31 Октомври, 2022

Съгласни ли сте, че "Въпросът за Еврозоната е политически, а не експертен", както твърди шефът на БНБ Димитър Радев пред НС?


Съгласни ли сте, че "Въпросът за Еврозоната е политически, а не експертен", както твърди шефът на БНБ Димитър Радев пред НС?
Да
66% (3330)
Не
28% (1400)
Нямам мнение
6% (299)

Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    22 1 Отговор
    НИКОЙ няма ПРАВО да манипулира ХОРАТА ОБЩЕСТВОТО

    Коментиран от #25

  • 2 Референдум за еврото!

    31 3 Отговор
    Естествено, че е политически въпрос. ЕС в този си вид отдавна е политически съюз копиращ всички тъпотии на предшествениците си СИВ и Политбюро.
    Влизането в еврозоната не е задължително. Всяка страна може да си запази собствената валута. И умните го направиха. Питайте гърци, италианци, португалци и испанци колко им харесва сега еврото. И какво стана като го приеха. Даже бюргерите реваха на умряло заради повишените цени. А ние сме с двуцифрена неовладяна инфлация. ЕЦП почва да вдига лихвите и се задава вълна от фалити. Само евро ни трябва, че да ни върже по-здраво за Брюкселския Титаник.
    Трябва ни референдум, за да им затворим устите веднъж за винаги. Защо Брюксел бяга от пряката демокрация? Страх ги е от гласа на народа ли?

    Коментиран от #3

  • 3 Народна младеж

    24 3 Отговор

    До коментар #2 от "Референдум за еврото!":

    Точно така, нека народът се произнесе!
  • 4 Сандо

    25 2 Отговор
    Въпросът е само един:Ще я има ли България или вече и изкопахме гроба?
  • 5 Булпсихопат

    25 3 Отговор
    Лев! Звучи гордо. Евро... някак си извратително.
  • 6 Уса

    22 1 Отговор
    Целта е народа да бъде вечно вързан за някой друг докато неговите избранници пълнят гушите
  • 7 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    23 3 Отговор
    Утре ще поискат и името на родината ни да сменят! Никакво евро!

    Коментиран от #8, #14

  • 8 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    8 2 Отговор

    До коментар #7 от "4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣":

    ВСЕКИ си ИМА РАЗУМ да РЕШАВА
  • 9 Бонев

    21 1 Отговор
    Съгласен съм че влизането в еврозоната не зависи от нас а от "началниците". Също така съм съгласен че от еврозоната полза ще имат банките, големите бизнеси и политиците. За обикновените хора ще донесе още няколко процента инфлация.
  • 10 След като въпросът е политически,

    18 1 Отговор
    защо тогава през последните седмици, определени финансисти и банкер са мобилизирани да ни разяснява всеки ден чрез медиите за голямата полза от Еврозоната. Виждайки обаче решителната съпротива на мнозинството те се страхуват да поемат каквато и да е отговорност, защото знаят много добре в каква катастрофа ще въвлечат обикновения българин. Това е и причината най-после да признаят, че влизането ни в Еврозоната е политическо, да прехвърлят вината върху политиците и най-вече върху колективния орган Народното събрание. По-прозрачно не би могло да бъде.
  • 11 Във сяка държава в която

    3 23 Отговор
    е въведено еврото, народът живее поне два пъти по-добре. Не говорим за лешперите и мързелите, които си мизерстват навсякъде. Визирам нашите русофили.

    Коментиран от #26, #38

  • 12 Банкер

    20 1 Отговор
    Погледнете цените ! Всичката я Мара втасала до €врото опрела !
  • 13 6262

    19 1 Отговор
    Искам Референдум.
    Този път ще питате народа.

    Коментиран от #27, #32

  • 14 Много си умен

    3 14 Отговор

    До коментар #7 от "4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣":

    Всички държави с евро са със сменени имена, нали? И хората там умират от глад. Пенсиите и заплатите им са по-мижави от нашите, нали?

    Коментиран от #24

  • 15 ЛЕВРО

    12 2 Отговор
    Никои не говори колко ще ни струва печатането и сеченето на Евро и центове ? Всяка държава си има свое евро различно от другите!
  • 16 оня с коня

    3 11 Отговор
    Според мен въпросът относно Еврозоната е КОМБИНАЦИЯ между Експертност и Политика,защото нещата никога не са само в Бяло и Черно а включват цялата гама цветове между тях.Ако говорим за Експертност- да,има както "За",така е "Против" с преобладаване на "За"-то.Ако говорим за Политика обаче,това е ОСНОВНИЯТ ВЪПРОС който следва да бъде решен т.е. да се отдалечим ли още от Русия и да се приближим към Европа,или Не.Не е тайна че макар и 23% Русофили в БГ настояват да излезем от ЕС и особено от НАТО за да може Русия свободно да навлезе в Територията ниНЕОБРАТИМО тоя път,а приемането на Еврото съвсем затруднява Задачата им-това е Проблема!

