18 Юни, 2013 09:57 31 883 10

Вижте легендарното Булгаралпин А 100 на Илия Чубриков

  • автосалон-
  • софия 2013-
  • renault-
  • интер експо център – софия

Интервю с известния български пилот Илия Чубриков за предизвикателството да си автомобилен състезател в България и за провеждащия се автосалон

 

21-вият Автомобилен салон София 2013 представя българския автомобил Булгаралпин А 100, с който пилотът Илия Чубриков участва в рали Монте Карло през 1968 г.

До 23 юни в Интер Експо Център – София продължава най-очакваното автомобилно събитие на годината. Организиран от Асоциацията на автомобилните производители (ААП) и техните оторизирани представители в България, за осми път автосалонът е част от календара на OICA (Organisation Internationale des Constructeurs d'Automobiles), международната организация на автомобилните производители. (Разгледайте електронния каталог >>>)

В шестте зали на изложбения комплекс и на откритите площи са представени автомобилните марки: ALFA ROMEO, BMW, CHEVROLET, CITROEN, DACIA, FIAT, FORD, GREAT WALL, HONDA, JAGUAR, JEEP, KIA, LADA, LAND ROVER, LEXUS, MAZDA, MERCEDES-BENZ, MINI, MITSUBISHI, NISSAN, OPEL, PEUGEOT, RANGE ROVER, RENAULT, SSANG YONG, SKODA, SUBARU, TOYOTA и VOLVO, както и мотори и скутери на BMW MOTORRAD, HONDA, PEUGEOT, PIAGGIO и други. Посетителите са привлечени от атрактивните ценови предложения на автомобилните марки – отстъпки и бонусни схеми, специално изготвени за дните на автомобилното изложение.

Особено атрактивна е зоната, на която са представени спортни и колекционерски ретро автомобили, осигурени със съдействието на НСО, фен клубове и частни лица. Eдин от доайените на българския автомобилен спорт – Илия Чубриков представя българския автомобил Булгаралпин А 100, с който през 1968 г. пилотът взимат участие в рали Монте Карло. Разговаряме с известния български пилот за предизвикателството да си автомобилен състезател в България и за провеждащия се автосалон.

Наричат Ви един от доайените на българския автомобилен спорт - повече от 50 г. се състезавате. Какво е да си автомобилен състезател в България?

Условията сега са променени чувствително. Преди години всичко беше много по-различно, не само в българския автомобилен спорт, а изобщо в самия спорт на автомобилните дисциплини в света. Преди 50 години състезанията бяха много по-дълги, много по-тежки, автомобилите бяха от серийни производства, подобрени до степен, която е възможна. Коренно различен тип макадамови и асфалтови отсечки, много голяма част от самите трасета бяха свързани с асфалт и с макадам, което усложняваше изключително много състезанията. Днес се промениха много условията за участие по отношение на техническото обслужване на автомобилите – пилотите карат две скоростни отсечки и слизат за технически преглед, могат да сменят всичко. За сравнение, когато ние карахме в Монте Карло, първият етап беше 3500 км без прекъсване. Стартира се от осем града в цяла Европа и се събираме във Франция. Класиралите се до 150-о място, придобиват право да шофират във втория етап. След него трябва да се класираш в 30-те, за да имаш право да участваш в последния етап Монако – Монако. Общо състезанието беше около 6000 км. Това е шест пъти повече, отколкото сегашните състезания. Освен всичко това условията бяха много по-различни. Имаше дълбоки снегове, етапи, които бяха изключително тежки. И днес не са леки, но сега се мисли много повече както за самите състезатели, така и за сигурността. Разгледайте какъв е ролбарът на Булгаралпин, с който съм участвал... толкова е далеч от колите сега. Във Формула 1 гледаме как се блъскат с 200 и повече км/час и пилотът е здрав – това е невероятно! Но все пак според мен важният фактор е самият състезател. В големите състезания например – двама пилоти, които са с еднакви автомобили, никога не могат да бъдат еднакво класирани.

Имаме ли сериозни български надежди за световния автомобилен спорт?

Има много млади хора, които могат да карат автомобили, също и добри български автомобилни състезатели. Тенденция обаче, самата политика и начин на работа на федерацията и на състезателите не може да постигне големи резултати. Те се затварят в България, в близки състезания. Не отиват на големите състезания и нямат условия да са конкурентни на големите състезатели. Важно е и че голяма част от нашите състезатели са на малко по-пределна възраст. Автомобилният и мотоциклетният спорт се започват от деца, на картинг пистите . Илюзия е, че на 26 години ако започнеш, ще пробиеш някъде. Няма как да стане, защото конкуренцията е огромна. И преди беше голяма. Аз стартирах в Монте Карло с 230 автомобила от цяла Европа. На ралито в „Златни пясъци“ тогава имаше по 100 състезатели и се чудихме как да ги пресеем и кои да пуснем. А сега с труд се събират 20- 30 автомобила. Така не може да се расте. Сега обаче има вече много модерни щрихи в самия спорт, така и всъщност самият той се развива.

