9 Ноември, 2024 19:52 1 508 7

Тъгата и страхът могат да се окажат полезни за хората

  • негативни емоции-
  • тъга-
  • страх-
  • болка-
  • сърце-
  • полезно-
  • психология

Ново проучване показва, че негативните емоции не винаги са унищожителни за нас

Тъгата и страхът могат да се окажат полезни за хората - 1
Снимка: Shutterstock

Ново изследване на екипа на проф. Джъстин Сторбек от университета Куинс показва, че емоции като тъга и страх играят важна роля в засилването на инхибиторното поведение – способността на човек да потиска нежелани реакции и разсейвания, докато щастието няма същия ефект. Изследването добавя нова гледна точка към разбирането на връзката между емоциите и изпълнителните функции на мозъка като внимание и контрол върху импулсите.

В серия от експерименти, включващи близо 600 участници, емоциите бяха предизвикани чрез специално подбрани изображения. Участниците, поставени в емоционални състояния на тъга или страх, демонстрираха по-добър контрол върху рефлексивните движения на очите, по-добро потискане на стари навици и по-добра концентрация при изпълнението на задачи, изискващи постоянство. За разлика от тях, хората, изпитващи щастие или гняв, по-трудно устояваха на разсейващите стимули.

Това откритие поставя под въпрос класическата идея, че негативните емоции винаги пречат на когнитивната ефективност. Според авторите, емоции като страх и тъга могат да бъдат полезни в ситуации, изискващи повишено внимание и самоконтрол. Тези емоции ни помагат да се фокусираме и да се адаптираме в предизвикателни ситуации, като ограничават импулсивното поведение и ни насърчават да обмисляме действията си.

Изследването, публикувано под заглавието "Тъгата и страхът, но не и щастието мотивират инхибиращото поведение: влиянието на отделните емоции върху изпълнителната функция на инхибирането," е важна стъпка към разбирането на сложната роля на емоциите в нашето ежедневие и как определени емоционални състояния могат дори да ни правят по-ефективни в определени задачи.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Град Козлодуй

    2 3 Отговор
    Благодаря ВИ Уважаема госпожо Андреева Точна статия😂
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Кака Гинка

    9 5 Отговор
    Чудех се защо политиците ни се грижат да не сме много весели и щастливи, а то било за повишаване на когнитивната ни ефективност!
  • 4 Да,бе

    6 3 Отговор
    И след въглеродният отпечатък остава само малко фосфор в земята,но от гръбначните.От соросоидите нищо не остава.
  • 5 “Единственият път към

    3 4 Отговор
    мъдростта е болката и страданието.” - Рицарят на печалния образ

    Коментиран от #6

  • 6 Идън

    0 0 Отговор

    До коментар #5 от "“Единственият път към":

    Реакцията на всеки,,рицар,, е различна- някои не помъдряват никога...
  • 7 Идън

    0 0 Отговор
    Има три вида страх- естествен- необоснован и страх от самия страх Необоснова е страхът при паническо разстройство- фобиите- хипохондрията и др. Страхът от самия страх не мотивира за нищо- дори и за освобождаване от това състояние.Тъгата е мотивираща- най- хубавите неща в изкуството са направени, когато авторите са били тъжни- а не щастливи.