До сега няма атаки от вън към електронните ресурси на ДКСИ. Това заяви ProИнтервю председателят на Държавната комисия по сигурността на информацията Цвета Маркова. Електронните класифицирани документи се създават в акредитирани автоматизирани системи или мрежи, които нямат връзка с интернет и други публични мрежи, обясни Маркова за това как се пазят тайните на държава в днешно време, когато хакерските нападения станаха ежедневие.
В Министерството на информационните технологии и съобщенията е изграден правителствен център за действие при инциденти, свързани с информационната сигурност, поясни още Цвета Маркова.
У нас се работи по обединяването на усилията на структурите, имащи отношение към киберсигурността, изграждането на национален орган по киберсигурност и правно-нормативна база на неговата работа.
Председателят на ДКСИ припомни, че киберсигурността на критичната комуникационна и информационна инфраструктура на страните-членки е основна приоритетна задача за НАТО и ЕС и в тази връзка постигането на оперативни способности в кратки срокове. Изграждането на оперативни способности в страните-членки е на различен етап от развитие.
Маркова коментира и бонусите, като заяви, че в ръководената от ней комисия допълнителни възнаграждения не са давани: „Младши експерт в ДКСИ, който постъпва за първи път на държавна служба, получава 536 лв. основна заплата, което означава, че чисто младшият експерт получава 482 лв. месечно. Следва да отбележа, че служителите на ДКСИ не получават и никога не са получавали допълнително възнаграждение за работа с класифицирана информация“.
Всеки може да зададе въпрос към Цвета Маркова в Probook.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА