Хемоглобинът е един от основните показатели за нашето здраве. Той транспортира кислород до всяка клетка в тялото ни и доставя въглеродния диоксид от клетките към белите дробове. Всички органи и тъкани имат нужда от хемоглобин (кислород), затова е необходимо този основен протеин в зрелите червени кръвни клетки да се поддържа в определени граници. Всички еритроцити съдържат над 600 милиона хемоглобинови молекули.
Лекарите предупреждават, че ниският хемоглобин може да бъде показател не само за дефицит на желязо, но също така може да е знак за по-сериозни заболявания - рак, полипи или язви на стомаха.
Как се проявява дефицитът на желязо?
Липсата на този микроелемент в организма може да причини менструални нарушения при жените и проблеми с потентността при мъжете. Освен това при недостиг на желязо се наблюдава отпадналост, загуба на коса и суха кожа, депресия, сънливост и раздразнителност.
Каква е нормата на хемоглобина при мъжете и жените?
Нормата на нивото на хемоглобина при мъжете е 130-160 г/л, при жените - 120-140 г/л. Ако кръвният тест при мъжа покаже ниво от 110-120 g/l, трябва да се консултира с лекар.
Какво показва ниският хемоглобин?
Ниският хемоглобин може да показва наличието на полипи, ерозия и язви на стомаха, както и ранен рак на червата или стомаха.
При кого може да се развие недостиг на желязо?
В риск са привържениците на вегетарианството и на строгите диети, подрастващите по време на хормонални промени в организма, децата спортисти, които не приемат допълнителни комплекси от витамини и минерали. Анемията може да се появи и при бременни жени.
Как да компенсираме дефицита на желязо?
Лекарите предупреждават, че не трябва да попълваме на своя глава запасите си от хемоглобин и феритин, а да се консултираме със специалист. Освен това ефектът на съдържащите желязо лекарства се проявява едва след шестмесечният им прием, така че е крайно нежелателно да се прекъсва курсът на лечение.
Как да се храним, за да попълним недостига на желязо в организма си?
Предписаните лекарства, съдържащи желязо, не трябва да се приемат едновременно с млечни продукти, но е полезно да се комбинират с черен чай или портокалов сок: тези напитки спомагат за усвояването на желязото. Консумирането на не тлъсто червено месо (говеждо и агнешко), черен дроб, нар, морски водорасли и тиквени семки също ще помогне да се запълни липсата на този важен микроелемент в организма.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бай Шиле
11:52 06.12.2021
2 Една
12:04 06.12.2021
3 Смех
12:36 06.12.2021
4 Дама с опит
13:02 06.12.2021