Често моделите на поведение и начин на живот се развиват въз основа на травмите, на които сме били изложени от ранна възраст. Повече от всякога може да е трудно да се разграничат признаците на травмата от нормалното поведение. Психологът Каролин Миделсдорф споделя няколко признака на непреодоляна травма, които може дори да не изглеждат като признаци на нараняване, но се просмукват в поведенческите ни модели и стават част от ежедневието ни.
- Обсесивно проверяване на банковата сметка: Независимо дали проверявате състоянието на банковата сметка или се тревожите за всичко, свързано с финансите, това може да е признак на травма, когато сме израснали в семейство с проблеми с парите.
- Свръхбдителност: Когато носим травма от детството, че сме израснали в дом, в който не е имало последователност и предсказуемост, а сме били винаги на тръни, започваме да сме свръхвнимателни към всички и всичко около нас, за да сме способни да предвидим следващия им ход.
- Хладнокръвно и осъдително поведение: Израстването без силна емоционална подкрепа от страна на нашите родители или настойници може да доведе до студено поведение и осъдително отношение към всички около нас в зряла възраст.
- Див купонджия: Когато преживеем емоционално пренебрегване в детството, започваме да търсим утеха в социалните дейности. Това може да ни превърне в душата на всеки купон и да търсим емоционална подкрепа в хората, с които се забавляваме. Рискът е, че в такива отношения няма да намерим истинска утеха и разбиране.
- Сарказъм: Сарказмът се превръща в защитен механизъм за хората, израснали в условията на емоционално пренебрегване и жестока критика. Сарказмът действа като щит, който ни държи настрана от хората, за да не могат да ни наранят.
Поставете оценка:
Оценка 5 от 4 гласа.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 анон
16:10 03.07.2024
2 от а до я не от а до кю
16:25 03.07.2024
3 пфф
18:24 03.07.2024