Last news in Fakti

19 Май, 2020 05:00 7 790 17

19 май 1934 г.: Превратът на Кимон Георгиев

  • кимон георгиев-
  • преврат-
  • 19 май-
  • 19 май 1934 година

В началото на 30-те години на XX век, Царство България се намира в сложно вътрешно и външнополитическо положение

19 май 1934 г.: Превратът на Кимон Георгиев - 1
Снимка: БНТ

Превратът от 19 май 1934 година, който е осъществен от Военния съюз и Политическия кръг „Звено“, е резултат от множество вътрешни и външнополитически предпоставки.

В началото на 30-те години на XX век, Царство България се намира в сложно вътрешно и външнополитическо положение. Както е известно, от 1929-та е налице световна икономическа криза, която въпреки действията на българските правителства за подкрепа на стопанското развитие и справяне със социалното напрежение, неминуемо се отразява на българската икономика.

Към това разбира се, трябва да се добавят традиционните проблеми на България във връзка с незавидното ѝ положение във Версайската система от договори и най-вече международната изолация на европейско и балканско ниво. На тази основа лежи подписаният на 9 февруари 1934г. в Атина Балкански пакт, между представителите на Гърция, Турция, Югославия и Румъния, който гарантира териториалното статукво на полуострова и има очевидна насоченост срещу България и Албания. Те единствени се стремят към ревизия.

Трудно скрепената управляваща коалиция между Демократическата партия, БЗНС – Врабча 1, Националлибералната партия и радикалдемократите е израз на сериозната партийна раздробеност в България по това време. Освен управляващите партии в 23-тото Народно събрание, представителство имат и следните политически групи Демократическия сговор, Работническата партия, Македонската група и Социалдемократическата партия.

Извън парламента съществуват още около 40 други политически партии, което дава основание да се говори за „разложение“ на политическия живот. Това води след себе си нестабилност, но пък от друга страна годините от 1931 до 1934 са едни от най-демократичните в новата българска история. Тези години са и времена, в които режими от авторитарен и тоталитарен тип набират сила в Европа.

В страната има и две различни от традиционните политически организации. Създаденият през 1927-ма кръг „Звено“ е елитарна структура от фашистки тип. Те се обявяват за съкращаване на изборните органи и въвеждане на корпоративния принцип. Освен това са против многопартийната система и се стремят към по-авторитарен начин на управление.

Военният съюз е създаден в началото на 1919, в условията на поражението на България от Първата световна война, Офицерите членуващи в него, са притеснени за бъдещето си, с оглед на поражението на Царството във войната и последвалите ограничения, наложени от Ньойския договор. Организацията се стреми към ограничаване на ролята на партиите в обществото и е голям противник на БЗНС и комунистите. Ползва се с негласната подкрепа на цар Борис III, а основни фигури биват Кимон Георгиев, Дамян Велчев, Крум Колев и т.н.

Военния съюз играе и решаваща роля при осъществяването на деветоюнския преврат. От началото на 1934-та настъпва криза в отношенията между партиите от управляващото мнозинство. Желанието на БЗНС за още едно министерско място е отклонявано от демократите и правителството се клати. В този момент на нестабилност, Военния съюз вече е взел решение да работи по организацията на нов преврат.

На 9 май царят дава поста военен министър на ген. Атанас Ватев от съюза, което е ясен знак за неговото отношение към готвената акция. На 15 май министър-председателят Мушанов подава оставката на правителството, с което улеснява военните. Взето е решение на 19 май 1934 година в 2:40 часа сутринта, Военният съюз съвместно с политическия кръг „Звено“ да осъществят преврата. Паролата за началото на действията е „Сабя“. Всичко минава по план, включително и стремежа да не се пролива кръв, защото превратаджиите не се натъкват на съпротива.

Кимон Георгиев и Пенчо Златев се срещат с цар Борис III към 5 часа. Въпреки че приема станалото, монархът държи нещата да станат по конституционен път и арестуваният Мушанов да бъде освободен, за да върне мандата. Съставя се правителство, оглавявано от Кимон Георгиев. В него влизат основно представители на „Звено“, но има и хора от традиционните партии, макар и от по-нисшия ешалон.

Още на 19 май новите управляващи издават манифест към българския народ, в който обясняват действията си с „Пълното разложение на партиите, което дълбоко засегна обществото, държавата и народното стопанство.“ В документа се говори за ограничаване на местното самоуправление, централизиране на администрацията и по-сериозно участие на държавата в стопанския живот, което е в духа на световните икономически тенденции през 30-те години на XX век.

Народното събрание е разпуснато и са издадени над 180 указа, които имат за цел радикално да променят политико-икономическата система. Министерствата са съкратени от 10 на 8, а шестнадесетте окръга са преобразувани в 7 области. Всички общински съвети са разпуснати. В администрацията и в армията се провежда чистка и се назначават само лоялни на новата власт кадри.

На 14 юни е издадена знаковата наредба – закон за забрана на партийно-политическите организации и техните поделения. Конфискуват се имуществата и архивите им. Ограничени са демократичните права за свободата на слово и сдруженията. Именно тази наредба осакатява парламентарната демокрация за дълг период от време.

В издадената на 27 юли пропагандна заповед на военния министър Златев, се говори за „свелото бъдеще на обновителния процес“. Революцията щяла да докара „нова ера“ и управление в името на националния интерес. Според документа властта вече се осъществява от компетентни хора и е премахната „диктатурата на числата и тълпата“.

Основен ръководен орган на новата власт трябва да е създадената в началото на юни Дирекция за обществена обнова – тя се ръководи от директор и има разклонена структура от няколко отдела и служби. Трябва да работи в пряка връзка и да насочва останалите държавни институции. От 30 юли държавата, взаимствайки практиките на италианския фашизъм, започва да организира казионни професионални сдружения, които „да служат като органи на държавата за провеждане на нейната стопанска и социална политика“.

Благодарение на съкращенията и оптимизирането на държавния апарат, деветнадесетомайците успяват да постигнат около половин милиард лева икономии и Кимон Георгиев обявява финансовото положение за стабилно в края на лятото. Организират се преследвания основно срещу комунистите, но под прицел биват и някои от водачите на традиционните партии.

През лятото на 34-та се провеждат и масови арести на дейци на ВМРО. Революционната организация попада под действието на забраната за политическите организации. В същото време цар Борис III не е доволен от разрастващото се влияние на военните в политическия живот на страната. С течение на времето разногласията помежду им се увеличават.

След две промени в правителството, на 21 април 1935-та, монархът сумява да състави нов кабинет начело с цивилния безпартиен дипломат Андрей Тошев. Това му позволява да ограничи максимално ролята на военните и да установи един авторитарен режим под свое командване. Действията му са наричани от някои историци „царски контрапреврат“. В крайна сметка, без да е организирал пуча от 19 май 1934 година, царят се възползва успешно от него. Той успява да надхитри организаторите, като по тоя начин увеличава личната си власт.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 😡😡😡😡😡

    36 45 Отговор
    А за преврата през 1944 година който Руската Федерация 🇷🇺 Осъществи в България защо не споменаваьте???😡😡😡😡😡

    Коментиран от #3, #4, #9, #13

  • 2 Българин

    32 3 Отговор
    Трябва да се спомене, че Кимон Георгиев участва в още два преврата. През 1923 година сваля правителството на Александър Стамболийски а през 1944 година участва в Деветосептемврийския преврат. До смъртта си е несменяем депутат в НС и заема високи държавни длъжности.

    Коментиран от #7

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Руската федерация

    15 22 Отговор

    До коментар #1 от "😡😡😡😡😡":

    няма нищо общо с третия преврат на Кимон Георгиев. През 1944 година РФСР е в състава на СССР - по твоята логика на 9.9.1944 превратътът е осъществен от всички републики на СССР - Латвия, Литва, Естония, Украйна ... да не ги изреждам... Познат пропаганден похват - контаминация на факти и измислици.

    Коментиран от #10, #15

  • 5 Гоу хорст ин дъ ривър

    13 2 Отговор
    Всеки път когато, недалновидните ни политици вкарат територията в задънена улица , тоест - "Пътят пред теб свършва , следва морето да се удавиш, пътеките назад осрани"- идва часът на "Кьор Кимон" да изтегли" коня от реката" .
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 А след смъртта му

    17 1 Отговор

    До коментар #2 от "Българин":

    е наследен на посмъртно депутатско място от зет си...

    Коментиран от #11

  • 8 Умението да се римува

    0 1 Отговор

    До коментар #6 от "Георги Илиев Митев":

    се нарича версификация. Не е поезия. Рядко явление е идентификатор да е добър поет - в нашата литература комай имаме само един случай-Христо Смирненски. Но не е заболяване. Заболяването " мания" е лечимо. Например - мания, че си неуспял, защото са те репресирали.
  • 9 Ел прост нарцис

    1 5 Отговор

    До коментар #1 от "😡😡😡😡😡":

    За трите национални катастрофи да споменат ли ?
  • 10 Истината

    19 8 Отговор

    До коментар #4 от "Руската федерация":

    В "тюрмата на народите" каквато беше руската империя  а след нея СССР единствено руския надзирател беше добре а другите нации бяха мачкани и потискани. Днес рефлекса на надзирателят да репресира другите народи все още е силен, но възможностите да мачка са намалели. Затова руснаците са като побеснели кучета, защото още една възможност за потискане на другите е премахната.
  • 11 Българин

    14 1 Отговор

    До коментар #7 от "А след смъртта му":

    Да, от зет си Гиньо Ганев.
  • 12 Паисий

    8 4 Отговор
    Михайлов е типичен червен драскач, виждащ само фашисти да гонят комунисти. Още живее с историята писана от ЦК на БКП.
  • 13 Пипи

    11 1 Отговор

    До коментар #1 от "😡😡😡😡😡":

    Отново с участието на Кимон Георгиев! Може би някой българи са склонни на съюз с дявола за да са на власт!
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 pepy

    14 1 Отговор

    До коментар #4 от "Руската федерация":

    "... по твоята логика на 9.9.1944 превратътът е осъществен от всички републики на СССР..."

    Остави републиките... Всички знаят, че превратът е осъществен чрез помощта на Червената армия, а ЗАПОВЕДТА за това е от КРЕМЪЛ /Сталин/...
  • 16 Цецо

    7 1 Отговор
    Колеги, спрете се, днес е 19-ти май, не е 9-ти септември... :))))))))
  • 17 Добре е

    2 0 Отговор
    че се припомнят тези факти. Те още веднъж ни връщат към вечно неглижираната от т.н. български истторици роля на Военния съюз, а също така забравения политически кръг Звено. Очакваме АКТИВНА позиция от "истторико-архиварската демократична мисъл", която с десетилетия демократично мълчи за ролята на тези организации. Те се обаждат само по повод убийството на някой лидер на Военния съюз, който задължително се определя като част от цвета на нацията...
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове