Вечният огън ще грейне след 35 години по случай честванията за 135 години от Шипченската епопея. Никой не може да ни накара да се чувстваме повече или по-малко българи, освен ако това чувство не е вътре в самите нас. Това заяви в интервю за Факти.бг областният управител на Габрово Мариян Костадинов.
Г-н Костадинов, Вие сте в инициативния комитет за честване на 135 години от Шипченската епопея, как възнамерявате да накарате българина да почувства по-силно своята национална принадлежност и да излезе от това честване с повече самочувствие, които като че ли в последно време са дефицит?
Усещането за национална принадлежност е нещо, което е вътре в самите нас. Българинът e горд човек и верен на своята същност. В този смисъл никой не може да ни накара да се чувстваме повече или по-малко българи, освен ако това чувство не е вътре в самите нас. За съжаление в последно време като че ли ни остава все по-малко време да си спомняме и разказваме на децата си за онези славни моменти от нашата история, които ни карат да се гордеем, че сме българи. Боевете на Шипка през август 1877 г. са едно от събитията, които предопределят не само българската история, но и тази на цяла Европа. И макар че сме родолюбиви смятам, че ние като нация трябва още повече да почитаме всичко онова, което се е случило на Шипка преди 135 години. Именно това породи у мен желанието отбелязването на тези събития да стане национално и да достигне до повече българи. Трябва да надраснем регионалното усещане, защото тези боеве са предопределили нашето настояще. Затова и в началото на тази година Инициативният комитет за Шипченските тържества отправи покана към Президента г-н Росен Плевнелиев да бъде патрон на тези чествания и той прие без всякакво колебание. Всички мероприятия по повод 135-та годишнина от Шипченската епопея целят да върнат родовата ни памет и да ни накарат да се почувстваме горди, че сме българи. Не случайно и повече от инициативите са насочени към младото поколение, към децата и подрастващите, защото това е времето, когато се формира чувството за национална принадлежност, за родолюбие и признателност.
Няма българин, който да се е качил на Шипка и да е останал равнодушен към подвига, саможертвата и героизма. Няма по-добър начин от този, за всеки един от нас да почувства по-силно своята национална идентичност.
Какви са основните събития от програмата на честването и заложили ли сте и на нетрадиционните такива?
Особен акцент е издигането на националното знаме на Република България на 14 август в присъствието на Президента г-н Росен Плевнелиев, както и запалването на вечния огън, който от 35 години насам не функционира. Мисля си, че няма по-подходящо място от това, където да присъстват тези най-съкровените национални символи.
По решение на Инициативния комитет събитията от сега и занапред ще се провеждат от 21 до 26 август. В рамките на 135-та годишнина са предвидени три исторически изложби - в Габрово, в Национален парк музей Шипка и в Казанлък, които ще припомнят различни моменти от Руско - Турската освободителна война, два национални конкурса – фотографски и художествен, а в Националната Априловска гимназия вече се подготвят за телевизионно състезание също на историческа тематика.
Една от инициативите, добила широка популярност и приета с голям ентусиазъм, е „Осинови паметник“. Чрез регионалните инспекторати по образование в Габрово и Стара Загора училищата да „осиновят” и да полагат грижи за по един паметник, свързан с освободителните воини. Това са паметници, които всеки ден виждаме, но за които не се замисляме на кого са посветени те и за какво историческо събитие. Чрез преподавателите по история в училищата да бъде разказана историята на този паметник, какво се е случило на това място и защо то е важно за българската история. Това е нашият урок по история, който го няма в учебниците. Всяка година учениците ще се грижат за различни паметници и така те ще научават по-малко за историята на родното си място. Това е една изключително важна за младото поколение образователна и патриотична мисия и предложението на президента е догодина инициативата да прерасне в национална.
Кулминацията на тържествата са на 24 и 25 август и в тях ще вземе участие вицепрезидентът Маргарита Попова. Предвидена е родова среща на наследници на опълченци от областта. На 24-ти вечерта ще се състои тържествена заря - проверка с участието на Националната гвардейска част. На следващия ден, 25 август, в Соколския манастир ще се проведе панахида в памет на загиналите в шипченските боеве. След нея, всеки който има желание ще може да се включи в туристически поход към върха по два лъча: от Соколския манастир и от Узана. След официалната част на Върха всички ще имат удоволствието да съпреживеят възстановката на Шипченските боеве от НД „Традиция“.
Разбрахме, че има бизнесмени, които са осиновили паметници, които ще поддържат, кои са те и разчитате ли на подобни инициативи?
Да, стартирахме инициативата с идеята да обхванем само учениците, оказа се обаче, че фирми и клубове от Габрово проявиха също интерес. Те „осиновиха” повечето труднодостъпни паметници, за които дори не подозирахме че съществуват, например на стария римски път към връх Шипка, откъдето са били извозвани каруци с провизии към опълченците. Въоръжени със сериозна техника, паметниците вече са напълно почистени и облагородени, извършени са и необходими строителни дейности, които учениците няма как да направят. Почистени са могили и землянки, възстановяват се надписи и имаме уверението на всички, които са се погрижили към момента, че занапред ще поддържат „своя” паметник. Надявам се, че инициативата ще има отзвук и в другите региони и от следващата година ще прерасне в национална, такова всъщност е и виждането на президента Плевнелиев, свързано с всички исторически паметници в страната ни.
Осигурени ли са достатъчно средства за честванията? Кой основно ги финансира и колко българи очаквате на проявите?
За създаването и организирането на едно такова събитие безспорно роля играят финансите, но за мен преди всичко важна е нагласата и желанието тези събития да се случат. Всички регионални структури, които участват в мероприятията помагат с организацията, с материали, за които отново трябва финансиране, както и за изграждане на пилона с националното знаме и възстановяване на вечния огън. Но това са неща, за които си заслужава да се инвестират средства, защото те не са нещо временно, не са за един или двама души – те носят силни усещания и са за цялата ни нация. Радващо е, че има родолюбиви българи, които помагат това да се случи. Без тяхната помощ трудно щяхме да успеем с цялата тази амбициозна програма, която е пропита с дълбока символика от първия до последния ден на честванията, с която както казах вече целим да припомним родовата си памет и отдадем заслуженото на всяка битка и на всяка пролята капка българска кръв за освобождението ни. Може би тук е момента и чрез вас да изкажа своята признателност към всички, които помагат да реализираме 135-годишнината от Шипченската епопея.
С оглед мащабността на събитията очаквам да има много по-голям интерес към всичко, което ще се случи в дните от 21 до 26 август и най- вече по време на кулминацията на връх Шипка на 25-ти, когато по моему ще дойдат много повече от 3000 души, колкото приблизително бяха по време на миналогодишните чествания.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА