Саркофагът на „истинския“ Дядо Коледа беше открит в църквата „Свети Николай“ в Анталия (ВИДЕО)

16 Декември, 2024 15:46 1 325 18

  • свети никола-
  • саркофаг-
  • тленни останки-
  • дядо коледа-
  • турция

Смята се, че в него са били положени тленните останки на Свети Никола

Саркофагът на „истинския“ Дядо Коледа беше открит в църквата „Свети Николай“ в Анталия (ВИДЕО) - 1

Саркофагът на Св. Николай, вдъхновил първообраза на Дядо Коледа, беше открит в едноименната църква в град Демре, Турция.

Ръководителят на разкопките доц. д-р Ебру Фатма Финдик, преподавател в катедрата по История на изкуството към университета „Мустафа Кемал“ в Хатай, сподели: „В рамките на проекта „Наследство за бъдещето“ на Министерството на културата и туризма на Турция, работим в 20-метрова двуетажна структура, граничеща с двора на църквата на юг“.

Докато сондирахме, се натъкнахме на изненадващ саркофаг – това произведение, част от групата на недекорираните саркофази, е изработено от местен камък и има малко по-висок бъчвообразен покрив. Капакът, който образува полукръгла издатина откъм тясната страна, има дръжка. Подземната част на дългия около 2 м. саркофаг се предполага, че е висока около 1,5-2 м. Според първоначалните оценки приликата му с други саркофази в региона е поразителна. Освен това, преди да стигнем до саркофага, открихме и много фрагменти от теракотени маслени лампи и животински кости“, разкри доц. д-р Ебру Фатма Финдик.

Саркофагът на „истинския“ Дядо Коледа беше открит в църквата „Свети Николай“ в Анталия (ВИДЕО)

Доц. д-р Ебру Фатма Финдик добави: „Смятаме, че за първи път се натъкваме на саркофаг, който е „на място“. Фактът, че беше открит в непосредствена близост до църквата, за която се предполага, че е гробницата на Свети Николай, може да означава, че това наистина е свещената област, която сме търсили. В рамките на проекта ще се радваме да завършим разкопките и реставрациите в района, където се намира саркофагът, и така допълнително да допринесем към развитието на туризма в страната ни“.

За Свети Николай

Макар че Дядо Коледа често е изобразяван да пътува по света с шейна, теглена от северни елени, мястото, където е роден и живял Свети Николай, е наситеното със слънце средиземноморско крайбрежие на Анадола. Неговото дълбоко състрадание към децата е вдъхновило Дядо Коледа – фигурата на симпатичен старец, за когото се вярва, че раздава подаръци на децата. Свети Николай е роден около 300 г. от н.е. в ликийския град Патара като единствено дете на богат търговец на пшеница.

За живота на Николай се знае малко, но легендите са многобройни. Смята се, че е вършил чудеса още от най-ранна възраст. Една от легендите разказва как е оцелял, след като в младостта си е бил затрупан под отломки на църква. Чудотворните му дела продължават и в зряла възраст, като според причудливи истории, той тайно е осигурил зестра за три млади момичета, като е пуснал пари през комина им, спасил е кораб от потъване и дори е върнал към живот три мъртви деца. Става известен с щедростта си да помага на хората и тайно да прави подаръци, особено на деца и моряци.

Известен като покровител на децата и моряците, Свети Николай напуска родния си град Патара след няколко години и се установява в близкия град Мира (Демре). Той е бил епископски център и столица на ликийската цивилизация за известно време. В продължение на много години Свети Николай служи като чудотворен епископ на Мира, оставяйки наследство от доброта и вяра. Днес Мира посреща посетители със своите скални гробници от ликийския период и непокътнат театър от римския период. Смята се, че Свети Николай е починал на 65-годишна възраст на 6 декември 343 г. в Мира. Опечалените мирийци построяват църква в чест на светлата му памет и го погребват в саркофаг като място на последния му покой. Тази църква обаче, на чиито стени са изобразени чудесата на Свети Николай, по-късно е разрушена от земетресение и набези и през IX в. е възстановена като куполна църква. Следващият най- мащабен ремонт на църквата е извършен през 1042 г. от източноримския император Константин IX и съпругата му Зоя. Благодарение на тези усилия църквата „Свети Николай“ днес е един от най-добрите примери на близкоизточната римска архитектура. Църквата, която от 2000 г. е в предварителния списък на световното културно наследство на ЮНЕСКО, е и едно от най-важните места на християнството в Турция и хиляди хора се покланят там всяка година.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ДЖЕДАИ

    4 1 Отговор
    Благодаря
  • 2 1488

    14 6 Отговор
    дядо коледа е турчин

    Коментиран от #3, #6

  • 3 cтpел☢️к

    8 2 Отговор

    До коментар #2 от "1488":

    Важното е какъв е Дядо Мраз.
  • 4 първия македонец

    6 2 Отговор
    Дядо Коледа е македонец
    и точка
  • 5 Сила

    7 2 Отговор
    Глупости !!!! Това е на Тиквата дедото бе , убития от комунистите , с червен вятър го убиха , дааааа......питайте Тиквата , пак да раздуе некоя нова версия , щото забравя кво е лъгал последния път

    Коментиран от #7

  • 6 Аз съм

    10 4 Отговор

    До коментар #2 от "1488":

    Когато е живял,там не е било Турция и друго, името му не е Николай, а Николас.

    Коментиран от #8, #11

  • 7 мила

    1 1 Отговор

    До коментар #5 от "Сила":

    мммм ухаеш на лешшш
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Аз самия

    10 2 Отговор
    Небългарските медии, вече и тук, у нас, започнаха да ни обясняват, че Коледа е пазаруване, червендалест дядка от една реклама и подаръци. Младото поколение няма от къде да разбере, че всъщност е Рождество Христово. Една медия не го казала още! А по самото Рождество, както и миналата година ще ни пускат филми, които са всичко друго, но не и християнски. В много отношения младите са лъгани и "пренасочвани". Орфей е черен, Клеопатра също, Ной строи с трансформърси и Супермен, и вената котка,... и още много идиотии...

    Коментиран от #15

  • 10 Дядохмед

    2 0 Отговор
    Колеедлу!!! 😱😱😱
  • 11 Механик

    4 2 Отговор

    До коментар #6 от "Аз съм":

    Да, тогава там не е било Турция, но името изобщо не е Николас! Николас/Никълас е англоезичен прочит на името НИКОЛАОС.
    Само с кратинки от ютюб, не се става умен. Иска си и истинско четене.
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Коментатор

    4 2 Отговор
    Съвременният образ на дядо коледа, НЕ е на база св. Николай!!!

    Съвременният образ е на база корпоративен идол на демон, наречен Крампус!!!
    Не смесвайте християнството с корпоративното пазаруващо заробване на хората!!!

    Празникът Коледа би трябвало да е за Рождество на Божият Син и човешкият Спасител!!!
    Всичко останало (дебелак с брада, шейна, подаръци, северни елени и др подобни щуротии) отклонява християните от истинския свят Празник!

    Между другото, до колкото съм запознат, в Библията не е упомената точна дата за Рождество?
    Как тогава са определили 25 декември???
    Моля някой по-запознат да сподели мнение.
  • 15 "Величие"🇧🇬🇧🇬🇧🇬 96,111111

    1 0 Отговор

    До коментар #9 от "Аз самия":

    Браво за коментара!!! Жив и здрав да си!!!
  • 16 гpoбap-eкcxyматop

    1 0 Отговор
    ама това разложените останки ли са? ако е така дайте да продадем чepena, но преди това да попитаме футбол на малки вратички.
  • 17 Кокаколеда

    3 1 Отговор
    Коледа няма нищо общо с християнските традиции нито с дядовци. Това е овчарски празник.
  • 18 Син на Слънцето

    0 0 Отговор
    Астрономически погледнато 22-ри декември е денят на зимното слънцестоене. От този момент насетне денят започва да "расте", сиреч тогава се "ражда". Първите дни след тази дата са носители на особен сакрален заряд за народите от предхристиянската епоха. За тях 24-ти декември се е раждала Новата година. Това е българската Бъдни вечер. Ето какво казва народната песен на този празник: Излела ми Стара Майка, излела му ут сарае, ф десна хи рука ясна борница, ясна борница ясен оган, ф лева хи рока бела книга, бела книга царну писму, рухнала са подрухнала, гласум рука песна пее, песна пее бела книга, бела книга царну писму: Бре юнаци гидии вутре си е Баден вечер. Дур да играе ясно сланце със сланце личен ден, личен ден Коледов-ден. Коледа Бога на земята, златна си тояга носи, та са шета пу земета ут града фаф града, ут селу на селу, от каща на каща, дур да ми сланце изгреее, сита си земе прошетал...