Last news in Fakti

11 Юни, 2023 19:49 6 020 21

2 признака отличават качественото сирене

  • признаци-
  • сирене-
  • качество-
  • млечни продукти

В магазина обърнете внимание на цвета и водното съдържание на сиренето, защото цената не е гаранция за качество

2 признака отличават качественото сирене - 1
Снимка: Shutterstock

Едни от най-големите проблеми на българите, свързани с хранителните продукти, са високата цена и ниското качество. В последно време се наблюдава значителен ръст на цените на продуктите, като за сметка на това няма подобрения относно качеството.

Търсейки евтини и достъпни продукти, потребителите всъщност масово купуват нискокачествени стоки или имитиращи продукти, които могат да бъдат дори опасни за здравето. Най-видна е и ситуацията, свързана с млечните продукти – мляко, сирене, кашкавал, които обикновено, ако са с ниска цена, са с лошо качество или потребителят не закупува евтино сирене, а скъпа вода с добавена палмова мазнина, пише zdrave.to.

Макар според новия закон имитиращите продукти трябва да бъдат отделени и обозначени, недоимъкът и недостигът на средства принуждават част от потребителите да избират и купуват именно тях, което всъщност означава да се лишат от консумацията на млечни продукти, тъй като имитиращите съдържат всичко друго освен ценни съставки и мляко.

Извън обозначените имитиращи продукт, сред тези, които са произведени от мляко, как потребителите могат да разберат кое е качественото сирене сред десетките на щанда?

Според разпространеното мнение на Асоциацията на активните потребители високата цена не винаги е 100% гаранция за качество, но сред скъпите сирена много по-рядко може да попаднете на нискокачествено.

Ако обаче изпитвате недостиг на финансови средства и не може да си позволите най-скъпото сирене от щанда, как може да познаете качественото сирене от средния клас и цена?

То има няколко съществени белега, с които ще ви запознаем сега. Качественото сирене може да познаете по тези 2 белега:

Зрялост

За да е с отлична хранителна стойност сиренето, то следва да е зряло. Саламуреното сирене е зряло и при него пастьоризацията на млякото става при 70 градуса, докато ако същата се извърши при 80-85 градуса, сиренето може да замине незабавно за пазара, а не да са му нужни около 45 до 60 дни за узряване.

Скъсяването на процеса пести време и средства на производителите, следователно прави цената на сиреното по-ниска, но отнема и от качеството му. Този метод за производство на сирене изисква и по-малко мляко, което също позволява постигането на по-ниска цена. Всичко това обаче е за сметка на качеството.

Протеините и мазнините при бързозреещите продукти не са разградени и не са така лесно усвоими, част от полезните вещества също са си заминали в процеса на производството като например калцият, поради което често се добавя допълнително при този вид сирена, тъй като естественият е почти изцяло разграден по време на производството.

Водно съдържание и цвят

Едва ли има нужда да го казваме, но все пак – колкото по-водно е дадено сирене, толкова с по-ниско качество е то. Искаме да сложим на трапезата си храна, а не вода, нали така? При бързозреещото сирене има възможност то да бъде по-воднисто, което означава, че реално плащате за вода, а не за сирене и това обяснява и по-ниската му цена.

Ако премахнете водата и изчислите цената без нея, вероятно ще осъзнаете, че не сте спестили пари и сиренето с ниска цена, когато е обезводнено, е с цената на по-скъпите сирена. Това следва да рече, че често се оказва по-добрият избор за здравето и портфейла ви да консумирате по-малко количество, но по-качествено сирене, отколкото да хапвате щедро имитиращи продукти или сирене с големи количества вода. Може да се ориентирате за качеството и съдържанието по външния вид и цвета на сиренето.

Ако синее, има добавени вещества и това не е вашето сирене. Специалистите съветват да търсите сирене с кремав цвят, защото това е нюансът на истинското и качественото сирене. Структурата на сиренето също може да ви ориентира за качеството и доколко това, което купувате, ще достави на тялото ви ценните вещества, които очаквате. И пак напомняме, по-добре по-малко, но качествено, отколкото да давате парите си на вятъра и реално да не консумирате сирене.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 37 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Хаха

    15 2 Отговор

    До коментар #1 от "комунист ☆":

    Тоя пък в Сърбия ходи, иди при дребни производители по селата или пазарите.

    Коментиран от #18

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Цъцъ

    37 4 Отговор

    До коментар #1 от "комунист ☆":

    Така си е в България вече читаво сирене почти няма, а кашкавал хич! Дори и гърците взеха яко да ментосват техните сирена, а бяха мн. хубави! Светът си върви натам вече никий не иска да е чобанин, всите искат да са инфлуенсъри та кой да гледа крави и овци! Като добавим и екоджендърските позивни да се намали спешно отглеждането на добитък за да се намали въглеродния отпечатък и картинката е ясна!
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Констатираща

    20 1 Отговор
    Трябва да се върнем към старите ценности и да започнем сами да си произвеждаме - хляб, сирене, извара, кисело мляко, сапун и т.н. Така, поне малко ще сме сигурни, че имаме качествени продукти въпреки, че суровините няма да са много добри.

    Коментиран от #12, #19

  • 10 признаците

    9 1 Отговор
    Не са цвят и вода, а вкус и мирис. Но напоследък са само призраци, хич ги няма наяве.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 ЕСССР

    10 3 Отговор

    До коментар #9 от "Констатираща":

    ЕСССР няма да позволи, ако не вярваш опитай!
  • 13 голяма статия, няма - що

    16 1 Отговор
    "Скубнато" оттук оттам. Нито подредено, нито ясно обяснено.
    Но като за ученик в 7-ми клас,
    горе-долу добре.

    Коментиран от #17

  • 14 Пешо от панелката

    9 0 Отговор
    Ако сиренето е с висока цена но несъответстващо качество, истината излиза наяве сабахлем рано. Пръ...ните са гръмки и много миризливи. Миналата събота пихме с баджанака и ядохме точно такова сирене. На сутринта взех че се изрязах под юргана, жена ми ме би с възглавницата и ме изгони от спалнята.
  • 15 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    9 0 Отговор
    Признак за хубаво сирене е, да го е правил дядо ми от село. Ама той отдавна не е жив.
  • 16 кратко и ясно

    18 0 Отговор
    Долнопробно качество и тройна цена!
    Това е животът на обикновения българин.

    Храна, дрехи, имоти, услуги..... долнопробно и прескъпо!
  • 17 не си ли свикнал?

    6 0 Отговор

    До коментар #13 от "голяма статия, няма - що":

    Хаотични изреченийца без вътрешна подреденост и смисъл, често просто преведени с гугъл.

    Това са 90% от статийките в онлайн медиите.
    И за съчиненийца на седмокласник не стават.
  • 18 Кап. Морган

    10 0 Отговор

    До коментар #3 от "Хаха":

    Вече почти няма сирене, което да е без Калциев дихлорид !!! Дори и малките производители започнаха да го ползват, понеже освен, че този химикал е лепило и задържа повече вода, то при използването му "сиренето" се продава на другия ден без да зрее (40дни задължително)! При ползването на калциевия дихлорид сиренето става много твърдо и когато остане в чиния става на тебешир. Калциевия дихлорид сгъстява кръвта и не е подходящ за възрастни и хора, които пият лекарства за разреждане на кръвта. Има достатъчно информация за калциевия дихлорид, но започнаха да го влагат и в кашкавалите и т.н..
  • 19 Казак имунизиран

    3 0 Отговор

    До коментар #9 от "Констатираща":

    Ако имаш голяма тераса може да си отгледаш и един Прасчо! Но първо обещаваш на съседите под теб, в низходяща на водосточната тръба линия, по 5кг. пържоли за да "си затъкнат носовете"!
  • 20 Казак имунизиран

    0 0 Отговор
    Ако имаш голяма тераса може да си отгледаш и един Прасчо! Но първо обещаваш на съседите под теб, в низходяща на водосточната тръба линия, по 5кг. пържоли за да "си затъкнат носовете"!
  • 21 Бинчето не е правила сирене

    2 3 Отговор
    Авторката това. Дето скубала оттук-оттам.
    Слушай да ти редим: Първо млякото се пастьоризира. 72 градуса за десет минути. С по-висока температура - по кратко. После се сваля на 34 градуса, добавя се малко кисело мляко за да се възстанови лактобацилуса. Температурата се стабилизира на 30 градуса, добавят се разредени във вода 6 капки калциев двухлорид (кой каза, че не се слага?) на литър мляко и сирищна мая. Сместа се хомогенизира за 90 минути при 30 градуса. След това се прецежда, осолява се и отива да зрее 45 дни при 12 градуса.