17 Май, 2013 14:39 1 972 3

Съдбата на незаконните обекти на Слънчев бряг

  • слънчев бряг-
  • договор-
  • община-
  • несебър-
  • министър на икономиката

До 30 май е срокът, в който трябва да бъде готов проектът за договор между „Слънчев бряг” АД и община Несебър за публично управление на активите в зона „Изток”. Това е едно от решенията взети на днешната среща при министъра на икономиката, енергетиката и туризма Асен Василев, на която присъстваха представители на държавното „Слънчев бряг” АД, сдружения на собственици на обекти в курорта и кмета на община Несебър Николай Димитров.

Първоначалният срок на договора може да бъде 10-годишен с опция за удължаване.

Проблемите на Слънчев бряг се отнасят най-вече до поддръжката на инфраструктурата. „Тук се включва събиране на такси и данъци, и контролът върху дейностите, транспортната схема, безопасността на превозните средства, развитието на зелени площи и други” уточни министър Василев. Чрез договора за управление от общината ще се контролират и приходите, и същевременно интегрирано ще се поддържа инфраструктурата. Така реално ще й се възложат и права, но и задължения, а акционерното дружество ще е финансов инвеститор.

Въпросният договор ще бъде разгледан от юристите на община Несебър и предложен на общинския съвет. Такъв договор е възможен само след решение на местния парламент.
Всички страни в срещата бяха единодушни, че трябва да бъдат премахнати незаконните обекти в курорта, независимо на чия територия се  намират, и това трябва да се извърши от конкретните им собственици. Министър Василев ще поиска от Министерство на регионалното развитие справка колко са незаконните обекти в Слънчев бряг. Той предложи да се сформира обща комисия с представители на всички заинтересовани страни, която да ги опише.

„Слънчев бряг” АД многократно е сезирало оправомощените по ЗУТ държавни органи - ДНСК, РДНСК-ЮИР, РОНСК-Бургас и Община Несебър за незаконно поставените обекти, незаконното строителство и незаконните пристройки и надстройки на сградите, разположени на територията на курорта „Слънчев бряг-изток”. До момента по отстраняването им не са предприети действия. Стига се само до констатиране на обектите, но без задвижване и финализиране на процедурата по премахване. „В случай, че прецените, че с бездействието си компетентните органи са извършили престъпление по НК, моля Ви да образувате наказателно производство”,  пише изпълнителният директор на „Слънчев бряг” АД Златко Димитров в сигнала си до главния прокурор Сотир Цацаров  Към него са приложени  23 жалби и сигнали, изпращани до отговорните институции в периода от 2010 до 2013 г.

Най-много незаконни постройки има по крайбрежната алея на комплекса в концесионните територии на плажовете, коментира Златко Димитров. Акционерното дружество не получава никаква информация относно схемата за поставяне на обекти на концесионерите на трите плажа - Слънчев бряг-Север, Слънчев бряг-Централен и Слънчев бряг – Юг. Не е ясно и къде започва и свършва концесионната територия – точни граници не са маркирани. Дружеството вече е заявило пред МРРБ готовността си да окаже финансова помощ при решаването на този проблем.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Vladimir Yosifov

    1 0 Отговор
    +1
  • 2 Veselin Stanoev

    1 0 Отговор
    Като си платиш на когото трябва всичко си става съвсем законно.
  • 3 мария спасова

    1 0 Отговор
    Ако затворят някой то е за да направят място на друг който ще им дава повече пари под масата.