    Коментиран от #28

  • 17 До коментар# 9 Бонев

    14 1 Отговор
    Може ли да обясниш, защо влизането на България в Еврозоната, според тебе зависи от " началниците", а същото не се отнася до другите страни от бившия соц. блок, като Полша, Чехия, Унгария и Румъния, която пък официално обяви, че отлага приемането на еврото за 2029 г.Може би тези страни са икономически изостанали в сравнение с България, а политиците им са проводници на руска политика?

    Коментиран от #23

  • 18 А защо бащата на българския валутен борд

    13 3 Отговор
    Стив Ханке е категоричен, че в момента въвеждането на еврото ще бъде грешка? Не виждам какво налага това бързане. Левът бездруго е обвързан с еврото. Още година-две да минат, хем да се подготвят по-добре, после да решават. Пропускаме също, че и скандинавски страни се отказаха да въвеждат еврото. Явно те са по-тъпи.
  • 19 Българин

    10 2 Отговор
    РЕФЕРЕНДУМ !!!
  • 20 Българин

    10 2 Отговор
    РЕФЕРЕНДУМ !!!
  • 21 Българин

    14 1 Отговор
    РЕФЕРЕНДУМ !!!
  • 22 пенсионер

    4 5 Отговор
    и какво ще реши един "референдум" при 20-25 % гласуващи избиратели !?
  • 23 Бонев

    16 1 Отговор

    До коментар #17 от "До коментар# 9 Бонев":

    Защото изброените страни имат сравнително независима политика,а водещ български политик беше казал "каквото кажат началниците от Брюксел".
  • 24 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    0 0 Отговор

    До коментар #14 от "Много си умен":

    Благодаря, правилно си забелязАл!
  • 25 САП

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "ГРАД КОЗЛОДУЙ":

    Те право нямат, но го правят и още няма осъдени за това никъде по света.
  • 26 САП

    1 0 Отговор

    До коментар #11 от "Във сяка държава в която":

    А тези държави не са били много по-добре от нас и преди да въведат еврото.

    Ако сравняваш, сравнявай нещата преди и след въвеждането на еврото в конкретната държава.

    Иначе сравняваш кон със кокошка.

    Коментиран от #33

  • 27 Читател

    9 0 Отговор

    До коментар #13 от "6262":

    С приемането ни в ЕС сме подписали да влезем и в Еврозоната. Но - има условия които трябва да покрием. А това не се получава. Условията са за бюджетен дефицит (не помня колко % беше допустим), както и за ниво на инфлацията. Към момента тези два критерия не ги покриваме. Защо бързаме тогава? За самата Еврозона ще е ОК да влезем сега - едни 30 млрд. евро свежи пари ще постъпят в ЕЦБ без да се налага да емитира дълг. А ние, освен че ще можем да тегли кредити при по-ниски лихви, други ползи няма. Но ще имаме сериозни задължения, като проява на солидарност със свръх-задлъжнелите страни. И тогава се получава.... "по-болен - болен носи", т.е. най-бедната държава в ЕС, понеже има по-ниска задлъжнялост, ще бъде принудена да помага на по-тежко задлъжнените страни като Гърция, Ирландия, Испания, Италия... независимо, че техните народи имат по-висок стандарт на живот. Това е негативният парадокс.

    Коментиран от #30, #35

  • 28 САП

    10 0 Отговор

    До коментар #16 от "оня с коня":

    Не съм русофил, но има някой документи заради които не желая да сме член на НАТО и ЕС.
    Краварите имат една карта със икономическо зониране за какво може да се изгражда в бившите държави членки на СИВ.
    В нея сме в една и съща зона заедно с Украйна, а Румъния е в една съща зона със Полша.
    Само това ме кара да съм страшно подозрителен към НАТО и ЕС. ЕС явно показа за мен през годините, ча за тях сме територия на която да си продават стоките.
    Да не забравяме членството в шенгенската зона.
    За ЕС някаква гранична зона в която всеки може да си разиграва коня и само да си пати от вземаните решения от централата.
    При подобна ситуация как да ми харесва членството в ЕС и НАТО.

    За много хора не е ясно, но по време на СИВ в България имаше предвидени мерки и решения при спиране на доставките на нефт и газ, а сега...... разграден двор.
    Както се пееше в една стара чалга песен "куче влачи рейс диря няма" " човека взе парите и каза ще видим"

    Защо тези песни от преди 20-30 годи ни продължават да звучат актуално въпреки членството ни в ЕС и НАТО?
  • 29 Кой68

    5 1 Отговор
    Политическо решение бе влизането в НАТО и EU
  • 30 Мито

    3 4 Отговор

    До коментар #27 от "Читател":

    Добре казано. Хареса ми че спомена за солидарността в ЕС. Това е нещото, без което Европейския съюз не би имал смисъл. Англия например не беше солидарна с ЕС и сега е вън с всичките негативи- нисък БВП, хаос на пазара на труда, мита, визи, бюрократични усложнения и прочие. След този експеримент (брекзит) франсетата спряха да говорят за Фрекзит, и другите (холанци, испанци, каталунци, баски) също млъкнаха. Траят си , искат си Еврозоната.
    Но ние в малка България сме горди- можем и без еврото. Един народ от 6 милиона и половина, половината от които пенсионери, ще правим Булекзит!!
  • 31 подвеждащ въпрос

    3 0 Отговор
    Въпросът в анкетата е много подвеждаш. Гледах НС когато Радев се изказваше, той беше за това решението да е политическо, а не експертно. Съгласни сме, че решението е политическо, но не сме съгласни то да е политическо. А тази анкета поставя въпроса все едно сме съгласни с мението на Радев, че решението за еврото трябва да е политическо.
  • 32 Сократ

    4 0 Отговор

    До коментар #13 от "6262":

    Ще питат, ама друг път. В събота Хампацумян по радиото каза, че неграмотните българи нямат право на мнение. Та скъп сънародници, направете си сметката как се отнасят властимеещите към нас.
  • 33 Да, в Литва, Латвия и Естония

    0 7 Отговор

    До коментар #26 от "САП":

    след въвеждането на еврото са в пъти по-добре от преди това.

    Коментиран от #40

  • 34 ежко

    3 0 Отговор
    Въпроса не е нито политически, нито експертен, а съвсем друг и той се казва народен!Т.е. народа трябва да решава, не политиците или експертите.Те могат да си казват мнението и да пропагандират но решението не трябва да се взима от тях!Утре тях няма да ги има -ще им изтече мандата или договора, а народа ще остане да живее с чужди решения, при това не съвсем безкористни!
  • 35 До коментар 27

    5 1 Отговор

    До коментар #27 от "Читател":

    "За самата евроза ще е ОК да влезем сега - едни 30 млрд. евро свежи пари ще постъпят в ЕЦБ без да се налага да емитира дълг. А ние - освен, че ще може да теглим кредити при по-ниски лихви, други ползи няма. Но ще имаме сериозни задължения, като проява на солидарност със свръх задлъжнелити страни ... Ще бъдем принудени да помагаме на по-тежко задлъжнелите страни като Гърция, Ирландия, Испания, Италия, независимо че техните народи имат по-висок стандарт на живот. Това е негативният парадокс."

    Коментиран от #37

  • 36 🏴‍☠️🏴‍☠️🏴‍☠️Някой си🏴‍☠️🏴‍☠️🏴‍☠️

    2 0 Отговор
    Въпросът е чисто референдумски!
    Народа трябва да реши!
  • 37 ежко

    3 0 Отговор

    До коментар #35 от "До коментар 27":

    Нееее...идеята е да падне валутния борд и резервите /няколко милиарда/ да бъдат откраднати, пардон усвоени.....А влезем ли в Еврозоната за какъв чембер ни е БНБ?Направо да я закриваме и ще спестим някой лев разходи.Така и така ЕЦБ ще ни дърпа конците.
  • 38 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 39 4634

    2 0 Отговор
    Последните дни нашите управляващи се показаха в цялото си неумение да защитават интересите на хората, да назнайват поне нещо по същество за еврозоната (те говорят като папагали, които са ги научили 3-4 думи). Срамно е за обществото, защото то не е безмозъчно. Между другото, според анкетите на Евробарометър нашето общестнво и чешкото са с най-висока информираност (за неудоволствие на химика хампарцумян, който ни причисли към простолюдието, видиш ли?!).

    Не може и друго да се очаква при тази политическае криза в страната. Ако бяха по-свестни, нямаше да стигнат дотук. И в Швеция и Норвегия правят референдуми за дела по линия на ЕС. У нас управляващите не произносят тази дума, сякаш е мръсна. ЯВНО ЗАЩО!!!
  • 40 и ти ли много знаеш?

    2 0 Отговор

    До коментар #33 от "Да, в Литва, Латвия и Естония":

    Отвори сайта на Евростат и националните статистики на трите държави. Проследи и защо имаше етап на развитие. Всички държави от ЦИЕ се развивахме най-добре преди и в началото на членството в ЕС, след кризата нещата се поуспокоиха. По време на кризата единствено ПОЛША, която не е член на еврозоната имаше положителен растеж. Еврозоната се спихна в дългова криза. Имаше Гърция, Испания, Италия, за които поне сте чували.
    А сега погледнете инфлацията в тези три дължави с колко е по-висока от нашата.
Назад към анкетата