29 Януари, 2013 11:50 1 269 2

Любовният живот на съвременните роботи

  • спектакъл-
  • премиера-
  • пиеса

В месеца на влюбените Театрална компания „Момо“ ще представи десетата си юбилейна премиера – „Любовният живот на съвременните роботи”, с режисьор Веселин Димов и участието на горещото актьорско дуо Иво Желев и Силвия Станоева (номинирани за Икар 2013 за спектакъла „Клер, Мадам, Соланж“, реж. Касиел Ноа Ашер).

Проектът ще отбележи и петата година от основаването на „Момо”, поради което ще бъде представен с 5 поредни премиери – на 16, 17, 18, 19 и 20 февруари във Vivacom Art Hall.

„Любовният живот на съвременните роботи” включва откъси от три пиеси, които разглеждат три съвременни проявления на любовта и отношенията между хората.

Първата част на спектакъла е по откъс от пиесата „69” на швейцарския драматург Игор Бауерзима. Тя е базирана върху скандалния случай с "Ротенбургския канибал" в Германия през 2001 г., когато с обява в сайт Армин Майвес намира любовника си Бернд Брандес, който се съгласява да бъде убит и изяден от него.

В спектакъла световният правен, морален и психиатричен прецедент е база за разсъждения по темата как се променя любовта. Във времето, в което повечето срещи се случват в интернет, консуматорството превръща празнотата в живота в буквален „глад” за Другия, а подменените ценности трансформират качествено и нуждата от близост.

„Отблизо” от Патрик Марбър е втората пиеса в „Любовният живот на съвременните роботи”. Откъсът, избран от Веселин Димов, изследва любовта във века на стриптийза, порното и крайния материализъм. Мъжът създава образ на жената, в който тя влиза. Опасно е обаче да се вживееш в него дотолкова, че да го превърнеш в идентичност. Така отчаяно влюбеният в стриптизьорката клиент получава услугата, за която плаща, но не и удовлетворението от истинската интимност. Ролите стават реалност, а близостта и любовта – фикция.

Третата, финална част на спектакъла е и основното вдъхновение за проекта. „В самотата на памуковите полета” е философски текст от 80-те години на френския драматург Бернар-Мари Колтес, издаден година преди да почине от СПИН. Продължител на традицията на френския вербален театър, той е диалогично размишление за сблъсъка между нуждата и страха от Другия. Действието се развива „от другата страна на времето” – в тъмните часове на нощта, където се срещат Дилър и Клиент. Дилърът настоява да разбере какво иска Клиентът.

Клиентът иска да разбере какво предлага дилърът. Става опасно, когато ги заобиколят призраците на страха, сексуалността, потиснатата вина, агресията и желанието за удовлетворение. Играта на купуване и предлагане не може да се увенчае с успешна сделка, ако отчуждението вземе връх над желанието за комуникация…

Спектакълът е финансиран от Министерство на културата и Програма “Култура” 2012 на Столична община и се реализира в подкрепа на кандидатурата на София за европейска столица на културата – 2019г. Спектакълът се осъществява със съдействието на Гьоте-институт, Vivacom Art hall и фондация „Същност”.
Билетите са по 10 лева.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 kayo

    0 0 Отговор
    Много интересно!
  • 2 Коко

    0 0 Отговор
    Да, доста заинтригуващо.