8 Февруари, 2012 12:46 2 273 0

Пътуващата изложба „Глаголица и прабългарски руни” в БНР

  • павлин петров-
  • изложба-
  • първо студио

На 13 февруари в навечерието на успението на Св. Кирил Славянобългарски в 18.30 часа в сградата на Българско национално радио ще бъде открита официално пътуващата изложба „Глаголица и прабългарски руни”  на художника Павлин Петров като един своеобразен опит да се почете паметта на първоучителя.

Творбите ще бъдат изложени пред Първо студио  на БНР. В откриването ще участват момчета от "Бага-тур", квартет на ансамбъл "Филип Кутев" и хор, съобщиха от БНР.

Творбите, включени в изложбата, са създадени през 2008 година. От своето създаване до сега изложбата е екзпонирана на много емблематични за културата и изкуството места в страната. След представянето й в Аулата на Софийската духовна семинария и Информационния център на Европейския съюз в България, през 2010 година изложбата е подредена в Министерството на образованието, младежта и спорта и е открита лично от министър Сергей Игнатов по случай Празника на славянската писменост и култура 24 май.

През същата година изложбата е представена във вечерта на галериите от седмицата на Водния булевард на изкуствата и занаятите в столицата. Ден след Празника на народните будители тя е открита и в представителните изложбени зали на Дружеството на художниците в Пловдив, където много местни представители на бизнес, политическия и културния елит се докоснаха до магията на Глаголицата и Прабългарските руни. Последното й откриване до този момент се състоя на 15 декември 2011 година в Регионалния исторически музей в Пазарджик, което породи голям интерес от страна на историческите музеи в страната и авторът й получи предложения за излагането й в техните зали. Изложбата пътува под патронажа на Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите – 7.

Кожата, текстилът, дървото, металът и керамиката се преплитат, преливат и претворяват в едно неделимо цяло, за да сътворят онази неповторимост от стил и характерен творчески почерк, които превръщат Павлин в лесно разпознаваем творец. Монограмите на кан Аспарух, кан Кубрат, глаголицата и много символи, използвани от древните българи, които Павлин умело и запомнящо се втъкава в творбите си, успяват да пробудят у почитателите на изкуството му потъналата в забвение изконна почит към корените на българския род и да събудят у подрастващите интерес и уважение към родната ни история. Защото Глаголицата и Прабългарските руни са значима и неделима, но малко известна част от родната ни история, която представлява интерес за много българи от различни поколения и многократното й представяне би дало възможност на повече хора да се докоснат до мистиката на тези древни символи на българщина.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА