеризира свързването на междумозъчната активност по време на междувидови взаимодействия. Нашите резултати показват, че силата, посоката и свързаните с вниманието мозъчни региони на свързването на междумозъчната активност по време на взаимодействията човек-куче са подобни на тези по време на взаимодействията човек-човек."

Кучетата са най-добрият приятел на човека от повече от 30 000 години и се смята, че опитомяването им е станало, когато определени вълци са започнали да взаимодействат с човешките общества на ловци и събирачи. Тъй като вълците са били опитомени и са станали кучета, те са станали и по-послушни, обучаеми и социални и развиват по-висока толерантност към човешко присъствие и внимание.

Кучетата са еволюирали да четат, разбират и реагират на широк спектър от човешки емоционални състояния и комуникативни сигнали чрез поведение, изражение на лицето и дори гласови тонове, предлагайки изключително ниво на активно общуване, което не се среща често при други опитомени животни или домашни любимци, като котки", пишат авторите.

„Въпреки това, невронните механизми, лежащи в основата на отличителната и ефективна комуникация между хора и кучета, са до голяма степен неизвестни,“ казаха те.

При двойки човек-човек, както и при двойки мишки, прилепи и нечовекоподобни примати, мозъчната активност изглежда се синхронизира в области, включително фронталната и теменната област, като и двете са свързани със съвместното внимание.

„Доказано е, че междумозъчното невронно свързване отразява реципрочността в социалните взаимодействия, съвместното внимание и качеството и резултата от социалните взаимодействия,“ пишат изследователите.

Използвайки безжични електроенцефалограми на хора и кучета, които си взаимодействат – като се гледат в очите и се докосват – изследователите откриха, че тази синхронизация възниква и между двата вида.

„Чрез анализиране на електроенцефалографски сигнали както от кучета, така и от хора, е установено, че взаимният поглед и галенето предизвикват междумозъчна синхронизация във фронталните и париеталните области на [двойки] човек-куче", пишат изследователите.

Вижда се, че тази способност за синхронизиране на мозъчната дейност се засилва, когато двойките стават по-познати.

"Силата на синхронизацията се увеличава с нарастващото опознаване на двойки човек-куче в продължение на пет дни и анализът на информационния поток предполага, че човекът е лидер, докато кучето е последовател по време на взаимодействието човек-куче", казаха изследователите.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 вярно е

    2 2 Отговор
    по-малките кучета, по-малко го променят . аз съм с малко променен мозък .
  • 2 БеГемот

    9 12 Отговор
    Всички кучкари са луди!
  • 3 Заглавието

    9 9 Отговор
    е подвеждащо,самите кучкари са без мозъчни,не са виновни кучетата!А...и не забравяйте,в половината свят тези животни се отглеждат за храна на хората там!
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 цербер

    9 4 Отговор
    Трябва да се гледат деца,а не кучета.

    Коментиран от #6

  • 6 Госあ

    10 10 Отговор

    До коментар #5 от "цербер":

    децата е добре да растат с куче, при възможност. за да не стават тулупи. всяко нормално дете иска да има домашен любимец. самоо децата на тулупи не искат

    Коментиран от #8

  • 7 Механик

    3 5 Отговор
    Кучетата не издържат на човешки поглед. Може да се погледнете в очите, но ако решиш да се взреш в техните, те си отместват погледа.
    Така че учЕните да си изядат дипломите!
  • 8 Механик

    13 6 Отговор

    До коментар #6 от "Госあ":

    Два толупа вече са ти сложили минуси, а на мен сайта не ми позволява да ти сложа плюс.
    Но ще потвърдя казаното от тебе! Децата които растат с животники израстват човечни и добри.
    Естествено, самовлюбените толупи, това няма да го разберат, но няма значение.

    Коментиран от #10

  • 9 За да им гадно на кучкарите

    7 5 Отговор
    Кучешката тения може да се развие в черепната кухина и да образува киста, която да притиска мозъчната кора. Лечението е скъпа неврохирургическа операция с неясен край.
  • 10 Госあ

    5 2 Отговор

    До коментар #8 от "Механик":

    написал съм и по възможност. защото много тулупи вземат куче като вещ и превръщат живота му в ад. и техният също в някои случаи....
  • 11 Дупничанин

    6 1 Отговор
    На баце песовете не му влияят. Нема кво да променят.
  • 12 Марикопа

    6 1 Отговор
    Като се пръкна БГ демокрацията, човечност виждах само в очите на мойте кучета.