Какво е Вашето участие на Автомобилен салон София 2013?

Моето участие е посветено на 45-годишнината от създаването на автомобилите Булгаралпин и Булгаррено. Ние се наложихме в представянето на автомобилни състезания. Автомобилният и мотоциклетният спорт са дисциплини, които показват качествата на автомобили, които не се произвеждат серийно. По този начин посетителят вижда и разбира, че автомобилът е със специални качества, добър е и си го купува. Булгаралпин, който представяме тук, е продължението на Булгаррено 8, чието производство започнахме през 1968 г. Подготвях го три месеца...
Днес е модерно да се възстановяват стари автомобили. Някои си мислят, че много бързо се печели от това, а всъщност е доста тежък труд. Ценното е автомобилът да бъде с оригинални части. В моя автомобил всичко е оригинално от Булгаралпин и частите му са от Рено. Имах специална покана преди десетина дни да отида на „Сагата на Алпин“ във фабриката, където се произвежда Рено Алпин, а това за мен наистина е голямо признание, оценка за това, което сме направили тук в България. Щастлив съм, че можем на това изложение да покажем какво сме направили преди 50 г. Очакваме всички почитатели да ни посетят, да се снимат с автомобила, да получат автографи.

Кои според Вас са акцентите на този автосалон?

Хубаво е, че в България има всичко ново, което в момента се произвежда. Цените дори са по-ниски, отколкото в Европа – всичко е съобразено с нашия стандарт, затова не е непосилно да бъдат купени нови автомобили. Автомобилният салон винаги е бил на ниво. Експонатите са на високо ниво! Заслужава си човек да посети Автосалона, дори само за да види какво се произвежда.

Автомобилен Салон София 2013 очаква своите посетители в Интер Експо Център – София всеки ден от 15 до 23 юни от 10.00 до 20.00 ч., а всички новини могат да бъдат следени на безплатното мобилно приложение.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Shmeker

    0 3 Отговор
    Тва рено колко коня е? Има ли 150?

    Коментиран от #10

  • 2 skier

    2 1 Отговор
    Това е една от най-добрите състезателни коли на миналия век. Непременно ще отида да я видя на живо, а Чубриков наистина е легенда в българския мотор спорт
  • 3 galaxy

    2 1 Отговор
    Този Булгаралпин и сега изглежда много добре, може би навремето е бил топавтомобил. Жалко, че не сме продължили да го произвеждаме. Сега щяхме да сме световна сила в автомобилостроенето. Като знам тогава какви соц. возила се караха от типа на Трабант, Вартбург, Варшава, Москвич, Лада, Волга, ЗАЗ, никое от тях не можеше да се сравнява с Булгаралпин.

    Коментиран от #4

  • 4 Shmeker

    2 1 Отговор

    До коментар #3 от "galaxy":

    Световна сила в сглобяването на коли. Да не мислиш, че някой щеше да ни даде да ги проектираме?

    Коментиран от #5

  • 5 galaxy

    3 1 Отговор

    До коментар #4 от "Shmeker":

    Доколкото съм чувал СССР ни е забранил да се занимаваме с производството на българо-френски автомобили. Ако бяхме продължили щяхме да се развием сериозно в тази насока. Както виждаш Китай точно по този начин развиха всякакви производства и станаха свръхсила. А по онова време ни се втълпяваше, че Китай е тръгнал по грешен път.

    Коментиран от #7, #8

  • 6 Симеон Тасев

    2 0 Отговор
    легендарна е няма спор
  • 7 валко

    2 0 Отговор

    До коментар #5 от "galaxy":

    Не СССР, а самите НИЕ се прецакахме, като започнахме да правим износ и дъмпинг на цената. Бъди сигурен,че при това поведение никой няма да не търпи.
  • 8 валко

    2 0 Отговор

    До коментар #5 от "galaxy":

    До колкото за автомобилите БУЛГАРРЕНО бяха много добри.
  • 9 dragozow

    0 0 Отговор
    Чубриков е велик българин. Аз говорих с него на миналия автосалон.
  • 10 Vego

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Shmeker":

    Има го 170к.с