Last news in Fakti

18 Април, 2023 09:56 5 775 19

Днес се навършват 20 години от смъртта на Кирил Господинов - Баш майсторът

  • кирил господинов-
  • баш майсторът-
  • годишнина

Въпреки популярността, той не иска да го идентифицират само с този образ

"След първите си три филма отказах да гледам следващите, в които участвам. Има серии, в които си казвам: „А, тук добре съм го изиграл, обаче тук - еее, бих могъл по-иначе". Това казва Кирил Господинов за ролята си на Рангел Лелин от филма „Баш майсторът“ (1970), която му носи най-голяма популярност, както и неговите продължения.

„Баш майсторът на море“ излиза през 1977 г., „Баш майсторът на екскурзия“ и „Баш майсторът сваляч“ - 1980, „Баш майсторът фермер“ - 1981, и „Баш майсторът началник“ - 1983. За ролята първоначално е избран актьорът от Държавния сатиричен театър „Алеко Константинов“ Димитър Манчев, но режисьорът Петър Василев се отказва от него, защото е по-пълен.

„Иначе да се гледаш и да се наслаждаваш, значи нищо не е направено на екрана...", казва още Кирил Господинов. Въпреки популярността, той не иска да го идентифицират само с този образ. Понякога на улицата, когато го разпознават, казва, че не е Кирил Господинов, че са се припознали.

Днес се навършват 20 години от смъртта на актьора, роден на 24 май 1934 г. в село Гроздьово, област Варна, пише БТА.

В ТЕАТЪРА

Още като ученик Господинов мечтае за театъра. През 1966 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Филип Филипов, специалност „Актьорско майсторство“. Кандидатства заедно с Невена Коканова. Проф. Филип Филипов им казва, че не са подготвени и ги изпраща в Ямболския театър за една година. После се връщат, кандидатстват и Кирил Господинов е приет във ВИТИЗ.

От 1966 г. до 1971 г. играе в драматичния театър „Стоян Бъчваров" във Варна, от 1971 г. - в театър „София“. През 1994 г. решава да се самопенсионира по собствено желание от театър „София“ и заминава за Варна. Години след това той казва на дъщеря си Веселина: „Като стане 18:50 ч., почва да ми трепери сърчицето и това не може още да спре години, след като вече не играя на сцената. Изиграл съм стотици роли и сега млади режисьори да ме карат да минавам по сцената на кастинги - няма да стане. Каквото има, аз съм се доказал, изиграл съм го, ще дам път на младите“.

През юли 1992 г., заедно със сина си Николай, актьорът отваря магазин за хранителни стоки „Пескара“ в София, наречен на името на италианския град Пескара, където живее негов приятел, с когото се запознава по време на снимките на филма в курорта „Слънчев бряг“.

ПЪРВИ РОЛИ В КИНОТО

Дебютът му в киното е през 1960 г., още преди да стане студент, във филма „Дом на две улици“. През 1966 г. играе във филма „Понеделник сутрин“ (1966) на режисьорите Ирина и Христо Пискови, забранен от властите. Филмът е излъчен през октомври 1988 г. - 22 години по-късно.

Първата си главна роля Кирил Господинов изиграва във филма „Шведски крале“ през 1968 г. Ролята на Спас Бурмов първоначално е била предвидена за актьора Григор Вачков, но след пробните снимки режисьорът Людмил Кирков избира Кирил Господинов. Това е любимата роля на актьора.

УЧАСТВА В НАД 45 ФИЛМА

За участието си във филма „Тримата от запаса", в който играе заедно с Никола Анастасов и Георги Парцалев, Кирил Господинов печели през 1971 г. наградата за най-добра мъжка роля на кинофестивала „Златна роза“ във Варна. Във филма „Момчето си отива“ (1972) и продължението му „Не си отивай“ (1976) сценаристът Георги Мишев му разрешава да включи цели епизоди, измислени от него.

В своята над 40-годишна кариера актьорът е участвал в повече от 45 филма. Сред тях са „Случаят „Пенлеве“ (1967), „Свобода или смърт“ (1969), „Птици и хрътки“ (1969), „Не се обръщай назад“ (1971), „Зарево над Драва“ (1974), „Виза за океана“ (1975), „Бон шанс, инспекторе!“ (1983) и „Петък вечер“ (1986). Последният филм с негово участие е „Другият наш възможен живот“ на режисьорката Румяна Петкова, който излиза на екран през 2004 г.

Кирил Господинов сам подрежда ролите, в които е изпитал творческо удовлетворение. Това са Алекси от „Понеделник сутрин", Спас от „Шведските крале", Спиро от „Тримата от запаса", Никифор в „Птици и хрътки", Капитана от „Не се обръщай назад", Рангел от филмова поредица с приключенията на хитрия майстор с разни занимания на разни места - „Баш майсторът".

ПРИЗНАНИЕ

През 1984 г. Кирил Господинов е удостоен с орден „Кирил и Методий“ (първа степен).

Актьорът умира на 18 април 2003 г. на 68-годишна възраст във Варна. В началото на декември 2021 г., във фоайето на читалище „Димитър Дончев-Доктора 1893 г.“, в Тервел, е открита негова паметна плоча, изработена от Георги Чапкънов и дарена от дъщерята му - актрисата Веселина Господинова. В Тервел живеят родственици на Кирил Господинов. Самият той е бил почетен член на местния творчески клуб „Дъга“ и е водил популярни актьори при гостуванията си в добруджанския град. Читалището в село Гроздьово е кръстено на него - читалище „Кирил Господинов“, единствено кръстено на съвременна личност.


Поставете оценка:
Оценка 4.6 от 22 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ПСР

    53 2 Отговор
    Дълбок поклон-Светла му Памет!Голям актьор!Няма слаба роля,много ме е кефил във всичките си превъплащения.Поклон пред таланта!

    Коментиран от #7

  • 2 Човек

    52 2 Отговор
    Много талантлив! Не е забравен!
  • 3 Хаджи Генчо

    46 1 Отговор
    Имаше си актьорската харизма!
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 ПСР

    26 1 Отговор
    Всъщност,тогавашното кино и театър,бяха отгледали цяла плеяда велики наши актьори и режисьори.
    Поне се нагледах,та чак до сега,на великолепни български филми,на силни,пълнокръвни образи,изпълнени от него и редица други,велики таланти.
  • 6 един

    22 0 Отговор
    Добър актьор беше,Светла му Памет!
  • 7 Стършел

    23 0 Отговор

    До коментар #1 от "ПСР":

    Имаше много човешко в него! За мен също е велик, за съжаление си отиде твърде рано!
  • 8 Сусу Манарата

    14 0 Отговор
    Не моъм да пием без мезе, оти ме болат зъбите.
  • 9 Гост

    17 0 Отговор
    ..Най-добрия артист сред Баш майсторите и най-великия Баш майстор сред актьорите.Тази роля сякаш е писана специално за него.ВЕЛИК !
  • 10 Към този/тази/тези с минусите -

    1 0 Отговор
    6 към момента на брой: Вашето мнение за Кирил Господинов, моля!

    Коментиран от #11

  • 11 Белата мечка

    14 0 Отговор

    До коментар #10 от "Към този/тази/тези с минусите -":

    Нали разбираш, че няма как цървул да има мнение..Колкото до Баш майстора..винаги ще е Баш Майстора..втори не може да има. поклон пред таланта на Кирил Господинов и на плеядата наши артисти от инези години...

    Коментиран от #14

  • 12 Майк Алън Патън

    10 0 Отговор
    Страхотен актьор ! Няма вече такива. Младите са вечни надежди , с напомпано самочувствие и много слабо покритие !
  • 13 Квадратен кръг

    11 0 Отговор
    Гледайте произволно избрани стари филми и ги сравнете с новите български блокбъстъри ! Трагично и отчайващо , нали ?

    Коментиран от #18

  • 14 Мнение на цървул (примерно):

    1 9 Отговор

    До коментар #11 от "Белата мечка":

    Къф е тоя бе? Някой някога да го е номинирал за Оскар, ъ?

    Коментиран от #15

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Тутракан

    8 0 Отговор
    Е родното място на майстора.
  • 17 Русенец

    7 0 Отговор
    Велик, уникален и незабравим.
  • 18 въпрос на избор

    1 0 Отговор

    До коментар #13 от "Квадратен кръг":

    Някои ги гледам с удоволствие, други се чудя как съм ги гледал.
  • 19 ИВАН

    3 0 Отговор
    Един от любимите ми български актьори ... но не само българското кино и култура са във възход от онези години - това може да се каже за цялата европейска култура, а сега всичко се изражда и сякаш се разпада - без надежда.