8 Юни, 2024 13:00 1 695 14

Антония Коцева: Защитава ли държавата достатъчно добре земеделците от по-силните икономически търговски оператори?

  • нелоялни практики-
  • земеделци-
  • търговски оператори

Най-честата нелоялна търговска практика тук е забавени плащания за бързо развалящи се селскостопански продукти

Антония Коцева: Защитава ли държавата достатъчно добре земеделците от по-силните икономически търговски оператори? - 1
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Държавата има начини да защити селскостопанските производители и доставчици на храни от икономически по-силните търговски оператори – купувачи на земеделски продукти по няколко начина. Това се отнася и за потребителите. Това заявиха от Министерство на земеделието в България. Дали обаче тази защита е достатъчна при положение, че България все още няма Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни?

Анализ на Асоциацията на месопреработвателите в България от май показва, че най-често откриваните нелоялни търговски практики са – забавени плащания за бързо развалящи се или небързо развалящи се селскостопански и хранителни продукти (50% и 13%), плащания, които не са свързани с конкретна сделка (7%), плащания, поискани от доставчика за маркетингови действия (7%), както и за складиране, излагане и листване (7%).

Според асоциацията потърпевшите не докладват за нелоялни търговски практики главно страх от някаква форма на отмъщение от страна на купувача. Част от стопаните – 23%, пък смятат, че това е обичайна практика в сектора и институциите в страната няма да могат да се справят с нея.

През 2019 г. беше публикувана Директива на Европейския парламент относно нелоялните търговски практики в отношенията между стопанските субекти във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти. Директивата е въведена в българското законодателство с приетия през 2021 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията.

Изискванията за борба с нелоялните търговски практики по веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти са в сила и се прилагат от 1 ноември 2021 г. Компетентен орган по Закона за защита на конкуренцията е Комисията за защита на конкуренцията.

„Изискванията на закона се прилагат в отношенията доставчик – купувач на продуктите, в зависимост от годишния оборот на предприятието на доставчика и купувача. Въведени са абсолютни и условни забрани по отношение на прилагането на търговски практики между доставчиците и купувачите на храни“, казват от земеделското министерство.

От отговора до Euractiv България от институцията обясниха, че във връзка с незаконната търговия Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), извършва контрол в областта на храните, съобразно своите компетенции.

Съгласно оценката на риска осъществява планов официален контрол в обекти за производство, търговия на едро и дребно с храни и заведенията за обществено хранене, регистрирани по Закона за храните. Освен плановия официален контрол БАБХ извършва и проверки по сигнали и жалби на граждани и бизнес оператори, свързани с нарушения на законодателството в областта на храните. Агенцията участва и в съвместни проверки с други институции.

При установяване на нарушения на законите и подзаконовите нормативни актове, свързани с контрола на храните, БАБХ налага глоби, съгласно Закона за храните и Закона за управление на агрохранителната верига.

„По отношение на търговията с храни, когато БАБХ е сезирана от физически лица или други компетентни органи (МВР, КЗК, КЗП и др.), или установи такива, се предприемат законоустановени мерки включващи: спиране дейността на обекта; издаване на разпореждане за унищожаване на храни; съставяне на Акт за установяване на административно нарушение. В зависимост от тежестта на нарушението се сезира и Прокуратурата“, обясниха от министерството.

Дали това е достатъчно?

Според редица експерти тези мерки са недостатъчни. Причината е, че в България все още няма Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни. През март бившият земеделски министър Кирил Вътев заяви, че идейната концепция за този закон е готова, ясни са правилата за доставките по хранителната верига и гарантиране на справедливо разпределение на добавената стойност. Целта е по този начин дае се постигне изсветляване на сектора и да се гарантира равнопоставеност на пазара, независимо от мащаба на участниците в продуктовите вериги.

Този законопроект още не е одобрен, а и вече няма за кога, тъй като съвсем скоро Народното събрание ще прекрати дейността си.

Кирил Вътев обясни пред Euractiv България, че нелегални търговски практики са контрабандният внос и сивият сектор. Тези два фактора създават нелоялна конкуренция на производители и търговци, които са лоялни към държавата, работейки честно на светло. Наред с нелегалните търговски практики другият голям бич са нелоялните търговски практики в целия ЕС. Те се състоят в несправедливото разпределение на добавената стойност по веригата на доставки.

„Решението е в приемането на Закон за правилата на търговия по веригата на доставки. Трябва да предвижда постоянен мониторинг на цените и контрол чрез обратна проследимост на фактурите за доставките от пазара на дребно назад до произхода на стоките. Възможно е, ако има политическа воля!“, коментира Вътев.

Земеделските проблеми ще се прехвърлят на новата Комисия

В началото на годината земеделски стопани и техните сдружения от цяла Европа изразиха шумно недоволството си от земеделската политика на Брюксел. Сред причините за гнева им бе и разпространението на нелоялни практики във веригата за доставки на храни. Фермерските протести принудиха европейските институции да преосмислят набързо как може да се минимализират шетите. След като представи варианти за намаляване на тежестта за земеделците, Комисията работи за подобряване на правоприлагането срещу нелоялните търговски практики.

През февруари Европейската комисия прикани земеделските стопани и всички оператори във веригата за доставки на храни да споделят опита си, свързан с нелоялни търговски практики. До 15 март бе достъпна онлайн-анкета на всички езици на ЕС, насочена специално към земеделските стопани и малките доставчици по цялата верига за доставки на селскостопански продукти и храни.

Респондентите можеха да посочат дали наскоро са се сблъсквали с нелоялни търговски практики от страна на купувачи, които са икономически по-силни, както и дали действащото законодателство им предоставя достатъчна защита.

Тъй като мандатът на евроинституциите приключва скоро, решението на болезнените проблеми в земеделието ще останат за решаване от новите управляващи в Брюксел.

(Ткстът е публикуван в euractiv.bg)


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Конкуренция джанам

    6 3 Отговор
    Защо държавата трябва да се меси в частен бизнес ?!

    Коментиран от #5

  • 2 Гост

    7 0 Отговор
    А кой защитава потребителя? Никой? Е, тогава ще си купуваме каквото искаме! Да го ду.. и нашите и чуждите гешефтари!
  • 3 Има закон

    8 1 Отговор
    срещу Нерегламентираната държавна помощ.
    Какво общо има подкрепата на определен бизнес с пазарната икономика и какъв беше смисълът тогава да съсипем плановата?
  • 4 Чобанин

    4 2 Отговор
    Ама от къде на къде държавата трябва да дондурка всички, които се занимават със селско стопанство. Дотира ги, дава им помощи при бедствия, пази ги от конкуренция, само и само да пне се поминат. Защо ? Щом не стават за пазара - фалират и други ще дойдат на тяхно място пък било то и от Малайзия. Писна ми да се занимавам с нашите "зяпни уста". Във фалита няма нищо страшно. Отдръпваш се, лижеш рани ти и кредиторите ти, ако имаш такива. Като се научиш как се работи в условия на конкуренция можеш да започнеш отново. Има от къде да задоволяваме нашия пазар с къде по-евтини продукти. Само не си мислете, че македонците и гърците са се отрепали си дотират селяните за да могат българите да хрупат евтини зеленчуци.

    Коментиран от #8

  • 5 уйко калеко

    4 0 Отговор

    До коментар #1 от "Конкуренция джанам":

    Защото трябва да има ясни правила.Например 1 кашкавал се предлага от производителя на продавача за 12-14 лв ,а го купуваме от магазина на 24 лв.
  • 6 Алооо

    3 3 Отговор
    Във всяка държава земеделския бизнес е подпомаган. Този отрасъл на първо място създава храната необходима за нашето съществуване. Няма как всичко да е на внос. Да не говорим, че е крайно рисков за самите производители .
  • 7 Дечо

    1 2 Отговор
    Виждам "велики писания" и се чудя как този народ не поумня и не разбра, че още при влизането ни в ЕС ни удариха ножа. Никой сега и не споменава мадам йес, продала ей така интересите на Земеделието(да не говорим за реакторите в АЕЦ), което наложи да ликвидираме зеленчукопроизводството, овощарството и производството на десертно грозде. Вкараха чуждите хранителни вериги и ни таковаха ......производството.
    Ако новите управници имат топки трябва да предоговорят клаузите за производство на зеленчуци, плодове и грозде, държавата да субсидира производителите и създаде Български вериги за тези стоки. Така правят франсетата и не само те. А ние духаме супата и се караме един друг.

    Коментиран от #11

  • 8 До Чобанина

    3 1 Отговор

    До коментар #4 от "Чобанин":

    Приятелю, всички държави от ЕС, най-вече Франция, Италия, Испания и.т.н си субсидират селскостопанската продукция и си пазят пазарите, да не говорим за евреите. А ние сме от "най-умните" и за това ни ползват за колониален пазар на техните боклуци. Помисли малко. Такова нещо като конкуренция при тях няма, всичко е далавера.

    Коментиран от #14

  • 9 ФАКТИ

    2 0 Отговор
    ДА.САМО МУТРИТЕ МИЛИАРДЕРИ
  • 10 Ъхъ!!!

    2 2 Отговор
    Държавата унищожава всичко българско производство, в угода на брюкселския диктат. Докато "онея", там протекторират всичко тяхно. Затова се нарича държава, за да има ясни правила и ред. Няма ли го, става анархия и разруха. Е докъде я докарахме с тези кухи, гейропски лозунги. Няма нищо наше.

    Коментиран от #12

  • 11 Работодател

    1 1 Отговор

    До коментар #7 от "Дечо":

    Ти , пазарувай български стоки! Аз, пазарувам качествени и евтини вносни стоки!
  • 12 Мулти - Култи

    0 0 Отговор

    До коментар #10 от "Ъхъ!!!":

    Че за какво ти е?!
  • 13 рататуй

    0 0 Отговор
    Не сме народ, не сме народ, а мърша,
    хора, дето нищо не щат да вършат.
    Всичко тежко, всичко мъчно е за нас!
    "Аз не зная! Аз не мога!" - общ е глас.
    И не знаем, не можеме, не щеме
    да работим за себе си със време.
    Само знаем и можеме, и щеме
    един други злобно да се ядеме...
    Помежду си лихи, буйни, топорни,
    пред други сме тихи, мирни, покорни...
    Все нас тъпчат кой отдето завърне,
    щот сме туткун, щото не сме кадърни...
    Всякой вика "Яман ни е нам хала!" -
    а всякому мерамът е развала...
    Не сме народ! Не сме народ, а мърша,
    пак ще кажа и с това ще да свърша.

    Петко Славейков, 1875 г.
  • 14 Ами

    0 0 Отговор

    До коментар #8 от "До Чобанина":

    Приятел нали до 89 държавата се грижеше и имахме селско стопанство и огромен износ на зеленчуци и месо. Нали скачаха и искаха да се оправят сами. Защо сега реват всички държавата да им помага. Ами да се оправят или да връщаме соца.