Last news in Fakti

8 Октомври, 2022 09:45 4 664 27

Има ли нашествие от миризливки и опасни ли са те за хората, разяснява ентимологът доц. Николай Симов

  • нашествие -
  • миризливки-
  • доц. николай симов

Със сигурност има нашествие

Има ли нашествие от миризливки и опасни ли са те за хората, разяснява ентимологът доц. Николай Симов - 1
Снимка: Уикипедия

Впечатлението на хората за нашествие от насекомите "миризливки" се дължи на застудяването на времето - период, в който те търсят убежище за зимуване и влизат в домовете. Това обясни за БТА доц. д-р Николай Симов от Националния природонаучен музей - БАН. Ентимологът каза, че една от причината за активността на миризливките през есента се дължи и на климатичните промени, водещи до по-топло време.

Със сигурност има нашествие, но от гледна точка на това, че тези насекоми завладяват нови територии, каза Симов. Той поясни, че миризливките са инвазивен вид, привнесен от чужбина. Те се разпространяват заради движението на хора и стоки, като за кафявата миризливка се знае, че е от Югоизточна Азия, посочи ентимологът.

Макар че ги срещаме често в дома си, миризливките не са опасни, посочи Симов. „Това са насекоми, които дори не се опитват да търсят контакт с човека“, каза ентимологът.

По думите му неведнъж хора са носели буболечки със запитване какви са. Симов си спомня и случай, при който от Националната служба за охрана са занесли в музея насекомо от една от официалните резиденции с настояване да се установи какъв вид е.

Що за същества са миризливките?

Миризливките, наричани по-рядко вонещици, спадат към разред полутвърдокрили насекоми, каквито са божикравичките и дървениците. Половината на крилото им е с по-кожеста твърда структура, а другата – ципеста.

„Групата е много интересна, разнообразна по отношение на местообитание“, коментира експертът.

Миризливките живеят по растенията и дърветата, хранят се със сока на плодовете, затова, по думите на Симов, могат да са проблем за зеленчуковите и овощни култури.

Ентимологът говори за най-често срещаните два вида миризливки у нас – зелена или кафява (мраморна). По думите зелената все повече се появява в домовете на хората. Присъствието на кафявата миризливка в България е установено от 2016 г.

В София тя става изключително масова, после във всички други градове, коментира Симов. По думите му фактът, че тя може да лети, спомага за нейното разпространение.

„Един път пренесена от човека и попаднала в подходяща климатична зона с достатъчно храна, миризливката спокойно се разпространява и сама“, заяви той.

Опасни ли са миризливките за хората?

Миризливките също имат хобот, но не са кръвосмучещи като креватната дървеница, отбеляза Симов. Единственото неприятно е миризмата, която отделят, ако бъдат смачкани или хванати с ръце. Оставят и лека жълта пигментация, посочи специалистът.

Като напомни отново, че миризливките са активни през топлите месеци, доц. Симов обясни, че зимуват възрастните представители на този вид насекомо.

Миризливките излизат през пролетта, живеят, снасят яйца, след което, в май- юни умират и се появяват новите ларви. До есента тези млади миризливки са станали възрастни и те са второто поколение, което от края на лятото - началото на есента тръгват да си търсят място за зимуване, разказа ентимологът. По думите му именно миризливките от второто поколение са активни и виждаме в ежедневието си и именно на тях се дължи нашествието в последните седмици. Обикновено миризливките зимуват в кората на дърветата, крият се по дограмата. Понякога и някое растение в дома може да бъде техен гостоприемник, каза Симов.

Когато попаднат в стая, която е добре затоплена, докато навън е студено, те се активизират и започват да летят, обясни той. Ако летят твърде дълго и изтощят хранителните си запаси, но не успеят да излязат навън, миризливките умират, каза Симов.

С какво са интересни насекомите?

В Националния природонаучен музей – БАН обсъждат обновяване на експозицията с насекоми, каза доц. Николай Симов.

Имаме една част, която направихме специално за деца, с интересни, екзотични видео, посочи той. Ентимологът съветва хората да отделят повече време, за да разгледат екземплярите, защото светът на насекомите, по думите му, е необятен.

Симов коментира, че целта на музея е да предаде по-достъпно познанието за насекомите, за да може тези животинки да не бъдат свързвани с общото възприятие за нещо, което е неприятно и трябва да бъде смачкано или убито. „Защото изчезнат ли насекомите, човечеството не би оцеляло повече от три до пет години максимум“, категоричен е той.

Ентимологът напомни, че насекомите са едни от основните опрашители на огромна част от цветните растения. Те са основна част от хранителните вериги, от цикъла на рециклиране на мъртвата растителна или животинска материя, каза още той.

Доц. Симов разказа и откъде са е зародил интересът към насекомите. Когато богатата аристокрация е пътувала на лов за тигри и лъвове, по-бедните хора не са имали тази възможност и са се насочили към насекомите. Така изследването им се е превърнало в хоби, каза Симов.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 26 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    26 6 Отговор
    Преди дни небето бе кръстосано от "ИНВЕРСИОННИ СЛЕДИ" 🤔🤔🤔🤔
    Инверсионната следа се разсейва на разстояние съизмерими с една протегната педя , а тези останаха с часове открай до край на небето ‼️‼️‼️

    Коментиран от #5, #16

  • 4 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    14 1 Отговор
    Мраморната миризливка най-напред е забелязана в Югоизточна Азия, а оттам е проникнала в САЩ и по-късно в Канада. През 2007 г. е открита в Европа (Швейцария), а в нашата страна през 2016 г.

    Коментиран от #18, #21

  • 5 Не е новост.

    23 3 Отговор

    До коментар #3 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    Партньорите се грижат за нас. Спете спокойно, деца.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    23 5 Отговор
    Миризливката не се храни с мърша и нечистотии и не е преносител на зарази, като осите, мухите, хлебарките. Тя е растителноядна и е "чиста". Не ги убивам. Внимателно я пренасям и я пускам на свобода. Ако я пипнеш, оставя миризма, която не можеш да измиеш дори и със сапун.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Билкара

    15 4 Отговор
    В ЕС има нашествие от бандери с перуки.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Джо

    14 2 Отговор
    Един приятел беше сдъвкал една миризливка без да я види, кацнала на сандвича му отдолу..... Цяла седмица повръща горкия и отслабна 3 кг.
  • 13 Има

    11 3 Отговор
    Пущат ги от самолетите
  • 14 007 /агент/

    24 1 Отговор
    Съвсем скоро ще си отглеждаме 240 мир@зливки в сградата на жълтите.....
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Не, това е вредител

    7 0 Отговор

    До коментар #1 от "Да, ако":

    Гадините нападат зеленчуковите градини. Събирайте ги!
  • 18 Айде бе...

    14 0 Отговор

    До коментар #4 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    "През 2007 г. е открита в Европа (Швейцария), а в нашата страна през 2016 г."

    От както се помня като дете съм виждал миризливки и винаги са ги наричали така, а само след 4 месеца ще ги закръгля на 71. Вярно, че се срещаха единични бройки и обикновено в този сезон, а от 6 - 7 години са разпространени масово и повсеместно не само в България. Преди години вероятността беше да срещнеш най много 2 -3 за година, а понякога и нито една. В нашите условия нямат много естествени врагове и популацията им е много голяма. Нанасят много вреди на селскостопанстките култури и борбата с тях е трудна. Преди 2 години турците правиха опит да внесат и разпространят азиатската "самурайска оса", която е един от най големите им врагове, но не знам дали успяха да я заселят в страната си. Иначе те са много видове, а между тях има и хищни, които нападат яйцата и възрастни себеподобни, че даже и други вредители като колорадския бръмбар, но при нас са почти изклюения.

    Коментиран от #22, #23

  • 19 Уважаема Оля Ахмед

    2 1 Отговор
    това не е ли житна дървеница ???
  • 20 волан

    1 0 Отговор
    Не знам дали е житна дървеница,но и при нас в града ги има много. Безобидни са, но лошо миришат с тая остра миризма. Не ги пипайте силно,ако имате възможност,вземете ги в дланта си и ги изхвърлете навън.Не съм Оля.
  • 21 Бачо Киро

    2 2 Отговор

    До коментар #4 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":

    Глупости, винаги я е имало. В България и Гърция по принцип са зелени, поне които аз съм виждал (хем Родос е много по-близо до Африка отколкото до Европа). В Германия пък са кафяви. Били дошли 2016 ... Егати глупостите...

    Коментиран от #24

  • 22 Гост

    2 0 Отговор

    До коментар #18 от "Айде бе...":

    Инвазията се дължи на това, че в последните 10-15 години зимите са меки и голям процент от гадинките успяват да призимуват. Популацията им със сигурност доста ще намалее след една корава зима.
  • 23 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    2 0 Отговор

    До коментар #18 от "Айде бе...":

    Чукча не чете‼️
    Кафявата , не зелената ‼️
  • 24 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    2 0 Отговор

    До коментар #21 от "Бачо Киро":

    Глупости я‼️
    Не става дума за зелената, а кафявата‼️
  • 25 Роза

    3 1 Отговор
    Много симпатични животинки!Когато някоя влезе в къщи,винаги я пускам навън!
  • 26 не като бгпутлерастите

    1 1 Отговор
    Това.е единственото насекомо което се грижи за малките си.
  • 27 Има много миризливки...

    0 0 Отговор
    В Дулово и раьона....Сега е по жълтите павета!
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове