Last news in Fakti

7 Юли, 2023 14:32 2 124 14

Как ни влияе четенето на книги?

  • четене-
  • книги-
  • библиотерапия-
  • терапия-
  • психотерапия-
  • литература

Може ли четенето на книги да бъде терапевтично занимание?

Как ни влияе четенето на книги? - 1
Снимка: Shutterstock

Четенето е едно от най-добрите умения, които можем да придобием. На колкото по-крехка възраст развием любов към книгите, толкова по-добре. То ни придружава през целия ни живот и ни позволява да придобиваме знания и да разбираме света и всичко, което ни заобикаля. Също така можем да пътуваме навсякъде, без реално да сменяхме местонахождението си или можем да бъдем човекът, който искаме да бъдем за момент. Четенето отваря вратите на знанието и дава криле на нашето вдъхновение и въображение.

Истории от други животи, в които са описани ценности и нагласи, предават на читателя новия знания и допринасят за подобряването на собствената му житейска ситуация. Благодарение на описанията на конкретни ситуации, начина, по който действат героите, мислят, чувстват и т.н., човекът, който чете книгата, може да се идентифицира с тях и дори да се учи от тях.

Все повече лекари и психолози интегрират библиотерапията като част от лечението на своите пациенти, информира vesti.bg.

Библиотерапията се използва от психолозите за всякакви случаи: мъка, депресия, ниско самочувствие, проблемни взаимоотношения, зависимости, хора с рисково поведение и особено такива, които се "чувстват изгубени" и търсят смисъл в техния живот. Библиотерапията е чудесна за тези, които търсят психологически насоки, за да се чувстват по-сигурни в някои аспекти от живота си.

Това са само някои от положителните ефекти, които четенето носи в живота ни:

  • Подобрява умствените способности като памет или внимание;
  • Предлага сигурност и облекчение в трудни периоди;
  • Помага да се опознават други култури и гледни точки, различни от нашите собствени;
  • Благоприятства размисъла;
  • Подобрява комуникационните умения. Чрез четенето се научават нови думи и форми на изразяване, което може да ни накара да се чувстваме по-уверени, когато става дума за изразяване;
  • Развива интелигентността;
  • Намалява напрежението, стреса, безпокойството.

Четенето ни помага да не се чувстваме сами, тъй като идентифицираме с героите. Да вземем за пример момиче, което е загубило майка си и скърби. Да чете истории, които описват подобна ситуация, би помогнало на това момиче да се почувства по някакъв начин свързано с героя в книгата и съответно по-малко само в болката си.

Понякога библиотерапията се провежда в група, което генерира взаимодействие между хората.

Има много ползи, които четенето предоставя като терапия, въпреки че в зависимост от необходимото лечение е важно да се комбинира с други техники.

Има многобройни ползи, които четенето носи в живота ни, както за нашето интелектуално обогатяване, така и за нашето психическо здраве. Все пак е добре да отбележим, че е добре да се вземе предвид адаптирането на вида четиво спрямо възрастта на четящия и ситуацията, в която той се намира на този етап от живота му.

Никой не може да ни забрани да четем, както не може да ни забрани да мислим или да си въобразяваме. Свободни сме да го правим в момента, в който си пожелаем и имаме шанса да изберем да четем каквото искаме. Четенето ни поддържа живи и свързани. Това ни кара да се чувстваме част от нещо.


Поставете оценка:
Оценка 4.7 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хаха

    2 15 Отговор
    Четенето на разни измислени книги е губене на време все едно да гледаш тъп филм или скапан сапунен сериал.

    Коментиран от #12

  • 2 Псевдоним

    15 1 Отговор
    Научно доказано е, че хартиените книги са по-полезни от електронно набрания текст. За едни екоталибани го казвам.
  • 3 Дам

    4 1 Отговор
    Все едно вместо да отвориш да четеш Факти то да си купиш един пожълтял вестник...

    Коментиран от #9

  • 4 Роза

    13 1 Отговор
    "Не ги оставяй да потънат в прах,захвърлени из шкафовете стари,не се разделяй никога от тях-от книгите-добрите ни другари!"Стихчето е от Леда Милева.То е духовно завещание на поетесата към следващите поколения.То беше поместено в нашите читанки в четвърти клас и аз го запомних за цял живот.Радвам се ,че останах вярна на голямата любов към книгите.Четенето дава широк кръгозор и различен поглед към света.То е съхранило мислите на отдавна починали хора ,които няма как да узнаеш,ако ги няма книгите.То прави човека интелигентен и чувствителен.Тези,които го пренебрегват,остават за цял живот духовно бедни и ограничени!
  • 5 Геймър

    1 10 Отговор
    Четенето само ми ограничава времето на компа.
  • 6 Хохо Бохо

    2 0 Отговор
    Ако имаш две книги, дай едната на ближния...
  • 7 Артилерист

    6 0 Отговор
    Изключително полезна статия. Особено за тези, които с хи-хи, ха-ха, уу-уу, връщайки се далеч назад в човешката еволюция, смятат, че вече се изразяват като човеци. Даже ще си позволя да препоръчам всеки ден статията да се препечатва. Ще си позволя да препоръчам също да се дава всеки ден отговора на акад. ДЕНКОВ на опит за обструкция от страна на депутата Тошко Йорданов на днешния блиц парламентарен контрол. Това е полезен пример да се види как един много чел човек-акад. Денков- забива много възпитано един сценарист на забавни (да не кажа лигави) сценки-Тошко Йорданов-като с прилични думи му каза, че се прави на компетентен по тема, която изобщо не му е позната! Не харесвам акад. Денков, заради атлантизма му, но когато един умен човек навре някой простак на кучето под опашката много съм удовлетворен. Абе направо ме кефи, защото, в общ план, простащината в България се замозабрави...

    Коментиран от #10

  • 8 СМЕХОРИИ

    4 6 Отговор
    ТО на днешно време, кой вече чете книги бе. Ами с меки корици надхвърля 25-30лева , за по-луксозните отиде ти надницата. Пък има и друго, много писател-малко читател

    Коментиран от #13

  • 9 бай Даньо

    0 0 Отговор

    До коментар #3 от "Дам":

    Ами има ли разлика,...
  • 10 айде де

    1 2 Отговор

    До коментар #7 от "Артилерист":

    Ами нали вдига двата пръста в тяна погкрепа, а сега си недоволен
  • 11 Винету

    4 0 Отговор
    Зависи от книгите.
  • 12 Четец

    2 0 Отговор

    До коментар #1 от "Хаха":

    Не е загуба на време има и научни книги, биография , книги на всякаква тема . Ако си гледал филма Мега звяр той е по книга поне малка част в началото.
  • 13 Гост666

    5 1 Отговор

    До коментар #8 от "СМЕХОРИИ":

    Например аз чета книги поне по една книга на месец си купувам , понякога и повече книги на два три месеца . Спестявам и си купувам.
  • 14 Артилерист

    2 0 Отговор
    До коментар 10 от "айде ди"
    Бъркаш ме с някой друг, колега "айде де". НИКОГА НЕ СЪМ ВДИГАЛ ДВАТА ПРЪСТА и това си личи от всичките ми коментари. НИКОГА не съм подкрепял "двата пръста", а напротив-смятам ги за виновници за всичко случващо се в страната след 1990 г.