17 Февруари, 2022 10:40 1 643 17

Кадиев: Проблемът на депутатската заплата е защо се получава без да ходиш на работа

  • георги кадиев-
  • депутати-
  • депутатска заплата

Според Кадиев хората трябва да са наясно, че политиците са отражение на обществото и не могат да са по-различни

Кадиев: Проблемът на депутатската заплата е защо се получава без да ходиш на работа - 1
Кадър бТВ

Най-големият проблем на депутатската заплата е не толкова размерът ѝ, колкото защо се получава без да ходиш на работа. Това каза в предаването „Тази сутрин“ по бТВ Георги Кадиев.

По думите му по правилата на парламента дори без да стъпиш на работа и без да имаш разрешение от председателя, вземаш една трета от заплатата си.

„Ако пък получиш разрешение, както Пеевски получаваше, то е уведомителен режим, просто пишете: „Няма да бъда на работа следващия месец поради лични проблеми”, получавате 100%. И тогава човек си задава въпроса – добре, средният българин работи на 8-часов работен ден и му броят минутите, в които е на работа, защо народният представител може да взема каквото и да е парче от заплатата си, без изобщо да стъпва там”, каза Кадиев.

Социалният антрополог Харалан Александров допълни, че едно от най-интересните разминавания в българското общество е, че ние "продължаваме да имаме манталитета на бедни хора, продължаваме да се оплакваме и да се окайваме, а поне последните 20 години сме в постоянен възход".

„Ние успяваме да държим за себе си версията за бедняци, за хора, които са жертва на корупция, които са ограбени, които все нещо не им се е получило, при положение, че живеем доста разгулно. Масово хората инвестират в недвижимости, като символ на социален статус. По тази причина ние постоянно си мерим статусите кой има по-голяма къща, кой има повече къщи, кой има къща в по-престижен и богат град. В този смисъл ние опитомяваме, доместицираме политическата каса, като я вкарваме в това постоянно съревнование. Българите постоянно се съизмерват с политиците и това е така поради липсата на йерархия, поради липсата на аристокрация".

По думите на Александров ние отказваме да признаем неравенствата:

„Имаме много дълбок проблем със съревнованието. По тази причина идеалният образ на българския политик е някакъв беден, изстрадал, всеотдаен човек, който на полза роду денонощно се блъска. Корнелия Нинова най-много съответства на този образ, коментира социалният антрополог.

Според Кадиев хората трябва да са наясно, че политиците са отражение на обществото и не могат да са по-различни.

„Ако обществото масово крие доходи, ако взема пари под масата, за да не плащат осигуровки, естествено, че политиците ще правят същото нещо и това няма как да се спре”, каза той.

„Част от функцията на политиците е през тях ние да мразим своите лоши страни. Ние постоянно проектираме върху тях нашата алчност, завист, проклетия и лакомия, за да можем да се освободим от тези си лоши характеристики и да ги нахейтим в лицето на бедните политици. Добре е да си даваме сметка за това как употребяваме политиците, а не постоянно да се оплакваме, че те ни употребяват не по предназначение. И е много добре политиците да са наясно с тази психологическа динамика, която е много тежка”, отбеляза Харалан Александров.

Относно декларираните доходи и имущество на политиците Харалан Александров каза, че картината е успокояваща, защото виждаме заможни хора в по-голямата си част.

„Социологическият факт, който стои зад това е, че ние имаме вече общество с ясно класово разслоение и очевидно, че политическият елит се рекрутира от горните слоеве на средната класа и от бизнес класата, като доста варират тези суми и собствеността на съответните политици. Имаме предприемач, в лицето на министъра на транспорта Събев, който заслужено е богат. Има хора, които също са впечатляващо заможни без да е много ясно откъде и точно как са го постигнали това, но със сигурност тези въпроси ще стоят в обществото. Но големият въпрос е защо е толкова важно за нас колко са богати политиците", заяви Харалан Александров.

По думите му в богатите общества да си богат е повод за гордост, това е нещо, което носи доверие и обратно – в бедните общества богатството е много подозрително.

Според него ние сме някъде по средата:

„Една част от българите продължават да разглеждат богатството на политиците като повод за завист и ги прави много подозрителни към тях, а друга част – обратно – приветстват това, че имаме представители на заможните класи във властта”, каза социалният антрополог.

Георги Кадиев заяви, че е много скептичен към качеството на тези декларации:

„Те по никакъв начин не показват пълната картина. Има достатъчно законни начини да скриете имущество и куп незаконни. Примерно, законен начин е цялото имущество да бъде на фирмата, която имате, а вие декларирате просто едни дялове. Тук никой не оценява акциите. Вие просто декларирате 20 процента от дружество Х или 100% от дружество Y. Това дружество дали има 100 имота, дали има 1 имот, никой не знае. Може това да са милиони или милиарди. Според мен стойността на акциите на транспортния министър е много по-голяма от всички доходи, които е декларирал. (…) Може да прехвърлите имущество на децата си, които са над 18 г., те са друго семейство, край, излизате от имотната декларация, можете да направите офшорна компания”.

Кадиев допълни, че е против публикуването на тези декларации, защото така се създават жълти новини. Той каза още, че в списъка има над 10 000 души и КПКОНПИ няма ресурса да ги проверява.

„В условия на обедняване, каквото започва в България, и по всичко си личи, че няма да спре скоро, хората ще станат още по-чувствителни към тази материя и това води до много големи проблеми относно публичната оценка за качествата на политиците”, отбеляза Харалан Александров.

По думите му никой не вярва на това, което политиците казват:

„Една от причините за това е, че ние много се стараем да направим така, че те да са крайно неблагонадеждни включително като се занимаваме денонощно с техните собствености”, отбеляза Александров.

Според Кадиев хората, които вземат решения, трябва да са независими финансово.

"В общество, в което не можем да диференцираме предприемачеството от политиката, влизането в политиката много често се разглежда като предприемачески проект", обясни Харалан Александров:

По думите му като цяло българското общество е убедено, че е управлявано от по-лошата в морално отношение част от населението, а не от по-добрата.

"Това в дългосрочен план е предизвестена катастрофа. Няма как да си убеден, че тези, на които си делегирал властта, искат да те ограбят, искат да забогатеят за твоя сметка и да вървят нещата в едно общество”, отбеляза социалният антрополог.

Георги Кадиев допълни, че според хората политиката е най-добрият бизнес:

„Защото масово в политиката влизат хора, които са се провалили някъде другаде и си намират работа там и е пълно с такива”, каза той.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    14 6 Отговор
    Скоро Радев ще разтури тоя бардак наречен Парламент.

    Коментиран от #12

  • 2 Гост

    24 1 Отговор
    Направете депутатската заплата , колкото минималната за страната и да видим....?
  • 3 Дичо

    27 1 Отговор
    Депутатската заплата трябва да бъде обвързана с минималната заплата, а не със средната заплата (която често се манипулира статистически).
  • 4 Помощ 112

    31 1 Отговор
    Една депутатска заплата за 1 месец се равнява на пенсията на баща ми за 3 години. После пари нямало, ами няма, там работят само крадци и лъжци!
  • 5 Заплатата на депутатите

    23 0 Отговор
    Трябва да се определя от техния работодател тоест от българския народ ! Трябва да се направи референдум за заплатите на тези нищо правещи хрантутутници! Даже ако толкова искат да помогнат на народа си ще работят без пари!
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 чистофайник

    6 0 Отговор
    Тия двамата нагаждачи кой ли ще седне да ги глевда?
    Решили евтина попупярност с депутатски зпалати да правят.
    Някаква друга популистка дъвка употребиха ли?
    Поне 100 други, изкушени от политиката, лица са се почусвтали обрани от тези преписвачи-рецидивисти.
  • 8 Механик

    8 0 Отговор
    Има и друг проблем.
    Защо депутата, овластен от НАРОДА, не работи в полза на народа, а получава заплата от същият тоя НАРОД?
  • 9 Лудница

    6 0 Отговор
    Свинщина напудрена със захар това мога д кажа за случващи се в страната. Да забранят за един месец новините и на тяхно място да пуснат филми за разрухата в населените места институции и работата на обикновените хора.
  • 10 Памет

    3 0 Отговор
    Г-н Кадиев вероятно може да се поучи дори от написаните тук предложения на форумци. Но и още: ПРОБЛЕМЪТ НА ДЕПУТАТСКАТА ЗАПЛАТА Е, ЧЕ ТЯ Е НЕЗАКОННА ОТ МОМЕНТА НА ОТПАДАНЕ НА ДОД ВЪРХУ НЕЯ, КТ.Е. ОТ МОМЕНТА НА ВЪВЕЖДАНЕ НА ПЛОСКИЯ ДАНЪК ОТ СТАНИШЕВ/ОРЕШАРСКИ ПРЕДИ 15-на ГОДИНИ! ЗАЩОТО ДОТОГАВА СЪГЛАСУВАНИТЕ/ОДОБРЕНИ, НЯКАК СИ, 3 БР. ЗАПЛАТИ ЗА ОСНОВА ВСЪЩНОСТ БЯХА ПО-МАЛКО ОТ ДВЕ, ДОКОЛКОТО ОКОЛО 38 % ОТ ТЯХ ВЕДНАГА СЕ УДЪРЖАХА ПРИ ИЗПЛАЩАНЕ!?! НИКОЙ СЛЕД ТОВА НЕ РАЧИ ДА ПРЕРАЗГЛЕДА ТОЗИ КАЗУС, ЗАЩОТО ТАЗИ ЗАПЛАТА Е ОСНОВА И НА МНОГО ДРУГИ ЗАПЛАТИ ПО ВЪРХОВЕТЕ НА ДЪРЖАВАТА (а такива подобия вече се вмъкват и в общинските/кметските формации, ...)!?
  • 11 Българка

    8 0 Отговор
    Проблемът е не само в размера на заплатата, а че още толкова безотчетни, "представителни" разходи плащаме на депутатите. Ако не са в НС не трябва да се изплаща заплата. Ако не отидеш 3 дни без официална причина на работа във фирма, те уволняват дисциплинарно. Защо за депутатите не важи КТ?
  • 12 варненец

    3 0 Отговор

    До коментар #1 от "Последния Софиянец":

    А ти сигурно ще прибереш твоя Кирчо заедно с жена му в баничарницата си - нали ? Че гладен и без работа не се стои .
  • 13 питам

    7 0 Отговор
    Депутатските заплати трябваше да са 3 минимални заплати. Вместо това ПП си ги увеличиха с още 700 лв. Колко станаха накрая?! А на пенсионерите завидяха за 70 лв. към минималната пенсия.

    Коментиран от #15

  • 14 небрежнев

    4 0 Отговор
    1. Проблемът с депутатските заплати дори не е толкова в получаването на пари без да ходиш на работа, а в това че получаваш пари без да си свършил никаква работа!
    2. Няма критерии по които да се оцени качеството на работата на депутатите. Ние сме рекордьори по нищо писане на закони, наредби, указания, пътни знаци и всякакви административни дейности, от които гражданите само се затрудняват. Единствената причина да се правят е администрацията да глобява съвестните хора, от които да се издържа.
    3. Няма начин депутат да се накаже за вреди от лошо направен закон. Щом законите непрекъснато се променят, значи, че старият не е добър, но от това не се носи никаква отговорност от сътворилите лош закон. В САЩ и Англия има закони, които не са променяни с векове.
    ---
    Докато депутатите са безотчетни, неконтролируеми и ненаказуеми, то в НС ще влизат все повече хора за Парламент ООД.
    Възможно решение е да има опция за отзоваване на депутат с подписка от избирателите му, но никой не говори дори за това.
  • 15 Десятка

    1 0 Отговор

    До коментар #13 от "питам":

    "Питам", не само че завидяха за къде-къде по-дребни пенс.добавки, но и не включиха в преизчислението както годините 1-ва и 2-ра категория, така и закупилите си " осигурителни години". И това на фона на: необосновано големите заплати засегнати по-горе в №10, на които и като Работодател пак от бюджета им се внася част за бъдещите им пенсии; на фона на качество на работа, също критикувано с основание тук; на фона на неуплътняване или неприсъстване в работно време!? Как това изглежда спрямо неуважените 1 и 2 категории труд, спрямо неглижираните закупени години трудов стаж по закон- поне да бяха публично защитили решенията си именно и на фона на критиките към тях.
  • 16 Защото нямат

    1 0 Отговор
    МОРАЛ! За депутатите може, за пенсионерите и тези на минимална заплата НЕЕ!
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове