19 Декември, 2022 10:57 3 025 25

В Европа тепърва започва най-дълбоката криза от десетилетия

  • европа-
  • криза-
  • десетилетия-
  • газ-
  • доставки-
  • инфлация-
  • война

Европа е загубила около един трилион долара от нарастващите енергийни разходи в резултат на войната на Русия в Украйна

В Европа тепърва започва най-дълбоката криза от десетилетия - 1
Източник: Shutterstock

Европа е загубила около един трилион долара от нарастващите енергийни разходи в резултат на войната на Русия в Украйна, а най-дълбоката криза от десетилетия едва започва, пише Bloomberg.

След тази зима регионът ще трябва да запълни запасите от газ с малко или никакви доставки от Русия, което засилва конкуренцията за танкери с гориво. Дори с построяването на новите терминали за прием на ВПГ, пазарът се очаква да остане напрегнат до 2026 г., когато стане достъпен допълнителен производствен капацитет от САЩ и Катар. Това означава, че не се очаква цените да спаднат скоро.

Въпреки че правителствата успяха да помогнат на компаниите и потребителите да поемат голяма част от удара с повече от 700 милиарда долара помощ, според базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel извънредното положение може да продължи с години. С нарастващите лихвени проценти и вече изпадналите в рецесия икономики, подкрепата, която смекчи удара за милиони домакинства и фирми, изглежда все по-недостъпна.

"След като съберете всичко – спасяване, субсидии – това е абсурдно голяма сума пари“, каза Мартин Девениш, директор в консултантската компания S-RM. "Ще бъде много по-трудно за правителствата да управляват тази криза през следващата година.“

Фискалният капацитет на правителствата вече е разтегнат. Около половината от държавите-членки на Европейския съюз имат дълг, надвишаващ ограничението на блока от 60% от брутния вътрешен продукт.

Приблизително 1 трилион долара, изчислен от Bloomberg въз основа на пазарни данни, е общата надплатена сума за по-скъпата енергия за потребителите и компаниите – някои, но не всички, от които бяха компенсирани с пакети за помощ. Bruegel има подобна оценка за търсенето и увеличението на цените, която беше публикувана в доклад този месец от Международния валутен фонд.

Стремежът да се запълнят хранилищата миналото лято, въпреки почти рекордните цени, засега облекчи свиването на доставките, но мразовитото време подлага енергийната система на Европа първото истинско изпитание тази зима. Миналата седмица мрежовият регулатор на Германия предупреди, че не се пести достатъчно газ и два от петте показателя, включително нивата на потребление, са станали критични.

Поради ограничените доставки, фирмите и потребителите бяха помолени да намалят употребата на енергия. ЕС успя да ограничи търсенето на газ с 50 милиарда кубически метра тази година, но регионът все още е изправен пред потенциален недостиг от 27 милиарда кубически метра през 2023 г., според Международната агенция по енергетика. Това предполага, че руските доставки ще спаднат до нула и китайският внос на втечнен природен газ ще се върне на нивата от 2021 г.

Основният източник на тръбопроводен газ от Русия за Западна Европа беше Северен поток, който беше повреден при акт на саботаж през септември. Регионът все още получава малко количество руски доставки през Украйна, но тежкият обстрел на енергийната инфраструктура от Кремъл излага маршрута на риск. Без тази газова линия презареждането на хранилищата ще бъде предизвикателство.

За да предотврати недостига, Европейската комисия постави минимални цели за запасите. До 1 февруари резервоарите трябва да са пълни поне 45%, за да се избегне изчерпването им до края на отоплителния сезон. Ако зимата е мека, целта е нивата на съхранение да останат на 55% дотогава.

Вносът на втечнен природен газ в Европа е на рекордни нива и в Германия се отварят нови плаващи терминали за получаване на горивото. Подкрепяното от правителството купуване помогна на Европа да привлече товари, които преди това отиваха в Китай, но по-студеното време в Азия и потенциално силното икономическо възстановяване, след като Пекин облекчи ограниченията на Covid, може да направят това по-трудно.

Китай не е единственият проблем на Европа. Други азиатски страни започват да доставят повече газ. Япония, най-големият вносител на ВПГ в света тази година, дори обмисля създаването на стратегически резерв, като правителството също се стреми да субсидира покупките.

Европейските газови фючърси са средно около 135 евро за мегаватчас тази година, след като достигнаха своя връх от 345 евро през юли. Ако цените се върнат до 210 евро, разходите за внос могат да достигнат 5% от БВП, според Джейми Ръш, главен европейски икономист в Bloomberg Economics. Това може да превърне прогнозираната плитка рецесия в дълбок спад и правителствата вероятно ще трябва да намалят програмите си в отговор.

За страни като Германия, които разчитат на достъпна енергия за производството на продукти от автомобили до химикали, високите разходи означават загуба на конкурентоспособност спрямо САЩ и Китай. Това оказва натиск върху администрацията на канцлера Олаф Шолц да поддържа подкрепа за икономиката.

"Като се имат предвид потенциално огромните политически и социални последици от експлозията на цените на енергията и шока за гръбнака на германската икономика, важно е германското правителство да се намеси“, казва Изабела Вебер, икономист от Университета на Масачузетс Амхърст.

Предизвикателството е да се намери балансът между поддържането на функционирането на фабриките и отоплението на домовете в краткосрочен план, като същевременно не се задушават стимулите за инвестиране във възобновяема енергия - широко възприемана като най-устойчивият начин за излизане от енергийната криза.

"Най-голямата задача за излизане от кризата е да се осъществи енергийният преход“, каза Вероника Грим, икономически съветник на германското правителство. "Трябва масово да разширим възобновяемите енергийни източници.“


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 24 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Урсула

    65 9 Отговор
    Важното е да изтеглим заем 18 млрд за Украйна.

    Коментиран от #7

  • 2 евроатлантида

    62 7 Отговор
    Кой ми с.р.а в гащите ?
  • 3 ТаУмВзе

    60 8 Отговор
    Върти Още Санкции и бичи на Зеленка сделка с въглища Яко и тва е. Евро съюзчето се разпадна вече, следва Халифат. Добре е!

    Коментиран от #6

  • 4 Хихихи..

    61 8 Отговор
    Че сти тооо! То само с гей-паради войни не се печелят,особено срещу Оня Отгоре..
  • 5 МирО

    65 3 Отговор
    Ми дайте още санкции и пари, да може джуджака наркоман и фашиската му шайка в киеф да си живуркат добре, пък нашите деца да студуват и гладуват. Бабичката акушерка трябва да я съдят за геноцид над европейците.
  • 6 гост

    10 56 Отговор

    До коментар #3 от "ТаУмВзе":

    Европа е икономика за 22 трилиона за МИНАЛАТА година , а тази ще НАРАСТНЕ с повече от трилион , по-скоро с 1,5 трилиона !! И нищо не е загубила , тази инфлация малко ще натовари европейците , които вместо лятото на Бахамите ще идат в Испания или Гърция в най-лошия случай , но ще ОБЕЗЦЕНИ дългове за трилиони , които само след 4-5 години ще се върнат от растежа и новите инвестиции !! Мноого сте зелени да разбирате игрите на големите , виж Раша ще загуби прекалено много и завинаги , просто перестройката ще ви се стори разходка в парка !!

    Коментиран от #21

  • 7 гост

    7 46 Отговор

    До коментар #1 от "Урсула":

    Теглите вие русолюбците , Европа има ГОДИШЕН "оборот" от 22 000 (ХИЛЯДИ ) милиарда , 18 милиарда са пари за семки и то от евтините семки !!!
  • 8 отшелника

    35 4 Отговор
    Ще гледаме нов сериал -ПОЛУДЯЛИЯ ЗАПАД
  • 9 Брюкселската зелка

    42 3 Отговор
    Докат си играете на санкции и губите трилиони други яко напредват. Нищо на този свят не се губи, само сменя притежателят си. Нищо чудно след тази криза да видим една разединена европа- мечтата на кравари, путин и ония с дръпнатите очи

    Коментиран от #12

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 ЕС и САЩ

    5 38 Отговор
    нямат проблеми с парите. Ние си ги печатаме. Руснаците обаче си губят реално злато. Губят и реални рубли обезпечени пак със злато от занижената цена на петрола и газа. Губят и от всички изкопаеми които са под санкции.
  • 12 гост

    9 27 Отговор

    До коментар #9 от "Брюкселската зелка":

    Брех не думай !! И кои напреднаха , тези орт съседната статия за поредния руски производител , дето призна , че НЕ МОЖЕ без западни технологии ? Хахахахахахах !! И да беше само той , ама са ВСИЧКИ в Раша , дето "напредват" бързо и сигурно към небитието !! Заедно с цялата измислена подобие на държава !!

    Коментиран от #24

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 да ама не

    21 2 Отговор
    "Трябва масово да разширим възобновяемите енергийни източници.“

    Идиоти, сър!
    Възобновяемите са само теоритична възможност, атомът и газа са реалните!
  • 15 Некой си

    20 0 Отговор
    До колкото си спомням цените на енергията започнаха да растат от авгудт 2021 година.
    Или това не се брои?
  • 16 Путин засал

    3 20 Отговор
    Колкото и да коментират и да си слагат плюсове от ПП, Путин се евакуира от Крим.

    Обществото е в очакване. Кога прокуратурата ще призове пРезидента Радев и да предяви взискание. Обществото очаква осъдителни присъди и ефективни присъди за Бандата на Румен заедно в конспирация и по отдално.
  • 17 Ауу

    4 1 Отговор
    Колко страшно,сега какво трябва да направим да спрем да живеем и да се страхуваме постоянно.
    Светът върви напред,а тези които искат да го дърпат назад,те да му мислят
  • 18 Сирене

    26 1 Отговор
    Европа налага санкции на доставчика си за енергия и после го обвинява за загуби.. Пха! Смешници...
  • 19 Мухаа,хаа!

    20 3 Отговор
    Цяла Европа вече започна изплащането на умопомрачителния дълг на обора.Доброзорно,и с помощта на стотина продажни мекерета,по върховете на властта.От континент по който се равняват всички останали - в третокласна територия със затихващи функции.Това е жестоката истина! Но за сметка на най напредналите- Германия, Франция,Италия,Испания,ние ще затънем до темето във тотална мизерия.Ако ни набутат насила и в еврозоната ( нали забелязвате- това на всички лайкучки е основен приоритет) ще върнат народа не в първи клас,а в килийното училище.Но народа си спи,и ще продължи да спи.Има тренинг - цели пет века!
  • 20 Анавв

    18 1 Отговор
    Нищо ново ,а западните държавици нима са цъфнали и вързали ? Санкциите ще се върнат срещу тези които нищо полезно не вършат за народите си , а злобеят ,подаряват оръжие и пари за възкръсване на фашизма ! Наркомана запали огъня и ще изгори в него! Историята трябва да се чете ,да не се подменя Фашизъм е имало и в момента се възражда !
  • 21 Кой ще загуби

    20 1 Отговор

    До коментар #6 от "гост":

    бре,-" макроикономисте"- Русия? Я погледни статистиката.Не руската ,а на Блумбърг.От Януари до Октомври ( деветмесечието) е реализирала свърх печалба от 32% през износ на въглеводороди спрямо 2021 г.При по нисък реален обем на количествата.Никоя друга държава,няма подобен скок в тази сфера.Защо ги изключиха от Свифт? Защото рублата и ДЦК на Руската централна банка,станаха и са , най притегателния банков актив за банковите брокери.Изолираха ги( брокерите) за да не трупат баснословни печалби.Защото точно борсата,не пита от коя партия си! Пачките са важни!Нещастник! Европа ще изпадне в ступор без руските газ,нефт,торове,метали( редки) дървесина.Факт,който беше и основната цел,задача на краварите.Срещу техните циклостил- тапети,ще издърпат цялата тежка промишленост на Европа.А тук,заради подобни на теб,ще ви изземат и о,с раните гащи.И ще ви накарат да платите за това.
  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Хххх

    3 0 Отговор
    Заличихте коментара ми 22! Не понасяте мнение различно от Вашето! Това не е "демократично нали" ?
  • 24 На гости

    8 1 Отговор

    До коментар #12 от "гост":

    Малко ти издиша логиката. Справка арабелите - нищо не произвеждат и никога не са произвеждали а са най-богатата част на света. Русия може да копае и да продава векове наред без да произвежда нищо а за бонус спрямо арабите си произвежда всякаква храна

    Коментиран от #25

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: