Едно от предизвикателствата в обучението на администрацията от страна на Държавната комисия по сигурността на информацията /ДКСИ/ са новите аспекти в технологията- киберсигурност. Това заяви в Proинтервю председателят на комисията Цвета Маркова.
За тази цел ще бъдат канени експерти от служби от България и чужбина.
Друга тенденция е прозрачният съдебен процес. „Недопустимо е обвиването на съдебната зала в мъгла под благовидния предлог "заплаха за националната сигурност". И ако сега висящите в Страсбург дела срещу България са 4150, последицата от засекретяването на процеса ще е увеличение на делата срещу България в пъти”, смята Цвета Маркова.
През 2004 г. станахме членове на НАТО, през 2007 г. - на Европейския съюз. Наредихме се в клуба на отличниците със сключени 39 споразумения за обмен и защита на класифицирана информация с други държави. Тези споразумения създават уникална за България база за развитие на двустранни икономически отношения. Трябва да се възползваме от това в условията на световна икономическа криза и да търсим нестандартни подходи в тази неконвенционална ситуация. Затова ще продължаваме да развиваме Центъра за обучение в Банкя. Крайната цел е да бъде сертифициран за целите на НАТО за Югоизточна Европа. Ще обучаваме изцяло по явни документи, коментира Маркова.
Според нея тайните се пазят най-добре, когато са по-малко. „Колкото е по-малък броят на класифицираните документи, толкова вероятността от компрометирането на информацията е по-малка. Опазването на тайната е като личната хигиена - изисква усилия всеки ден”, смята Маркова.
”Най-трудно се работи със служители с дългогодишен опит в сферата на сигурността - мислят, че знаят всичко и тогава трябва да изтрием файловете и да почнем наново. Друга съществена трудност представляват опитите за политическа злоупотреба. Носи ни се славата, че даваме отпор на подобни щения” , категорична е Маркова.
Какво показва проверката на общините за опазване на служебната тайна
Заехме се с тази работа по сигнал от Програма "Достъп до обществена информация" за безобразията по места. 17 закона регламентират служебната тайна. Въз основа на тях сме изготвили примерен списък, който е публикуван в страницата на комисията. Този списък може да послужи за основа на ръководителите на организационните единици, в т.ч. на кметовете на общини, за изготвяне на техните списъци. Той може да бъде коригиран в посока на намаляване на броя на служебната тайна, но не може да бъде повече от посочения от нас примерен списък. Най-често срещаните нарушения са свързани с доходи, възнаграждения и процедури по Закона за обществените поръчки.
Доколко имат основания притесненията на мнозина българи от подслушване на телефоните?
Липсата на адекватен контрол върху използването и ефективността от подслушванията е проблем от години. Законът за специалните разузнавателни средства дава използването и контрола в ръцете на един и същи правен субект. Тази сфера е толкова деликатна и съдържа толкова силно изразен властови ресурс, че съм песимист относно законодателното пререшеване на статуквото в обозримо бъдеще, кометира Маркова. Единственият инструмент в тази посока биха могли да бъдат решенията на Съда по правата на човека в Страсбург и евентуална резолюция за изпълнение в този смисъл. Върховна касационна прокуратура дава някои сигнали за справяне с този проблем под формата на изготвяне на единен регистър. Информацията в него трябва да дава възможност за бърза проверка дали с искане за едно и също СРС се обикаля цялата страна. На принципа на келнера - ако мине.
Има ли злоупотреби при кандидатстването за допуск до класифицирана информация ?
„За 2011 г. от всички служби за сигурност и обществен ред и от ДКСИ са издадени 17 847 разрешения за достъп до национална класифицирана информация. Отделно ДКСИ е издала 2662 сертификата за НАТО и 1965 сертификата за ЕС. Няма злоупотреби, има презастраховане, което се изразява в завишаване на броя и на нивата. Заедно с всички наши партньори от НАТО и от ЕС работим в тази посока - да се намали обема и нивото. Ако трябва да перифразирам една позната максима - "няма класифицирана информация - няма проблем".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА