Индия има амбицията да се превърне в един от най-мощните производители на зехтин в света. Азиатската страна е разработила план, чрез който да може да се конкурира с водещите производители на маслинови продукти като Испания, Италия и Гърция, пише Би Би Си.
През септември промишленото производство на зехтин ще започне в западната пустинна индийска област Раджастан.
Редица след редица в полетата се нижат дървета, отрупани с тучни зелени листа докато слънчевите лъчи се спускат надолу от бледо синьото небе. Селскостопански работник е коленичил край тънка пръчка с няколко маслини по нея.
"Ще видите, че сега те са зелени. Бавно, те ще станат червени и ще бъдат готови за направата на зехтин след няколко месеца когато трябва да се прибере реколтата", разказва той.
Има огромен потенциал за увеличаване на обработваемата площ в провинция Раджастан, която е два и половина пъти по-голям от Гърция, третият по големина в света производител на маслини.
От 2008 г. насам повече от 144 000 маслинови дръвчета са засадени на почти 260 хектара земя в Раджастан, където дългите и сухи лета и кратките, хладни зими, предлагат перфектни условия за отглеждане на маслини.
През 2007 г. никой не е вярвал, че маслините могат да растат в тези полета, но не и сега.
Но това, което до момента Индия е постигнала е само началото. В следващите три години страната се надява да засади маслинови дръвчета на повече от 5000 хектара.
Земеделските производители, много от които никога не са виждали или чували за маслини преди, сега започват да се въртят около идеята.
За да ги „примами“, правителството предлага субсидии. Всяко маслиново дърво струва 130 рупии (3,28 лева), но фермерите плащат само 28 рупии. И 90% от разходите за изграждане на система за капково напояване, която е скъпа за инсталиране, но използва водата по-ефективно, също се покрива от държавата.
Испания, която е най-големият производител на зехтин в света, е похарчила милиони долари, за да рекламира зехтина си на местно и международно ниво. За да изпълни своите глобални амбиции, Индия ще трябва да направи същото.
Около 25 тона зехтин ще бъде произведен тази година в Индия, смятат инициаторите на проекта и вярват, че индийският зехтин съвсем скоро ще стъпи не само на местния пазар но и на световния.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА