18 Септември, 2024 11:58 1 160 4

Двете страни на Луната имат различен състав на почвата

  • обратна страна на луната-
  • тъмната страна на луната-
  • проба-
  • почва-
  • луна

Китайската мисия "Чанъе-6" беше първата, донесла проба от обратната страна на Луната

Двете страни на Луната имат различен състав на почвата - 1
Снимки: БГНЕС/ EPA

Първите тестове на почвени проби от обратната страна на Луната показват, че тя има различен тип почва от тази, която се намира на обърнатата към Земята ѝ страна, съобщават ДПА и Синхуа, позовавайки се на доклад на китайски изследователи.

Пробите от обратната страна на Луната, донесени от мисията "Чанъе-6", са с много по-ниска плътност от тези от предишната мисия "Чанъе-5", върнала образци от страната на естествения спътник, обърната към Земята, според доклада.

Въз основа на размера на зрънцата изследователите предполагат и различен състав на почвата, пише БТА.

Според експертите пробата съдържа различни видове скали, включително базалт, който се среща локално на Луната и предоставя доказателства за вулканичната ѝ история. От друга страна други невулканични скали в пробата могат да предоставят информация за удара в кратера, където са взети образците, както и за лунната кора.

Двете страни на Луната имат различен състав на почвата

Разглеждайки химическия състав, изследователите са открили някои различия в пробите от обърнатата към Земята страна на Луната. Скала, взета от обратната страна на естествения ни спътник, е сравнително богата на алуминиев оксид (14 процента) и калциев оксид (12 процента).

От друга страна, делът на железния оксид е по-нисък, отколкото на обърнатата към Земята ѝ страна. Микроелементи като калий и редки почви също присъстват в значително по-ниски концентрации в пробата.

Двете страни на Луната имат различен състав на почвата

В края на юни "Чанъе-6" успешно върна на Земята скални проби от обратната страна на Луната за първи път в човешката история след изключително сложна техническа мисия. Сондата взе проба от 1935,3 грама от басейна Южен полюс-Айткен - един от най-големите известни кратери в Слънчевата система, получени от падането на астероид.

Учените се надяват, че пробите ще им помогнат да направят изводи за формирането на Луната, нейната кора и различията във вулканичната активност от двете ѝ страни. Мисии от други държави също са вземали проби от лунната почва, но само от страната, обърната към Земята, която е по-леснодостъпна.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Събина тасладжата

    0 2 Отговор
    Похапвам си по едно тенджере на ден
  • 2 Без име

    4 2 Отговор
    Въпрос към радио "Ереван":
    - Могат ли българите да донесат пръст от Луната?
    Отговор на радиото:
    - Могат, ама среден!
  • 3 кастроли

    0 0 Отговор
    Да отиваме там незабавно и да посеем жито в почвата. Без растения никак на е забавно.
  • 4 БгТопИдиот🇧🇬

    0 0 Отговор
    Двете страни на Луната имат различен състав на почвата.

    Краварите ли разбраха с техният"полет" до ЛунатЪ от некое студио на Боливуд ,а Съб инче?!!?!?